13 milijonų žmonių priklausomi nuo kanapių rūkymo

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) 2015 m. duomenimis, Lietuvoje 10.5 proc. 15-64 metų gyventojų yra rūkę kanapes. Šiandien Kaune vyksta pirmoji tarptautinė konferencija „Kanapės – iššūkis moderniai visuomenei“, skirta kanapių vartojimo prevencijai bei jų sukeltų psichikos sveikatos sutrikimų gydymui. Konferencija organizuojama augant poreikiui suteikti daugiau informacijos Lietuvoje dirbantiems specialistams, kurie dirba su nuo kanapių vartojimo priklausomais pacientais.

bong-170932_640Kanapės viena dažniausiai Europoje naudojamų narkotinių medžiagų. Lietuvoje kanapes bent kartą gyvenime vartojo 25 proc. jaunimo. 14 proc. Lietuvos jaunimo atsakė, kad kanapes vartojo bent kartą per paskutiniuosius metus.

Vis dėlto, 96 proc. Lietuvos jaunimo mano, kad kanapes reikėtų drausti arba reguliuoti jų vartojimą.

Visuomenėje sparčiai augant kanapių vartojimo apimčiai, didėja ir su tuo susijusių problemų skaičius. Tuo pat metu psichikos sveikatos specialistai susiduria su vis didesniu nuo kanapių priklausomų pacientų skaičiumi, su specifiniais šiai priklausomybei motyvacinio intelekto bei pažintinių funkcijų pažeidimais.

Nustatyta, kad Europoje 2010 m. 13.1 mln. žmonių buvo priklausomi nuo kanapių. Tyrimai rodo, kad apytiksliai 9 proc. (1 iš 11) kanapes vartojančių asmenų išsivysto priklausomybė. Ši tikimybė padidėja iki 16 proc. (1 iš 6), jei vartoti pradedama paauglystėje, ir išauga iki 25-50 proc., jei kanapės vartojamos kasdien.

„Kanapės – milžiniškas iššūkis šiuolaikinei visuomenei. Įvairiose šalyse keičiantis įstatymams, reglamentuojantiems kanapių legalizavimą medicininiais ar linksminimosi tikslais, leidžia manyti, jog netolimoje ateityje šis augalas bus vartojami vis dažniau. Dabar pats metas apie tai kalbėti.“- teigia vienas konferencijos organizatorių prof. Aurelijus Veryga. – „Karas su narkotikais nepralaimėtas. Kodėl? Nes mes jo paprasčiausiai niekada nekariavom. Mes visuomet tik kovojom su pasekmėm, o ne stengėmės užkirsti kelią narkotikų vartojimo problemai.“

Ilgalaikės kanapių vartojimo pasekmės: sutrikusi lytinių hormonų veikla, kvėpavimo ir imuninės sistemos sutrikimai, padidėjęs svoris, atminties problemos, paūmėjusi psichozė, padidėjusi šizofrenijos rizika, priklausomybė, žema motyvacija, pažintiniai ir mokymosi sutrikimai, sprendimų priėmimo problemos.

Konferenciją organizuoja Pasaulinė federacija prieš narkotikus, Šiaurės alkoholio ir narkotikų politikos tinklas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Sveikatos tyrimų institutas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Psichiatrijos klinika, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, Lietuvos nacionalinė tabako ir alkoholio koalicija, Lietuvos medicinos studentų asociacija, Lietuvos psichiatrų asociacijos Kauno krašto skyrius, Psichikos sveikatos institutas, Romuvos klinika, Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija.

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija

Share Button

You may also like...

9 komentarai

 1. AnonymousLT parašė:

  Kanape augalas, apie kuri visokie „Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija“ jums visada meluoja.
  youtube.com/watch?v=QxlrOOuzmAw

  #OPLaisvaKanape

 2. Agnė parašė:

  Jei alkoholis yra legalus, tai kodėl kanapės turėtų būt uždraustos? Alkoholis didesnis blogis yra, manau.
  O jei eit giliau, tai gal reikėtų kelt klausimą „kodėl yra vartojama“ ir spręst šiuolaikinės visuomenės problemas, o ne mokyti visus prie esamos situacijos prisitaikyti. Tokiu tempu gyvenant, tokius reikalavimus stengiantis atitikt, aišku, kad žmonėms norisi nuo to pabėgt… narkotikai (įskaitant alkoholį) yra lengvas ir efektyvus būdas.

 3. Justas parašė:

  Susidaro įspūdis, kad tiek protingų ir didelių žmonių, visiškai neišmano savo srities. Pasaulio tendencijos tokios, kad kuo, toliau tuo vis daugiau atrandama šio augalo naudingų savybių medicinoje, pramonėje ir t.t. O čia svaičiojat kaip kenkia, lyg tai būtų pats toksiškiausias augalas. Norėčiau išgirsti kokias teigiamas ilgalaiko vartojimo savybes mato šie profesoriai. :)

 4. AB parašė:

  Tokio straipsnio čia (iš fb puslapio ‘Psichologija’) nesitikėjau. Kur šaltinis apie tuos 96 proc.? EMCDDA? Ar nebus tik užsakytas straipsnis? Tamsuoliai…

 5. Bullshitas parašė:

  Ar ne laikas pradėti kalbėti apie alkoholio keliamos priklausomybės statistiką ir vartojimo padarinius? Girtuokliai žudo nekaltus žmones kelyje, pjauna gerkles kaimynams ir patys žudosi. Atsimerkit, esame viena iš daugiausiai alkoholio suvartojančių visuomenių pasaulyje, ne į tas problemas gilinatės. Tokiais straipsniais tik varot propagandą nukreipdami dėmesį nuo tikrojo blogio.

 6. Pastabus parašė:

  Alkoholis yra korumpuotos lietuvos valstybės verslas..
  Ir labai apmaudu kaip yra bukinami ir kvailinami žmonės su tokiais apgailėtinais straipsniais..pats mrch rūkau 8 metus esu mylimas ir mylintis turiu šeimą, namus, draugus, darbą ir normalią mąstyseną bei požiūrį į gyvenimą taip pat turiu daug pažįstamų kurie taip yra sukūrę nuostabiais šeimas ir gyvena laimingą pilnavertį gyvenimą ir jie lygiai taip pat atsipaiduoja rūkydami augalą kuris auga mūsų žemėje kaip pomidorai agurkai ar braškės..Ir galiu tvirtai teigti, kad tie kas gali sau leisti taip atsipalaiduoti ir normaliai mąsto balsuotų tik už legalizavimą, bent jau gydomosios marihuanos. Jos gydomąsias galias pasiskaitykite googlei. pats ne karta buvau olandijoje, lankiausi pas mokslininkus kurie visą gyvenimą dirba tyrinėjant šį augalą ir patikėkite manimi alkoholis prieš jį yra didžiausias narkotikas. Būkite malonūs ir neklaidinkite žmonių su savo purvina informacija. Ačiū už dėmesį.

 7. jule parašė:

  Manau, tyrimai ne is pirsto lauzti. Deja, kasdien matau du besocio rukymo variantus: vieno is ju atmintis, demesio koncentracija ir apskritai suvokimas sutrikes, nors jau praejo keleta metu, kai mete, o kito tikriausiai bus IQ suprastejes, anksciau buves protingas zmogus visai nusigyveno ir visi aplinkiniai mano, jog butent del besaikio kasdieninio rukymo…Bet cia niekas nekalba apie tuos „bandziau karta“, „parukau retkarcias vakarelio metu“.
  Bet pritariu, kad Lietuvoj vis delto daug didedne yra alkoholio problema, todel i jaa ir deretu labiau gilintis.

 8. Aurelijui parašė:

  „Motyvacijos sutrikimai“. Aurelijau veryga, nenusipezek, rukau daug metu, turiu versla, zmona, vaikus, sportuoju kiekviena diena (man 45 ir turiu six-pack’a) Parodyk savo kuna Aurelijau, arba banko saskaita motyvuotas suskiau tu, esi motyvuotas tik vergaut farmacijos kompanijom, degsi pragare uz visus siuos melus ir visuomenes apgaudinejima, geda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.