Garsus amerikiečių psichiatras M. Scott Peck, kalbėti meilės tema pradeda nagrinėdamas tai, kas iš tiesų nėra meilė:

  • įsimylėjimą, kuris iš esmės skiriasi nuo meilės tuo, jog yra trumpalaikis, grįstas kūniška aistra ir neskatina kito tobulėti;
  • kateksį be meilės, kuris reiškia simpatiją, stiprų negyvo objekto patikimą, meilę jam;
  • „pasiaukojimą“, kylantį iš pasąmoningai egoistiško savęs „atidavimo“ kito ar kitų labui;
  • priklausomybę, kuri yra grįsta beatodairišku savęs praradimu ir tarytum „persikraustymu“ gyventi į kito žmogaus gyvenimą.

Morgano Scotto Pecko  teigimu, tai yra neefektyvios išraiškos, kurios kyla iš vidinių žmonių ypatumų, ankstesnės patirties, nepatenkintų poreikių ir vienaip ar kitaip iškreipia žmonių santykius.

Autorius apibrėžia ir pačią  meilę, kuri yra ne jausmas, bet savojo „aš“ išplėtimas, valingas veiksmas, skiriamas savo ir kito ar kitų tobulėjimui. Tobulėjimas, šiuo atveju, yra pagrindinis skirtumas nuo visų prieš tai vardintų ne meilės išraiškų.

Jei kartais savo elgesyje su mylimais žmonėmis atpažįstame „ne meilės“ apraiškas, pavyzdžiui paaukojame savo norą žaisti krepšinį, kad kartu su mergina nueitume į labai svarbią vakarienę su jos tėvais arba kartais tikrai norime būti paglobojamos, apkabinamos ar paguodžiamos, tai dar nereiškia, kad iš tiesų nemylime, tačiau, jei toks elgesys trunka nuolat ir santykiuose jaučiamės save ar kitą varžantys, nuolat jaučiamės nemaloniai įpareigoti, tai gali signalizuoti poreikį santykį keisti.

Psichologė Vaiva Juškevičiūtė | Psichologė Vaiva Juškevičiūtė
Tel.: +37061443790, el.p.: vaiva.juskviciute@gmail.com
Iliustracija: Sarah Pflug / Burst

Share Button
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė

DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!