Ar mokinių kuprinėse tinkamas svoris?

Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo kuprinių svėrimo akciją „Draugiška kuprinė“. Šia akcija buvo siekiama išsiaiškinti, ar egzistuoja „sunkios mokyklinės kuprinės“ problema Druskininkų savivaldybėje. Kaip teigė Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Evelina Raulušaitienė, apibendrinus akcijos rezultatus paaiškėjo, kad tarp 5-6 klasių mokinių vyrauja tinkamas kuprinių svoris, nekenkiantis sveikatai.

mokinio-kuprineAkcijos metu buvo sveriami 5 – 6 klasės mokiniai ir jų kuprinės, o tėvams dalinami informaciniai lankstinukai – atmintinės „Draugiška kuprinė – kas tai?“

„Šios klasės pasirinktos neatsitiktinai: 11–12 metų vaikams aktyviai formuojasi kaulų bei raumenų sistemos, taip pat 5-oje klasėje mokymo disciplinas pradeda dėstyti keli mokytojai, pamokos vyksta dalykiniuose kabinetuose ir mokiniai turi su savimi nešiotis daugiau knygų. „Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno masės, o didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. kūno masės“, – sakė E. Raulušaitienė.

Akcijoje dalyvavo 281 mokinys: 5 klasės 132 mokiniai ir 6 klasės 149 mokiniai. Analizuojant akcijos duomenis, paaiškėjo, kad 65,5 proc. akcijoje dalyvavusių mokinių kuprinės neviršijo rekomenduojamo iki 10 proc. kūno masės svorio, 31,3 proc. mokinių kuprinės svoris sudarė 10-15 proc., vos 3,2 proc. mokinių kuprinės svoris viršijo 15 proc. mokinio svorio. Analizuojant kuprinių svorį pagal klases, paaiškėjo, kad 6 klasės mokinių kuprinės dažniau atitiko rekomendacijas negu 5 klasės mokinių. Lyginant akcijoje dalyvavusių mergaičių ir berniukų kuprinių svorius, nustatyta, kad mergaičių nešiojamos kuprinės yra sunkesnės nei berniukų ir dažniau neatitiko „sveiko kuprinės svorio“.

Visuomenės sveikatos specialistai akcijos metu atkreipė dėmesį ne tik į mokinio kuprinės svorį, bet ir kuprinės tipą. Tiek tėveliams, tiek mokiniams svarbu žinoti, kad mokyklinė kuprinė speciali kuprinė, nešama pasikabinus per pečius ant nugaros ir skirta naudojamiems mokykloje ugdymo reikmenims susidėti.

Norint, kad būtų išsaugota savo pačių ir vaikų taisyklinga laikysena, reikia kuprinės, kuri turėtų atitikti higienos normą: HN 21:2003 „Mokyklinės prekės“, kurioje pateikti reikalavimai taisyklingai mokyklinei kuprinei. Vis dėlto didžioji dauguma mokinių nešioja kuprines su dviem diržais (5 klasės – 96,2 proc., 6 klasės – 98 proc.). Tačiau tik 33,3 proc. 5 klasės mokinių ir 20,1 proc. 6 klasės mokinių ant kuprinių turėjo pritvirtintus atšvaitus.

 

Mokiniams, jų tėveliams Visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad:

 • Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g.
 • Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne  daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės.
 • Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės.
 • Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus.
 • Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių.
 • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.
 • Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
 • Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
 • Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
 • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
Share Button

You may also like...

1 Response

 1. Rankinis parašė:

  Šeimos, turinčios moksleivius, patvirtins, kad jų vaikų į mokyklą tampomas svoris kuprinėse yra ryškiai per didelis. Vyresniems dar nieko, o ką kalbėti apie menkučius pradinukus, kurie eina sulinkę, kad pavilkti tą visą nereikalingą svorį. Liūdna, kad mūsų mokyklose vis dar svetimas požiūris į mokymąsi mokymo įstaigoje, o ne vakarais namuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.