Atkuriamasis teisingumas – už ir prieš

teisingumas

Nusikaltimo aukos ir kaltininko sutaikymas, nusikaltimo metu padarytos žalos atlyginimas, nusikaltimo sukelto konflikto sprendimas.

Šie ir kiti atkuriamojo teisingumo aspektai bus aptariami mokslinėje praktinėje konferencijoje „Atkuriamojo teisingumo perspektyvos Lietuvoje“, per kurios pertrauką lapkričio 25 d. 11 val. Teisingumo ministerijoje vyks spaudos konferencija žiniasklaidos atstovams. Spaudos konferencijoje dalyvaus Lietuvos teisės instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Ilona Michailovič, Lietuvos teisės instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Skirmantas Bikelis ir Vilniaus miesto apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas Alenas Piesliakas.

Konferencijos metu bus pristatyti Lietuvos mokslo tarybos finansuojamo projekto „Atkuriamojo teisingumo perspektyvos Lietuvoje“ rezultatai, tačiau kalbės me tik atkuriamojo teisingumo bei nusikalstamos veikos kaltininko ir aukos sutaikymu besidomintys mokslininkai, bet ir teisininkai – praktikai, kurie aptars su kaltininko ir nukentėjusiojo susitaikymu susijusias problemas iš praktikos perspektyvos.

Mokslinio tyrimo metu kalbinti teisėsaugos pareigūnai, kalbant apie nesunkius nusikaltimus, nėra griežtos baudžiamosios politikos šalininkai, jie mano, kad sutaikymas sušvelnintų emocinį diskomfortą, leistų išspręsti kai kurias dėl nusikaltimo kilusias problemas, teigiamai paveiktų kaltininką, atleistų pareigūnus nuo jiems nebūdingų tarpininkavimo funkcijų. Tačiau pasitaiko ir skeptiškų sutaikymo sistemos vertinimų, todėl tikslinga visuomenėje ir susijusiose institucijose inicijuoti diskusiją.

Nuo 2012 m. pastebimas staigus teisinių institutų, turinčių atkuriamojo teisingumo elementų, taikymo atvejų padidėjimas. Manoma, kad taip nutiko dėl prokuratūros darbo organizavimo ir teisinio reguliavimo pokyčių. Mokslininkai atkreipia dėmesį, kad diegiant sutaikymo sistemą svarbu, kad mediacija nebūtų vertinama kaip ikiteisminio tyrimo vilkinimas. Stabdyti ikiteisminį tyrimą, kol vyksta mediacija, anot tyrėjų, nebūtų pagrįsta ir nuoseklu.

Daugiau informacijos:
Lietuvos teisės institutas

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.