Auklėti ne lazda, o žmogišku dėmesiu

Prisoner chained to fuel jerrycan --- Image by © Charlie Abad/Photononstop/Corbis

Foto: © Charlie Abad/Photononstop/Corbis

Lietuvos įkalinimo įstaigose rengiamasi stiprinti pareigūnų kompetencijas palaikant aktyvesnius socialinius ryšius su nuteistaisiais. Iš Norvegijos grįžusi grupė Lietuvos bausmių sistemos darbuotojų iki vasaros baigs rengti specialias programas, kurių pagrindu bus apmokoma per 500 darbuotojų.

„Mokymus rengsime akcentuodami santykį su nuteistuoju, kai darbuotojai atlieka ir socialinių darbuotojų funkcijas. Viena iš programų skirta žemiausios pakopos pareigūnams, kad nuteistieji, su kuriais jie bendrauja tiesiogiai, kasdienėse situacijose jaustų bendrą pozityvų požiūrį ir profesionalų elgesį su jais jau nuo pirmųjų dienų“, – pasakoja Kalėjimų departamento Resocializacijos skyriaus vyr. specialistė ir už programų rengimą atsakinga Nijolė Martinkevičienė.

Pasak jos, svarbūs du kritiniai momentai – kuomet nuteistasis patenka į įkalinimo įstaigą ir tuomet, kai artėja jo paleidimo į laisvę data. „Gyvenant įkalinimo įstaigoje nuteistiesiems suteikiama psichologų, socialinių darbuotojų pagalba, tačiau jaučiame, jog jiems trūksta žinių ir pagalbos būtent pradžioje ir pabaigoje. Naujai atvykusieji į įkalinimo įstaigas visi daugiau ar mažiau išgyvena krizę, kurią reikia ir gebėti atpažinti, ir su ja susidoroti. O išeinant į laisvę trūksta tokių paprastų dalykų, kaip suvokti rinkos situaciją, gebėti pasirengti CV ir darbo pokalbiui, galiausiai, ir motyvuoti save“, – dėsto N. Martinkevičienė.

Kalėjimų departamento teisės ir personalo skyriaus vyr. specialistė Karolina Vozbutaitė sako, kad stažuotės Norvegijoje apima ne tik mokymus, bet ir vizitus įkalinimo įstaigose. Šįkart pareigūnai lankėsi Ila griežto režimo kalėjime [čia įkalintas ir Andersas Behringas Breivikas ]. Anot jos, galima pasimokyti ne tik teigiamo ir motyvuojančio bendradarbiavimo su nuteistaisiais, bet ir laisvalaikio infrastruktūros – šis kalėjimas taip pat garsėja žemės ūkio veikla.

HortensiaHus3_w73wro6f

Šaltinis: ilafengsel.no

„Įstaigos teritorijoje yra tikrai įspūdingos plantacijos, moderniausi šiltnamiai“ – įspūdžiais dalijasi pašnekovė. Jai įsiminė ir kitos, Lietuvoje nuteistiesiems neįprastos ir nepopuliarios veiklos, tokios, kaip papuošalų gamyba.

Kalėjimų departamento atstovai, Kauno tardymo izoliatoriaus, Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos ir Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo pareigūnai Norvegijos Nacionalinėje kalėjimų personalo mokymo akademijoje stažavosi jau trečiąjį kartą.

„Paprastai vizitų metu esame supažindinami su įstaigos darbo specifika, apžiūrime kalėjimų patalpas ir teritoriją. Ila kalėjimas išskirtinis tuo, jog orientuojasi į specialių (tikslinių) programų nutiestiesiems taikymą. 129 nuteistiesiems, kurių įkalinimo vidurkis – 9 metai, čia tenka 400 darbuotojų“, – teigia K. Vozbutaitė.

Mokymai apie krizių valdymą ir socialinių bei darbinių įgūdžių gerinimą bus rengiami Vilniaus pataisos namų, Alytaus pataisos namų ir Pravieniškių trečiųjų pataisos namų gyventojams.

Iš viso keturios mokymų programos – 2 pareigūnams ir 2 nuteistiesiems – rengiamos remiantis kaimyninės Norvegijos patirtimi.

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.