Baimė likti be pinigų – iš kur jinai kyla ir kaip su ja gyventi?

„Turtingas, kuris tampa vargšu, dar 40 metų elgiasi kaip turtingas, o vargšas, tapęs turtingu – dar 40 metų elgiasi kaip vargšas“ – ši rytų išmintis daug kuo paaiškina baimės dėl pinigų kilmę.

Yra teorija, kad moterys, kurių atlyginimas sumažėja, priauga svorio klubų ir šlaunų srityje, tarsi gindamos save nuo savo baimės. Tačiau stiprus baimės jausmas likti be pajamų kiekvienam pasireiškia skirtingai.

Vienas iš pasireiškimo būdų – super didelis darboholizmas. Tai aktyvių, gyvybingų, tikslo siekiančių žmonių reakcija, ir mokslininkų laikoma – gerybine agresijos forma. Žmonės, kurie vaikystėje patyrė materialinį nepriteklių, suaugę dirba ypatingai daug. Pirmame plane tokių žmonių yra atlyginimas ir siekimas, kad nepasikartotų finansinio bado situacija. Jeigu tai moterys – jos labai daug pasiekia karjeros srityje, tuo pačių išsiugdydamos savyje daug vyriškų savybių.

Kitas šios baimės pasireiškimo būdas dažniausiai pasitaiko žmonėms, kurie buvo susidūrę su materialiniu gerbūviu. Jie bet kokiomis priemonėmis ieško pajamų šaltinių. Jie mėgina tai daryti išorinėmis priemonėmis, neapsunkindami savęs. Tokių žmonių tikriausiai visi pažįstate: jie sako, kad niekur nėra darbo, jų nepriima dėl amžiaus, jie pasiryžę nuolat niurzgėti ir bambėti, tačiau, jeigu jiems pasiūlytumėte dirbti kasininku arba televizijos šou statistu, jie imtų atsikalbinėti ir sakytų, kad toks darbas ne jiems.

Tai žmonės su nelaimingojo kauke ir įsijautę į aukos vaidmenį. Tai neva likimo nuskriausti asmenys, kurie tiesiog neturi galimybių uždirbti – nėra sugebėjimų, investicijų ar tiesiog laimingų aplinkybių, kad gauti didelius pinigus. Tokie žmonės nuolat yra kokių nors pajamų šaltinių paieškose: rašo įvairius prašymus į daugybę institucijų, kad gautų subsidijavimą, verkia giminaičiams ant peties ir mėtosi pagalbos prašymais į kairę ir į dešinę. Ypatingai žiauriai jie įsijungią į kovą dėl paveldėjimo. Tada aukos rolė keičiama į persekiotojo, kuris gali stipriai išgąsdinti net darbdavius, teisininkus ir juo labiau kartu su jais gyvenančius.

Dar vienas tipas – žmonės, kurie bijo prarasti visa tai, ką jie kada nors dar tik uždirbs. Tai buvusių nuskurdintų (represuotų, išbuožintų) turtuolių palikuonys. Gal net genetiniame lygmenyje jie turi „įrašą“, kad būti turtingu – pavojinga gyvybei. To pasekoje jie tingiai ir nesuinteresuotai žiūri į saviraiška materialiniame lygmenyje, o aplinkiniai negali suprasti tokio jų elgesio. Šie žmonės net nemėgina uždirbti, nes mano „kad vis tiek nepasiseks, tai kam tuomet net bandyti“.

Kartais tokio tipo žmogus uždirba labai daug ir vienu mostu viską išleidžia, darydamas tai visiškai nekonstruktyviai. Shopoholikais jų nepavadinsi. Moterys, pvz., gali įsigyti paskutinės mados rankinę, kainuojančią pusė jos atlyginimo, o paskui mėnesį pirkti pigiausius maisto produktus.

Priežastis slypi ankstyvoje vaikystėje. Manoma, kad šie žmonės buvo tokiose sąlygose, kuriomis negalėjo sau leisti to, ką turėjo jų bendraamžiai. Todėl suaugę jie mėgina gauti viską, kas neįmanoma buvo jų vaikystėje. Dar jie vadinami – impulsyviais pirkėjais. Šio tipo žmonėms būdinga daug išleisti ir taip pat imti į kreditus patiems paprasčiausiems ir dažnai ne pirmo būtinumo daiktams pirkti. Sutaupyti šie žmonės nesugeba net minimaliam pradiniams įnašui stambesnio pirkinio įsigijimui.

Baimė likti be pinigų yra pastiprinama, jeigu žmogaus gyvenime egzistuoja tokie faktoriai: negatyvi patirtis (skurdas tėvų šeimoje) arba pilna priklausomybė nuo kito žmogaus (sutuoktinis – vienintelis pajamų šaltinins, o kitas parneris neuždirba arba neturi profesijos).
Baimė dėl ateities susijusi su tuo, kad mes kiekvieną netikėtumą priimame kaip negatyvų faktą – kažkas gali atsitikti, o mes būsime bejėgiai.

Šiandien materialiniai resursai – ne prabanga, bet egzistavimo šaltinis. Tai garantija geresnėms paslaugoms gauti (švietimas, medicina, mityba) ir kaip rezultatas – saugesnis gyvenimas. Žmogaus saugumo poreikis yra antroje vietoje po pirmųjų fiziologinių (alkis, troškulys, miegas..) bazinių poreikių. Taigi, rinkinys „namai, darbas, draugai ir santykiai su tėvais bei vaikais“ yra asmeninės ramybės pagrindas. Dar keli būdai palaikyti finansinę sėkmę: labdara ir žinių skleidimas. Turtingų Jums visiems Gyvenimų!

Pagal 7ya.ru

Psichoterapeutė Aurima Dilienė | aurimadiliene.com

Iliustracija: Didier Weemaels

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.