Dabartinis požiūris į neįgaliuosius – nepateisinamas

16 May 1990, Gradinari, Romania --- A patient at the mental hospital in Gradinar, Romania sits chained to a cot. | Location: Gradinar, Romania. --- Image by © Peter Turnley/Corbis

© Peter Turnley/Corbis

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apsilankė Vilijampolės socialinės globos namuose ir apžiūrėjo, kaip yra užtikrinamos proto ir psichikos negalią turinčių vaikų ir suaugusiųjų gyvenimo sąlygos. Šiuose globos namuose vien tik šiemet žuvo du vaikai, taip pat teisėsauga vykdo tyrimą dėl galimo smurto prieš šių namų neįgalius gyventojus.

Prezidentė pabrėžia, Lietuva per 25 nepriklausomybės metus nesugebėjo pakeisti sovietinio tipo globos sistemos, todėl tokie skausmingi atsitikimai yra užprogramuoti. Vilijampolės socialinės globos namuose gyvena per 200 žmonių, kai pagal tarptautinę praktiką proto ir psichikos negalią turintys asmenys gyvena mažesniuose namuose, kur rūpinamasi iki 20 neįgaliųjų.

„Nepateisinama, kad proto ir psichikos negalią turintys vaikai yra pririšami, jiems taikomos prievartos priemonės. Požiūris į neįgaliuosius turi keistis iš esmės, vaikai neturi tapti neryžtingumo ar aplaidumo aukomis. Ne tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, bet ir visa Vyriausybė yra atsakinga, kad globos namų sistema būtų kuo greičiau pertvarkoma. Negalime leisti, kad delsimas taptų beprasmėmis vaikų mirtimis“, – sako Prezidentė.

Pasak Prezidentės, Lietuvoje proto ir psichikos negalią turi per 30 tūkstančių žmonių, tačiau požiūris į šiuos žmones yra valdiškas, o globos institucijos yra nepakankamai kontroliuojamos, nesiimama esminių reformų.

Prezidentė taip pat pabrėžė, kad būtina mažinti neįgalių žmonių socialinę atskirtį ir užtikrinti jų integraciją. Todėl svarbu juos integruoti į švietimo sistemą, sudaryti realias sąlygas tėvams derinti neįgalaus vaiko auginimą su karjeros galimybėmis, skatinti neįgaliuosius įgyti įgūdžių ir integruotis į darbo rinką.

Vilijampolės socialinės globos namai – vieni tų, kurie dalyvauja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdomoje institucinės globos pertvarkoje, kurios esmė – sukurti pakankamai paslaugų bendruomenėje, kad žmogus gautų reikiamą pagalbą ir galėtų gyventi ne institucijoje, o šeimoje, taip pat padaryti taip, kad vaikai nebepatektų į institucinę globą, gyventų šeimose ir šeimynose, o žmonės su negalia gautų jiems reikalingas paslaugas bendruomenėje.

Įgyvendinus pertvarką, Vilijampolės socialinės globos namų gyventojams institucinę globą pakeis platus spektras bendruomeninių paslaugų.

Vilijampolės socialinės globos namų pertvarkos etapai vyksta nuosekliai. Artimiausiu metu planuojama pradėti vykdyti kiekvieno gyventojo, jo artimųjų individualių poreikių vertinimus bei įstaigos darbuotojų profesinės kompetencijos ir motyvacijos įvertinimus. Tikimasi, kad pirmiesiems vaikams, jaunuoliams sąlygos gauti bendruomenines paslaugas bus sudarytos jau kitų – 2016-ųjų – metų pradžioje.

Kauno regione esančių globos namų gyventojams būtinos paslaugos jau 2016 m. bus pradėtos teikti pasitelkiant socialinių paslaugų ir dienos centrus, kuriant savarankiško gyvenimo ir grupinio gyvenimo namus, socialinės reabilitacijos centrus bei kitas įstaigas.

Bandomuosiuose institucinės globos pertvarkos projektuose dalyvauja 16 Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pavaldumo globos įstaigų – 3 vaikų ir jaunimo su negalia socialinės globos namai, 5 vaikų globos namai, 8 suaugusiųjų su negalia socialinės globos namai – bei 10 savivaldybių pavaldumo vaikų globos įstaigų.

Pertvarkyti ketinama ne tik Vilijampolės socialinės globos namus, bet ir visas kitas Lietuvoje veikiančias tokio tipo valstybines vaikų ir jaunimo su negalia įstaigas.

Prezidento kanceliarija / Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.