Dzenas ir motociklo priežiūros menas

0

dzenas-ir-motociklo-prieziuros-menas-vertybiu-tyrinejimasRobertas M. Persigas “Dzenas ir motociklo priežiūros menas: vertybių tyrinėjimas” (2006)
Išleido: Trigrama

Tai autobiografinis romanas, pateiktas dienoraščio forma, atostogaujant motociklo balne. Autorius aprašo savo keliones po Ameriką su vienuolikmečiu sūnumi Krisu bei dar dviem draugais, sutuoktinių pora Džonu ir Silvija. Krisą kamuoja ūmūs psichosomatiniai pilvo skausmai, daktarai tai traktuoja kaip be prasidedančią psichikos ligą. Džonas ir Silvija primena technokratiškai visuomenei ir miniažmogiams alergiškus “bitnikus” arba hipius”.

Tikslus motociklo mechanizmas ir jame vykstantys procesai, tai civilizacijos, technologijų metafora, sudėtingi kelionės draugų charakteriai atstovauja subjektyvią žmogiškąją prigimtį, na o pats kelias – tai tiesiog gyvenimo vaizdinys.

Turėdamas puikų klasikinį išsilavinimą, buvęs retorikos dėstytojas fenomenologo žvilgsniu, it subjektyvią patirtį suskliaudęs zen meistras analizuoja vykstančius reiškinius.

Kelias nuolat vingiuoja tolyn, tad atsiveria marios laiko amžiniems žmogiškosios būties klausimams. Autorius bando atrasti naują vertybių sistemą, sutaikančią meną ir mokslą, technologiją ir religiją, lotosą ir veržlėraktį.

Įdėmus jo žvilgsnis pastebi aplinkos daiktuose atgyjančią atmintį, tamsoje pražylančius laužo pelenus, besikabarojantį iš už pušelių kuprotą mėnulį…

Išleistas 1974 m. „Dzenas ir motociklo priežiūros menas” Robertui M. Persigui iškart pelnė šlovę. Knyga kaipmat pateko į bestselerių sąrašus, tapo kultine, o su laiku ir JAV literatūros klasika.

“… fiziniai nepatogumai atrodo svarbūs tik tais atvejais, kai esi be nuotaikos.”

“Jeigu kas nors yra nedėkingas ir tu jam tai pasakai, – tu jį viso labo pasmerkti. Nieko neišspręsdamas.”

“Dabar kiekvienas gali manytis esantis artimas. Ir kiekvienas taip manosi. Skirtumas tik toks, kad kadaise tu gyvenai tarp artimųjų, gimdavai giminės glėbin. Dabar tai tik apsimestinis požiūris, kaip mokytojų pirmąją mokslo metų dieną. Bet ką jie iš tikro žino apie artumą, jie, kas nėra artimieji?”

Knygos pagrindu skelbti tekstai:
Ko vertas šiandienos informacijos srautas?, Technologija, Požiūris į gyvenimą: racionalus ir romantiškas

Dalintis:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here