Jūsų vaikas neišlaikė egzamino? Kaltinkite mokyklos direktorių

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje vis labiau įsigalint lyderystės idėjoms, naujausi tyrimai atskleidžia tiesioginį ryšį tarp lyderystės idėjų pritaikymo mokyklose ir mokinių egzaminų rezultatų. Tačiau net kelioms institucijoms prižiūrint mokyklų direktorių darbą ir nei vienai neprisiimant deramos atsakomybės panašu, kad Lietuvos mokiniams tai – greičiau liūdna žinia.

Seymour_SkinnerŠiais metais paskelbtas tarptautinis tyrimas parodė, kad gera vadovavimo sistema mokyklose turi kur kas stipresnį poveikį mokinių egzaminų rezultatams, negu klasių dydžiai arba mokymo kokybė. Skirtumas tarp 1 procento žemiausiai ir 10 procentų aukščiausiai vertinamų mokyklų vadovavimo sistemų yra siejamas su 18 procentais aukštesniais mokinių pasiekimais egzaminuose ir 3 procentais didesniu pažangumu. Vienas svarbiausių sėkmingo vadovavimo mokyklai elementų – direktoriaus lyderystė.

Idėjai apie lyderystės svarbą pritaria ir tarptautinis verslo ir finansų leidinio „Forbes“ analitikas Glenas Llopis. Šią savaite publikuotame straipsnyje G. Llopis teigia, kad nūdienos pasaulyje lyderystės idėjų pritaikymas yra ne tik naudingas, bet ir būtinas: nesugebėjimas jų pritaikyti reiškia konkurencingumo bei pinigų praradimą. Jis įvardino skaidrumą ir komandinį darbą kaip svarbiausius sėkmingos lyderystės principus. Analitikas taip pat pabrėžė, kad „organizacija negali būti inovatyvi  ir konkurencinga, jeigu užslėpti interesai nugali kolektyvinio gėrio ir bendros misijos siekį“.

Tačiau stebint švietimo įstaigų veiklą, panašu, kad iki lyderystės principų pritaikymo – dar toli. Bene prasčiausia padėtis yra rajonuose. Jei iš medicinos, teisėtvarkos ir policijos įstaigų jau reikalaujama daugiau skaidrumo ar piktinamasi jo nebuvimu, mokyklos, švietimo įstaigos – lieka pamirštos, tarsi jos pasiekę kitą dimensiją.

Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“, vienijančios didžiulį mokytojų ir švietimo darbuotojų skaičių, specialistai teigia, kad mokyklos tarsi užima atskirą nišą bendrame valstybės finansuojamų įstaigų fone. „Sandrauga“ atstovams neretai tenka susidurti su mokyklų direktoriais, kurių ne tik negalima pavadinti lyderiais, bet sunku įvardinti ir įstatymų besilaikančiais piliečiais. Bene pagrindinė problema atverianti kelią direktorių savivalei – adekvačios kontrolės trūkumas.

Vilkijos Žemės Ūkio mokyklos direktorė pripažinta neteisėtai atleidinėjusi mokytojus.Iš valstybės biudžeto jiems sumokėjusi beveik 60 tūkst. litų kompensaciją, direktorė ir toliau persekioja neįtikusius pedagogus. LPS „Sandrauga“ teko paduoti Ugnė Karvelis gimnazijos direktorių į teismą už atsisakymą teikti informaciją.  O tarnybinės etikos komisija šiuo metu tiria, ar Piliuonos vidurinės mokyklos „laikinoji“ direktorė nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų įdarbindama savo šeimos narius. Pavyzdžius galima tęsti. Ministerijų ir savivaldybės reakcijos į tokius pavaldinių veiksmus? Jokios.

„Bėda ta, kad už mokyklų darbą yra atsakingos ir savivaldybės, ir švietimo bei mokslo ministerijos departamentai, ir kitos institucijos. Tarp daugybės įstaigų atsidūrę direktoriai tapo tarsi niekam nepavaldūs. Todėl mokyklos direktorių veikla, kuri dažnai turi korupcinį ar diskriminacinį atspalvį, dažniausiai lieka „nepastebėta“. Mokyklos direktorių piktnaudžiavimas savo užimama padėtimi labai skaudžiai atsiliepia mokytojams ir bendruomenei. Pedagogams nesudaromos galimybės ginti savo interesų, jie susiduria su žeminimu, o kartais ir atvira diskriminacija dėl socialinės padėties. Tokias situacijas iš šalies stebintiems mokiniams siunčiama aiški žinutė  – už savo nuomonės turėjimą ar sugebėjimą mąstyti kritiškai skaudžiai baudžiama“.

G.Llopis teigia, kad „neįmanoma sukurti aiškumo ir susikalbėjimo aplinkos, kai lyderiams trūksta skaidrumo“. Kol ministerija deklaruoja europinius reikalavimus švietimų įstaigų vadovams, o savivaldybės reikalauja iš ministerijos visiškos laisvės ir nesikišimo, mokytojams lieka nuleisti galvas arba dėl savo teisių kovoti patiems. LPS „Sandrauga“ visuomet pasiruošusi padėti.

Pranešimą paskelbė: Lietuvos profesinė sąjunga “Sandrauga”

Share Button

You may also like...

1 Response

  1. Klausimėlis says:

    O pats mokinys niekuo dėtas?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.