Johanas Gotlybas Fichtė (1762 – 1814) akcentavo moralinę ir pažintinę žmogaus autonomiją, pabrėžė sąmonės dinamizmą. Fichtė išskiria tris žmogaus norėjimo ir veikimo pakopas.

  • Žemiausioje pakopoje yra geismas, kuris daiktuose mato tik poreikių tenkinimo priemonę. Šios pakopos tikslas – laimė. Tame lygmenyje žmogus dar nėra tikrasis Aš ir laisva būtybė.
  • Aukštesnėje pakopoje yra tas žmogus, kurio valdžios, galios troškimai praauga grynąjį malonumų troškimą. Šioje pakopoje savęs teigimo ir realizavimo tikslui aukojama laimė ir malonumų troškimas.
  • Aukščiausia pakopa pasiekiama tuomet, kai aklą galios, savo autonomijos ir laisvės troškimą įveikia protinga valia, kuri savanoriškai apriboja malonumų ir galios siekimą savo artimo teisės naudai. Tik pagarba kitam daro žmogų laisva asmenybe.

Pagal Rimantas Biržys, Aleksandras Jasmontas, Tomas Kačerauskas, Algirdas Kunčinas (2008). Filosofijos pamatai. Vilnius: VGTU. 139-140 psl.
Iliustracija: rawpixel.com

Dalintis:
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė

DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!