Ką daryti, jei pomėgių, aistrų ir gabumų turi per daug? (3)

Šiame straipsnyje pakalbėsime apie anksčiau aprašytą asmenybės tipą arba ypatingąjį mąstymo būdą – žvalgus. Tiksliau apžvelgsime keletą gyvenimo būdų, kuriuose žvalgas galėtų save efektyviausiai išreikšti.atradejas

Pradžioje atlikite tokį pratimą. 5 minutes pasvajoję, prisėskite prie savo idėjų žurnalo ar tiesiog tuščio popieriaus lapo (tiks ir kompiuteris) ir surašykite kaip įsivaizduojate idealų savo gyvenimo būdą. Nebūkit kuklūs, nebijokit grandioziškai ir nerealistiškai svajoti. Kur gyvenate? Vienoje vietoje ar keliaujate? Kokius darbus dirbate? Iš ko uždirbate? Ką darote tik savo malonumui?

O dabar, jei kam reikia, užvedimui ant kelio, arba įkvėpimui, keletas (be abejo, iš daygybės galimų) gyvenimo būdo pasirinkimų.

Vienas iš dažniausių žvalgų gyvenimo būdų – patenkinamas darbas ir už jį gaunamas patenkinamas atlyginimas. Laisvu nuo darbo metu galima užsiimti tuo, kas domina. Galbūt kai kurie pomėgiai sutaps su jūsų šeimos narių ar draugų pomėgiais. Pajutę, kad darbas nėra vienintelis būdas save realizuoti ir supratę, kad tai kol kas vienintelė veikla, iš kurios pragyvenate, tapsite jam atlaidesni.

Jei darbas neatima visų jūsų jėgų, grįžę namo, užuot spoksoję į televizorių (nors pastebėjau, kad tarp žvalgų tokių mažai) arba vaikščioję iš kampo į kampą ir panikavę, kad nieko nespėjate (o va tokių jau daugiau) kasdien skirkite truputį laiko kažką nuveikti bent vieno ar dviejų pomėgių labui. Akcentuoju – truputį, nes ruošdamiesi „nuversti kalnus“ jūs tikrai bijosite net pradėti.

Galbūt vėliau turėsite pragyvenimo šaltinį iš savo mėgstamų veiklų, tačiau kol kas tik mokykitės kažką imti ir padaryti. Kol vieną kartą kažką atliksite iki galo, galbūt net iš to užsidirbsite ar sulauksite pripažinimo.

Turėkite „paruoštuką“. Puikus įrankis labai užsiėmusiems žvalgams. Dažnas dirba ne laisvu grafiku, namuose laukia šeima, vaikai, kuriems reikia dėmesio, namų ruoša ir daugybė nesibaigiančių nenumatytų rūpesčių. „Paruoštukas“ – tai ta priemonė, kuri yra „visada pasiruošusi“ pasitarnauti jūsų pomėgiui. Tai gali būti užrašų knygelė su šratinuku sukurti porai eilučių, bloknotas su pieštuku eskizams, kompiuterio darbastalyje pdf formato knyga ar pilateso video. Ji sutaupo laiko, nes nereikia pasiruošti, o po to vėl dėlioti į vietas. Pribėgau, čiupau, skyriau pora minučių tarp darbų, padėjau ir nuėjau iki kito karto – tokia „paruoštuko“ prasmė.

Kooperuokitės su kitais žmonėmis. Galbūt esate žvalgas, bet nemokate savo žinių, idėjų ar gabumų parduoti? Ir gal kartais pažįstate žmogų, kuris iš prigimties geras pardavėjas? Jeigu jis parduotų jūsų produktą, o pinigus pasidalintumėte? O gal vėliau jūs pats atrastumėte dar vieną interesų sritį – prekybą?

Dažnai žvalgai sako „aš turiu tiek idėjų – kad tik būtų kam jas įgyvendinti!“. Tačiau aplink tiek daug žmonių, vadinamų „atlikėjais“, kurie gali daug ką padaryti, tik jiems reikia pasakyti ką ir kaip. Jie padarytų viską, tik jiems labai trūksta idėjų. O žvalgo galva jomis tiesiog perpildyta!

Laisvai samdomas specialistas. Pavyzdžiui, rašytojas arba žurnalistas. Beveik visi šių profesijų atstovai yra žvalgai. Juk kas dar gali greitai įsigilinti ir perprasti visiškai skirtingas ir tarpusavy nesusijusias temas, jei ne žvalgai? Arba kas dar taikliau ir detaliau gali sukurti kuo įvairesnių personažų? Sportininkas, XIX a. dailininkas, šių dienų verslininkas, namų šeimininkė, elgeta, beduinas, advokatas, kunigas….

Kiti žvalgai dirba laisvai samdomais dizaineriais, kuriančiais internetinius puslapius, drabužius, dekoracijas renginiams, interjerus ir viską, kas šauna į galvą. Ir dar tapo freskas. Todėl kitas patarimas – junkite pomėgius. Atraskite tarp savo pomėgių bendrą vardiklį. Aprašytais atvejais būtų rašymas arba vizualinė kūryba. Mocarto bendras vardiklis buvo muzika. Jis grojo keliais muzikos instrumentais, kūrė muziką solo, duetams, kvartetams, orkestrams, arijas, opertas, rekviem ir dar daugelį kitų įvairiausių kūrinių. Bendras vardiklis gali būti ir:

  • tai, kokias emocijas jums sukelia (adrenaliną, ramybę);
  • į ką orientuota (žmones, daiktus, gamtą);
  • kuo tai baigiasi (pvz., nuolat pagalvojate, kad mielai išmokytumėte ir perleistumėte darbą kitiems).

Arba, kitas variantas, generuokite keistas ir nerealias idėjas derindami iš pirmo žvilgsnio nesuderinamas idėjas, pomėgius ar profesijas. Pabandykite įsivaizduoti kaip jūsų esama patirtis vienoje srityje atrodytų perkelta į kitą, visiškai nenusijusią sritį. Pavyzdžiui, alpinizmo patirtis versle, vienuoliška patirtis šeimyniniame gyvenime. Ir ją išbandykite, o paskui galima ir aprašyti, papasakoti, kitus konsultuoti.

Kelių sričių ekspertas. Neretai žvalgai blaškosi tarp dviejų poreikių: domėtis viskuo ir būti ekspertu. Tai atrodo neįmanoma. Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio. Nei Aristotelis, nei B. Franklinas nebuvo diplomuoti specialistai. Šiais laikais jie būtų pavadinti mėgėjais arba neapsisprendusiais. Mūsų tauta turi patarlę „Devyni amatai, dešimtas – badas“. Tačiau nei vienas iš jų nebadavo! Liaudies išminties apie daugybę amatų ir badą nesuprastų ir Richardas Bransonas, turintis ne vieną ir ne du, bet daugybę verslų! Šiais laikais yra terminas – daugybinis pajamų šaltinis.

Dažnai žvalgui kyla klausimas, kaip per trumpą laiką tapti savo srities ekspertu? Yra 10 tūkstančių valandų taisyklė, pagal kurią, jei tam dalykui skirsi po 4 valandas per dieną, tik madžaug po 10 metų tapsi tos srities profesionalu. Brrr…. Nei vienas žvalgas tiek neištvers.

Tačiau yra ir kitų būdų. Atradus dar vieną pomėgį, pirmiausia ką galima padaryti – tai susirasti tos srities lyderius, ir, arba kreiptis į juos pačius kad jus išmokytų, arba juos kopijuoti. Mokytis tik iš pačių geriausių savo srities profesionalų. Esate girdėję apie Pareto dėsnį: 80 procentų rezultatų atneša 20 procentų darbų, likusieji 80 procentų darbų neša vos 20 procentų rezultato. Geriausieji parodys svarbiausius, kertinius 20 procentų. Paklauskite jų kur yra esmė – be ko nebūtų 80 procentų. Arba stebėkite ir modeliuokite. Tada kasdien tobulinkite savo įgūdžius.

Barbara Sher pasakoja apie vieną žvalgą, kuris išleido knygą „100 būdų kaip atsikratyti kurmių ir sterblinių žiurkių“. Knygos autorius nebuvo nei profesionalus sodininkas, nei botanikas. Jis tiesiog klausdavo žmonių, laistančių pieveles, kaip jie kovoja su kurmiais ir sterblinėmis žiurkėmis. Atsakymą užsirašydavo. Vėliau visus atsakymus surinko į vieną knygą, išspausdino ir pardavė. Štai ir pajamos bei tapimas ekspertu.

Dar kiti žvalgai kuria savo blog‘us, kuriuose sudeda ir kelionių nuotraukas, ir skaitytų knygų atsiliepimus, ir patiekalų receptus, ir naujus išadimus, ir dar daug ką.

Kartas nuo karto imkitės veiklos iki galo. Pasirinkite veiklą ar idėją, kuria norėtumėte pasidalinti su pasauliu ir padarykite dėl jos daugiau. Pavyzdžiui, svajojate parašyti knygą, tačiau abejojate kokią – dalykinę ar romaną, kurią ir aštuonių temų pasirinkti… O jūs parašykite straipsnį arba dvidešimties puslapių apysaką ar romano ištrauką. Ir parodykite draugams, pažįstamiems, įdėkite į internetą. Ir laukite atsiliepimų. Negalvokite kuri gi idėja pati vertingiausia, nes, pirma, įsivelsite į vidinius konfliktus, o tai atims per daug energijos. Žvalgo protas pavargsta nuo abejonių, tačiau pailsi kai kuria ką nors naujo. Antra, juk puikiai žinote, kad pradėję darbą, galbūt jį užbaigsite, o galbū ne. Kol kas mokotės kažko imtis. Ir tik trumpam!

Turėkite galvoje, kad ne iš visų savo veiklos sričių turite uždirbti! L. Da Vinčis užsidirbdavo tik iš tapymo. Greičiausiai tais laikais niekas jam nesumokėjo už povandeninio laivo išradimą! Išmokite duoti pasauliui ką nors vertingo nesitikėdami gauti kažko atgal!

Dar vienas dalykas. Po ankstesnių savo straipsnių gavau iš jūsų daug laiškų, kuriuose pasakojote apie savo pomėgius, klausėte patarimų, dalinotės patirtimi. Izoliacija – pati didžiausia žvalgų žudikė. Todėl kviečiu visus žvalgus prisijungti prie Facebook‘o grupės : „Man norisi imtis VISKO!“

Grupėje galėsite dalintis savo patirtimi, užduoti klausimus man ir kitiems žvalgams, diskutuoti ir palaikyti vienas kitą. Ten pamatysite, kad tokių kaip jūs yra daug, be to, žvalgo išgyvenimus, polėkius, baimes gali suprasti tik toks pat žvalgas. Žinoma, ir aš ten įkelsiu naujienų, juk parašyti 100 žodžių žinutę žvalgui (neretai ir kitiems) žymiai lengviau, negu 800 žodžių straipsnį!

Asta Petrauskienė
Psichologė, asmeninių pokyčių konsultantė
El.p: asta.budvytiene@yahoo.com
Facebook’e

1 Response

  1. Laura parašė:

    Prasau, duokite patarimu, kaip uzbaigti rpadetus darbus, arba kaip pradeti igyvendinti idejas, kurias REIKIA padaryti, taciau kurioms truksta motyvacijos, ir nors imk ir uzmusk, niekas nejuda is vietos…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *