KAS TIE POKYČIAI IR KAIP JIE VYKSTA?


Iliustracija: rawpixel.com

Pirmiausiai tai svarbu suprasti skirtumą tarp permainų ir pokyčių. Permainos mūsų gyvenime ateina ir praeina, o tai reiškia, kad mes turime galimybę likti toje pačioje vietoje, arba grįžti atgal ir pradinę padėtį. Kai pokyčiai įvyksta jau nėra jokios galimybės vėl gyventi senuoju būdu – tai transformacija.

Jeigu esate pasiruošę negrįžtamiems pasikeitimams, tuomet štai keli pirmieji žingsneliai, kuriuos galite žengti:

1. Pašalinkite betvarkę iš savo aplinkos. Viskas, kas tapo nebenaudojama, visa tai, kas sukelia jausmą, kad trukdo kvėpuoti, užima erdvę ir laiką, neleidžia judėti pirmyn – tai ta betvarkė, kurią imkite ir pašalinkite.

Įsivaizduokite, kad skrendate oro balionu… Krepšyje tik jūs ir jūsų bagažas. Visai netikėtai pastebite, kad prarandate aukštį, oro balionas gana greitai leidžiasi ir mažiau nei per dešimt minučių nukrisite… jeigu akimirksniu nesugalvosite ką daryti, kaip išsigelbėti. Vienintelis įmanomas dalykas šioje situacijoje – išmesti krovinį, galų gale bent pusę… Arba daiktai, arba jūs. Jūs žiūrite į juos ir keletą sekundžių dvejojate. Bet štai, ryžtatės ir metate per krepšio bortą tai, ką kaupėte visą savo gyvenimą. Po vieną. Metate tol, kol oro balionas nustoja leistis, įgauna stabilumą. Metate dar – ir štai imate vėl kilti. Jūs – laisvas!!!

Tai vyksta mūsų gyvenime kiekvieną dieną, tik, žinoma, mažiau dramatiškomis aplinkybėmis. Mes įsigyjame daiktų ir minčių, kaupiame tai ilgus metus ir net nepastebime kaip jie virsta tuo kroviniu, tuo balastu, kuris neleidžia mums judėti į priekį, kuris laiko mus vienoje vietoje arba tempia žemyn. Lygiai taip pat kaip anksčiau aprašytoje situacijoje oro balione.

Atsikratyti galima daug ko: nereikalingų daiktų, įvykių, nemalonių žmonių, beprasmiškų ritualų, nusibodusių vietų, kaltės, negatyvaus mąstymo, savikritikos, nuostatų, primestų pareigų, noro sulaukti pritarimo, nustatytų ribų, nepasitenkinimo, noro atidėlioti viską rytdienai, neramių minčių ir netgi nelaimingos meilės.

2. Įsiklausykite į savo vidinius poreikius. Gyvendami visuomenėje, patiriame pavojų prarasti savo vidinius esminius poreikius ir nuklysti į „diktuojamus“. Ar pastebėjote, kad galingai veikiantys stereotipai įtraukia? Pavyzdžiui, tai kad mes tarsi privalome gyventi prabangoje? Arba ritmas! Jeigu mano gyvenimo ritmas yra lėtesnis – tai jau neatitinku šablono, standarto, priskiriamo sėkmingam žmogui. Svarbu nuolat savo viduje derinti absoliučią tiesą su santykine tiesa. Mums primetamus dalykus atmesti.

Pamėginkime atsakyti sau į tris klausimus:

  1. Kas aš?
  2. Kokie mano įsitikinimai?
  3. Kokiu keliu noriu eiti?

Testas „Kam leidžiu savo laiką?“

Kokiu keliu noriu eiti? Į šį klausimą gali padėti atsakyti paprastas testas: „Kam leidžiu savo pinigus ir laiką?“ Jeigu kiekvienas nuoširdžiai sau prisipažintume, kaip jaučiamės, kai patenkinę pagrindinius poreikius (stogas virš galvos, maistas ir apranga), leidžiame savo pinigus, o svarbiausia – LAIKĄ, sužinotume apie save daug įdomių dalykų…. Kažkas nusipirkęs pyragaitį po to ilgai save „graužia“… Kažkas ilgai apžiūrinėjęs vitrinoje suknelę/rankinuką/batelius vis tik jų atsisako… tačiau irgi dėl to save ilgai kaltina, gailisi, jaučiasi nuskriaustas. Gal kažkuris dirbdamas viršvalandžius guodžiasi, kad „taip reikia“, bet nenori net pagalvoti, kiek mėnesio gale sumokės auklei už vaikų priežiūrą vakarais… Pagaliau, jeigu jau esame tame etape, kai laiką leidžiame ten, kur norime ir perkame tik tai, ką norime – tuomet jausmai galėtų būti kaip geriausias echoskopas, pasakantis ar tai tikrai ta kryptis gyvenime, ta mūsų paskirtis šioje žemėje… Ramybė ir vidinis pasitenkinimas reiškia TAIP… Abejonės, nerimas, kaltė – vienareikšmiškas NE.

Ir nevertėtų pamiršti, kad pasitenkinimas gali būti tikras (ilgalaikis) ir iliuzinis (trumpalaikis), tenkinantis tik mūsų egoistinius poreikius. Didžiausias džiaugsmas yra dalintis: meile, jausmais, santykiais, žiniomis…

3. Eikite savo džiaugsmo keliu. Tegu jūsų gyvenimo prioritetu tampa DŽIAUGSMAS. Viskas, kuo užsiimate lai teikia jums džiaugsmą.

Anot japonų, visi turime savo ikigai – tikslą, dėl ko gyvename. Kai kurie jį jau atradę, kiti turi jį kažkur giliai ir savo ikigai dar tebeieško.

Tai, kas suteikia gyvenimui prasmę, tai kas verčia mus atsibusti kiekvieną rytą su džiaugsmu. Tai trumpas ir aiškus mano gyvenimo interesų, kurie teikia man džiaugsmą, apibūdinimas. Būtent suinteresuotumas, noras kuo greičiau imtis mėgstamos veiklos ir atlikti tai geriausiai, suteikia žmogui pasitenkinimo ir vertės jausmus, tikslą gyventi.

Tie, kurie žino savo ikigai, nepažįsta depresijos, neturi žalingų įpročiu ir yra optimistinio požiūrio savininkai. Todėl kiekvienas, kuris nori gyventi ilgai ir produktyviai, labai svarbu surasti priežastį keltis rytais.

Savo esminio talento atskleidimui galbūt teks sunaudoti pakankamai daug energijos ir laiko. Jums teks priimti daugybę apgalvotų ir svarbių sprendimų, padaryti galybę pasirinkimų. Ir tai geriau pradėti kuo ankstesniame amžiuje. Gaila, kad daugelis žmonių tą atidėlioja. Kuo anksčiau jūs pradėsite ieškoti savęs, tuo greičiau pajusite gyvenimo pilnatvę ir harmoniją.

Manoma, kad mūsų IKIGAI yra ten, kur susikerta tai, ko mums labiausiai norisi ir tai, kas mums geriausiai sekasi.

4. Perrašykite savo gyvenimo scenarijų. Visi egzistuojantys dalykai pirmiausia gimė svajonėse ir mintyse ir tik po to tapo realybe. Kažkas, prieš sukurdamas mobilų telefoną, iš pradžių jį sugalvojo, įsivaizdavo, nubraižė ir sukonstravo, o dabar tai kasdienybė.

Nupieškite save ateityje tuo, kuo norite būti: keliautoju, rašytoju, lektoriumi, mokslininku… bet iš pradžių supraskite kur esate. Sustokit minutei ir apsidairykit… gal netgi pažvelkite į savo gyvenimą iš viršaus ir pagalvokite: kaip Jūs šiandien atsidūrėte šitose aplinkybėse, situacijose, sąlygose? Kodėl Jūs turite tai ką turite ir Jūsų viduje vyksta su tuo susijusios emocinės reakcijos?

Atsakymas paprastas ir trumpas: TODĖL KAD JŪS ESATE TO VERTAS!

Ir čia jau nebėra kam pareikšti pretenzijų, išskyrus save. Jūs turite tokią šeimą, tokį darbą, tokius vaikus, tokią sveikatą ir tiek pinigų kiek esate vertas. Norisi prieštarauti? Vadinasi, Jūs esate „savo teisybėje“… ir kol iš jos neišeisite ir nepažvelgsite į save iš šono, tol gyvenimas nepradės keistis į norimą/geresnę pusę.

5. Susiraskite Mokytoją – žmogų, kuris yra jums autoritetas, kuriuo žavitės ir norite sekti, kuris turi kompetencijų vesti jus sėkmės keliu. Visi daug pasiekę žmonės turi savo mentorius, kurie padeda jiems surasti reikiamą kryptį ir eiti tuo keliu gerokai efektyviau.

Nuspręskite kieno sūnus norite būti

Taip, tai skamba kiek keistai. Visi mes jau esame kažkieno vaikai, tačiau, mes pasaulyje ne vieni, taigi, vadinasi turime galimybę mokytis, mokytis iš kitų. Seneka yra pasakęs „Mes mėgstam kartoti, kad negalime pasirinkti tėvų, nes jie mums skirti likimo, bet mes tikrai galime pasirinkti kieno sūnumi norime būti“. Jo mintis reiškė, kad galime pasirinkti Mokytoją. Žmogų, kuriuo norime sekti, tapti tokiu meistru kaip ir jis tam tikroje srityje. Taigi, susiradę mentorių mes galime tapti tuo, kuo žavimės.

Taigi, kai mokinys pasiruošęs – ateina mokytojas. Gyvenimas – tai mokykla. Kiekviena problema – tik dar vienas uždavinys, kurį mes galime išspręsti, o jau su kokia nuotaika, priklauso tik nuo mūsų. DĖKINGUMAS – tai PIN kodas į buvimą mokiniu. Tai kasdieninė praktika, kuri perveda mus iš deficito į perteklių.

Parengė šeimos konsultantė Aurima Dilienė | aurimadiliene.com

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.