Kodėl mažamečiams skirtuose vadovėliuose peršama mintis, kad lytis yra laisvai pasirenkamas dalykas?

23 skirtingų frakcijų Seimo nariai kreipėsi į švietimo ir mokslo ministrą Dainių Pavalkį dėl IV klasei skirtame lietuvių kalbos vadovėlyje „Pupa“ publikuoto teksto, kuris į Seimo narius besikreipusių tėvų ir mokytojų vertinamas kaip dar vienas atvejis, kai prisidengiant „lyčių lygybe“ mažamečiams peršama mintis, kad lytis yra laisvai pasirenkamas dalykas.

PupaIš švedų kalbos išverstos Ulfo Starko (Ulf Stark) knygos „Ištižėliai ir pramuštgalviai“ ištraukoje aprašyta keista istorija, kaip į naują mokyklą atėjusi mergaitė, vardu Simona, apsimeta esanti berniukas Simonas ir džiaugiasi nauja savo tapatybe. „Apgavau visus. Jie patikėjo! Atrodė, niekas nė akimirką nesuabejojo, kad esu toks, kaip jie manė. Greitai ir mikliai išsisukau, kad nereikėtų būti mergaite Simona, nuolat kamuojama nemalonumų, ir vietoj jos tapau blogu peštuku Simonu“, – rašoma vadovėlyje. Lyties „pakeitimo“ tema vystoma ir po tekstu pateiktose užduotyse: moksleivių klausiama: „Kodėl Simona apsidžiaugė, kad ją palaikė berniuku?“, nurodoma rasti tekste ir perskaityti, „kaip atrodė Simona, pirmą kartą atėjusi į naują klasę“, taip akcentuojant šį berniukiškos mergaitės išvaizdos aprašymą: „Atsargiai persibraukiau per trumpai kirptas sruogas, bandydama prisiminti, kaip atrodžiau prieškambario veidrodyje. Plaukai gana trumpi, be jokių sagių ar kaspinėlių, nėra nieko, kas galėtų mane išduoti. Pasisekė, kad rytą neapsivilkau naujos suknelės! Drabužiai kaip bet kurio kito vaikino. Tik, aišku, ne kelnaitės, kurių, laimė, nebuvo matyti.“

Manoma, kad šis vadovėlio fragmentas yra apraiška tos pačios ideologijos, kuri formuoja įsitikinimą, jog lytimi ne gimstama, bet tampama. Atkreiptinas dėmesys į prieštaringai vertinamas iš danų kalbos išverstas Luisos Vindfelt (Louise Windfeldt) ir Katrinos Klantės (Katrine Clante) knygeles „Diena, kai Rikė buvo Rasmusas“ ir „Diena, kai Frederikas buvo Frida“, skirtas darželinukams, taip pat kitus leidinius, kuriais buvo siekiama diegti šį kontraversišką požiūrį, sulaukusį didelio visuomenės nusistebėjimo.

Seimo nariai klausia ministro, kokia yra Švietimo ir mokslo ministerijos pozicija dėl tokio pobūdžio teksto atsiradimo IV klasės vadovėlyje „Pupa“ ir kodėl lietuvių kalbos vadovėliui pasirinkta ne lietuvių, o švedų autoriaus knygos ištrauka, kurios pagrindu gimtosios kalbos vadovėlis panaudotas kaip priemonė formuoti moksleiviams įsitikinimą apie lytį kaip laisvai pasirenkamą dalyką. Ar egzistuoja ir kaip įgyvendinama valstybės politika vadovėlių leidybos srityje, ar vyksta vadovėlių aprobavimas ir ar yra nustatytos jų rengimo gairės?

Share Button

You may also like...

4 Responses

 1. Anonymous says:

  O kodėl po video neleidžiami komentarai? :)

 2. Anonymous says:

  kai gimsta zmogus, jis nezino kas yra “prigimtis” kol jam nepasako kad “yra” atseit kazkokia “prigimtis”. “prigimtis” – tai ideja. jusles yra tiesiog JUSLES. jos neturi ant saves tokio logotipo uzklijuoto “mes esame jusles”, arba “ce yra prigimtis”.JUSLES – JUSLIUOJAMOS, o ne ISIVAIZDUOJAMOS AR APIBUDINAMOS. “lytis” – irgi isgalvoti dalykai. AAAASSSSS galiu buti koks esu, apseidamas be jokios vyriskumo/moteriskumo idejos, net nezinodamas kas tai yra ar nera ir nesukdamas del to galvos, TACIAU JOOOSS – IDEJOS, be manes egzistuoti NEGALI. jos savo tariama “egzistensija”vaizduoteje (niekur kitur idejos egzistuoti negali) skolinasi is manes – ISIVAIZDUOTOJO, ir “egzistuoja” TIK TOL, kol AS – ISIVAIZDUOTOJAS, jas isivaizduoju. o jei isivaizduotojas neisivaizduoja – tai ir nera jokiu “prigimties””vyriskumo””moteriskumo” ideju isgalvotu.tu buni toks koks esi ir tau tai NERUPI koks esi, nes tai NIEKO NEKEICIA, nes tai negali JUSLIUOTI UZ TAVE PATI kad tau pasakyti kas tau kur ir kada yra kas. buni “naturalus” – nes nekuri jokios idejos apie “naturaluma” ar “nenaturaluma” ir tau tai nerupi,nes tai yra ROLES. kam kurti savo vaizduoteje kazkokias roles, kazkokius isankstinius elgesio modelius ir jiems vergauti? Jie negali jusliuoti tie elgesio modeliai uz tave.

  ar jei jums pasakys mokslininkai/politikai kad jus zuvis , tai pulsite po vandeniu? jei pasakys “neskanu tas ir tas” – tai mesit lauk neragave? o jei pasakys “skanu tas ir tas” – puslit ryti tai neragaudami? Jei pasakys “eik per gatve” – eisit nesidaire is sonus? Jei sakys “Gera muzika” – pulsit pirkti ja nesiklause?

  pasimatuok bata – ir PATS jusliuok tau tinka netinka. tavo koja – tu JUSLIUOJI ar TAU TINKA ar NETINKA. o kas KITAM tinka ar NETINKA, turi jusliuoti TAS KITAS – ne TU. tu negali uz kita zmogu jusliuoti. tai ir nesakyk kas JAM tinka o kas netinka, nes TU NEJUSLIUOJI uz KITA. O kitas zmogus negali JUSLIUOTI UZ TAVE kad pasakyti kas tinka TAU.

 3. zmogus says:

  Nuo kada zmogus eina pries gamta? kas jam suteike tokia teise vaidinti dieva? jus ka nesuprantat? net biblijoj buvO aprasyta ateiS ”tie” trys devynetai! zmonijos galas jie bus grazus gabus protingi ir ipatingi…
  taigi brangieji islike NORMALIOS PSYCHIKOS ZMONES stiprybes jums ginant savo atzalas ir seimas nuo siu sleiktuly kelianciu ligoniu/iskrypeliu/bjaurybiu/antzmogiu…. nes dabar jau nuo pat darzelio musu vaikai yra mokinami buti tokiais kokiu jiems reikia… net 4oj klaseje vaikams aiskina apie lytinius santykius… kur tai girdeta… po velniu (atsiprasau uz isireiskima) kaip mes iki pat siu dienu isgyvenim jai mums kazkokie atsiprasant priplaukeliai neaiskino kaip reikia tai daryti…. slykstu net pagalvoti link ko mes nusiritom… nuo kada yra normalu keisti lyti? nuo kada yra normalu buti gejum/lesbiete/bi… cia eilinis masiskas psichologinis itikinimas…. as asmeniskai nekenciu visu siu iskrypeliu iki vieno ir esu isitikines kad jie naikina musu atzalu ateity… net ir ta mergaite kur buvo ikeltas video istikruju yra paveikta psichologu nereikia povelniais pudrinti smegenu kad vaikas taip elgiasi pats… … nebereikalo yra sakoma kad zmogus susinaikins pats ir mes tai jau ir darome moterys pastoja vis veliau nes mat karjiera… vyrai tampa silpnuciai gleznuciai pukeliai…. kurie net nesugeba zmonos panesioti… o ka bekalbeti uz atsakomybes nesima… atleiskit bet musu visuomene yra visiskai supuvusi… ir savaime aisku iskarto atsiras tokiu kurie puls mane peikti del kiekvieno mano parasyto zodzio bet susimastykit ar atiduotumet savo vaika nors vienam is tu psychiskai nesveiku ligoniu kuriems vieta psichiatrinej o ne tarp musu… manau kad ne taigi ginkim savo seimas nuo siu iskrypeliu kartu mes galim istumpti siuos ligu nesiotojus is savo visuomenes nes tikra seima susideda is vyro moters ir vaiku vaiku kurie zino kad gimstama tik 1nos lyties ir jos pasikeisti negali vaiku kurie zino kad pasaulyja vyrai myli moteris o moterys myli vyrus ir ne kitaip! ir velniop visus kurie mano kitaip nes jiem vieta izoliuotoj aplinkoj…

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.