vairavimo-egzaminasKlausimas:

Sveiki, man 20, esu studentė ir dirbanti (bent jau šiuo metu). Atrodo viskas kaip ir turėtų būti gerai, pirmas kursas baigtas, darbas surastas bent vasaros laikotarpiui padorioje vietoje su geromis perspektyvomis į ateitį, bet… Ne viskas taip ir nuostabu kaip turėtų būti, nebežinau, kaip elgtis, ką daryti su vairavimu. Šiandien laikiau 6 kartą praktinį vairavimo egzaminą ir ką jūs manot, NEIŠLAIKIAU VĖL. Jau esu tokia palūžusi dėl jų, kad negaliu apsakyti. Ir papildoma pamoką pasiėmus buvau, ten viskas super, ateinu į “Regitrą”, prieš egzaminą nelabai nervinuos, bet tai kai užsidega mano skaičiukai prasideda jaudulys. Esu tokia pikta ant savęs, kad net 6 kartus ten buvau ir nieko… O dar klausimas, kiek kartų reiks eiti ten. Tokia apgailėtina jaučiuosi, kad elementariausio nebegaliu įveikti. Ką daryti? Kaip likti ramiai? Ir kaip nepalūžti?
Ačiū Jums už atsakymą ir gerą žodį, manau patarimų bus naudingų ne tik man, bet ir kitiems, labai viliuosi, kad ne man vienai taip nutinka šitam gyvenime…

Kotryna (vardas pakeistas)

Atsakymas:

Labas, Kotryna.
Ačiū, kad pasidalinai tuo, kas Tave neramino. Perskaičiau Tavo laišką, kuriame rašei, jog jau kelis kartus bandei laikyti vairavimo egzaminą, tačiau vis nepasisekdavo.

Smagu skaityti, kad yra dalykų, kuriais esi patenkinta savo gyvenime: pabaigtas pirmas studijų kursas, darbas perspektyvioje vietoje. Deja, kartais taip nutinka, kad kai kurie dalykai sutrukdo, kai atrodo iki pilnos laimės trūksta tiek nedaug. Šiuo metu tai yra vairavimo egzaminas. Iš laiško susidaro įspūdis, kad tave apėmę pyktis, neviltis, jog jau nemažai kartų bandei laikyti vairavimo egzaminą, bet vis nepasisekdavo bei nerimas, kaip bus toliau ir ar pasiseks pagaliau pasiekti tai, ko nori.

Kaip laiške mini, prieš egzaminą, esi pasiruošusi, viską mokanti, tačiau atėjus Tavo eilei laikyti egzaminą, jaudulys sutrukdo gerai pasirodyti. Toks jausmas neretai yra susijęs su atsakomybę už tai, ką darome arba stiprų baimės jausmą, kad nepasiseks. Galbūt prisiminsi mokyklos laikus, kai atrodo atėjai į mokyklą pasiruošusi, išmokusi eilėraštį, o atsistojus prieš klasę jis stebuklingai išsitrindavo iš atminties.

Deja, nerimas daugeliui žmonių „pakiša koją“, tačiau šį jausmą galima išmokti valdyti ir pasiekti savo tikslų.

Kaip ir rašei, labai svarbu vidinė ramybė ne tik prieš bet ir per patį egzaminą. Kai kuriems žmonėms padeda savo baimės, nerimo garsus įvardinimas, kai šis jausmas aplanko. Tad, pavyzdžiui, atėjus Tavo laikui sėsti už vairo, pajautus nerimą, galima sau drąsiai įvardinti, ko bijai ir pasakyti sau, jog tai nesutrukdys išlaikyti egzamino, nes esi jam pasiruošusi. Panašus dalykas yra vizualizacija – prieš sėdant už vairo galima įsivaizduoti, kaip sėkmingai tau sekasi laikyti egzaminą nepadarant klaidų. Tai sumažins įtampą, sukels teigiamas emocijas, padės pasąmonei įsisavinti, ko Tu sieki. Kitas dalykas, svarbu paanalizuoti savo klaidas. Galbūt galima atrasti klaidų, kurios kartojosi per ankstesnius važiavimus, ir pamėginti jas įveikti su instruktoriaus pagalba. Ir dar, svarbu neužsisukti savo mintyse, jog turi išlaikyti egzaminą. Gali būti naudinga pasidaryti kelių mėnesių pertrauką, atsipūsti, negalvoti apie vairavimo egzaminą, o grįžti į egzaminą tik pailsėjus ir nurimus.

Tikiuosi atsakymas bus naudingos, o galbūt iki kol gavai atsakymą jau spėjai ir išlaikyti egzaminą.

Sėkmės,
Psichologė Gintė Jaseliūnaitė

Dalintis:
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė

DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!