Laimės pagrindas: šešios dorybės

1998 metais Martinas Seligmanas, pozityviopsios psichologijos kūrėjas, pareiškė, kad psichologija nuklydo nuo kelio. Psichologiją tiesiog apsėdo patologija ir tamsioji žmogaus prigimtis, ji akla viskam, kas žmonėse gera ir kilnu. M. Seligmanas pastebėjo, kad psichologai sukūrė išsamų vadovą, pavadintą „DSM“ (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), skirtą visoms įmanomoms psichikos ligos ir elgesio sutrikimams diagnozuoti, bet psichologija net neturi kalbos, kuria galėtų apibūdinti didžiausius žmonių laimėjimus sveikatos, talentų ir galimybių srityse.

Kai M. Seligmanas sukūrė pozityviąją psichologiją, vienas jo tikslų buvo parengti žinyną, skirta stiprybėms ir dorybėms. Kartu su kitu psichologu Chrisu Petersonu iš Mičiganouniversiteto jis ėmėsi sudarinėti stiprybių ir dorybių sąrašą, kuris galiotų visose žmonių kultūrose. Nustatytos šešios bendresnio pobūdžio dorybės arba giminingų dorybių grupės, kurios buvo aptiktos beveik visuose sąrašuose: išmintis, drąsa, žmogiškumas, teisingumas, santūrumas ir transcendencija (gebėjimas užmegzti ryšį su kažkuo aukštesniu, peržengiančiu ribas).  Tikroji šio šešių svarbiausių dorybių sąrašo vertė yra ta, kad jis sudaro struktūrinius rėmus konkrečioms charakterio stiprybėms. C. Petersonas ir M. Seligmanas charakterio stiprybes apibrėžia kaip konkretų būdą dorybėms atskleisti, panaudori ir ugdyti. Į kiekvieną dorybę veda klei skirtingi keliai. Tiek žmonės, tiek kultūros kiekvieną kelią vertina vevienodai. Tai ir yra didžiausias šios klasifikacijos laimėjimas – ji nurodo konkrečius augimo būdus, kurie leidžia pasiekti visų vertinamus tikslus, primygtinai netvirtindama, kad visiems žmonėms ir visais laikais privalomas kuris nors vienas kelias. Klasifikacija pateikia priemones, padedančias atrasti įvairias žmonių stipriąsias savybes, taip pat rasti būdus jas ugdyti ir tobulinti.

C. Petersonas ir M. Seligmanas išskyrė dvidešimt keturias svarbiausias charakterio stiprybes, kurių kiekviena veda prie vienos iš šešių aukštesniojo lygio dorybių [Peterson ir Seligman, 2004]. Jūs taip pat galite išsiaiškinti savo stipriąsias savybes, pažiūrėję į toliau pateiktą sąrašą arba atlikę testą (adresu www.authentichappiness.org)

1. Išmintis:
Smalsumas
Pomėgis mokytis
Kritinis mąstymas
Kūrybiškumas
Emocinis intelektas
Įžvalgumas

2. Drąsa:
Narsa
Atkaklumas
Sąžiningumas

3. Humaniškumas:
Geranoriškumas
Meilė

4. Teisingumas:
Pilietiškumas
Nešališkumas
Lyderystė

5. Santūrumas:
Savitvarda
Apdairumas
Nuolankumas

6. Transendencija:
Grožio ir meistriškumo vertinimas
Dėkingumas
Viltis
Dvasingumas
Atlaidumas
Humoras
Gyvenimo džiaugsmas

Parengta pagal: Jonathan Haidt. Laimės hipotezė: dešimt geriausių idėjų iš praeities, kaip tapti laimingam. Vilnius: Metodika. 2011, 177- 179p.

1 Response

  1. Robertas parašė:

    Bet gi kaip gerai tai žinoti..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *