Lietuva skęsta alkoholyje

Šį mėnesį Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbta „Pasaulio ataskaita apie alkoholio vartojimą ir sveikatą 2014“ parodė, kad Lietuva pagal alkoholio vartojimą yra trečioji šalis pasaulyje. Grynojo alkoholio – 15,4 l, tenka vienam vyresniam nei 15 metų žmogui.

alkoholizmasLietuvą šiai dienai lenkia tik Moldovos Respublika (16,8 l) ir Baltarusija (17,5 l). Lietuva aplenkė netgi Rusija (15,1 l), kuri visuomenėje laikoma daugiausiai alkoholio vartojančia šalimi pasaulyje. Toks aukštas rodiklis Lietuvoje fiksuojamas pirmąjį kartą.

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija (NTAKK) kreipėsi į LR Seimą, LR Ministrą Pirmininką ir LR Vyriausybę prašydama nedelsiant imtis priemonių alkoholio vartojimo problemai spręsti.

Kreipimesi pristatomos mokslo įrodymais grindžiamos veiksmingos alkoholio vartojimo ir sukeliamos žalos kontrolės priemonės, pavyzdžiui, alkoholio prieinamumo mažinimas, kainų didinimas, reklamos draudimas, privalomas alkoholinių gėrimų kaloringumo ir sudėties žymėjimas, priklausomybės ligų gydymo paslaugų prieinamumo didinimas ir kita.

NTAKK prezidentas, dr. Aurelijus Veryga, tikina, kad politikai žino kokiomis priemonėmis galima sumažinti alkoholio vartojimą, tačiau jas diegia vangiai.

„Mums nereikia išradinėti dviračio. Jis jau yra ir kitos Europos šalys sėkmingai juo važiuoja. Lietuva taip pat turi gerosios praktikos pavyzdį – 2008 m. įsigaliojus alkoholio prieinamumo, įperkamumo mažinimo priemonėms, apribojus alkoholio reklamą, sugriežtinus neblaivių vairuotojų kontrolę alkoholio vartojimas, o kartu su juo ir vartojimo daroma žala, šalyje sumažėjo: nuo 14,6 l 2007 m. iki 10,8 l 2009 m. Deja, nediegiant naujų veiksmingų alkoholio kontrolės priemonių alkoholio vartojimas nuo 2010 m. vėl sparčiai auga ir liūdna, bet šiandien būdami tokia maža valstybe esame viena daugiausiai geriančių pasaulio šalių.“

Alkoholio vartojimo sąlygojama žala Lietuvoje 2010 m. sudarė 741 mln. Lt, neįskaitant policijos ir teismų, su išorinėmis priežastimis siejamų sveikatos priežiūros kaštų ir darbingumo sumažėjimo išmokų, materialiosios turtinės žalos, geriančiųjų aplinkoje esančių artimųjų psichologinės, socialinės ir ekonominės žalos kaštų.

Vaida Liutkutė
Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija

Share Button

You may also like...

4 komentarai

 1. Vilius parašė:

  Mažų mažiausiai graudu. Alkoholis yra tapęs neatsiejama visų susitikimų, vakarėlių ir net „šiaip sau pasisėdėjimų“ dalis. Tai tikrai gazdina, bet mano asmenine nuomone – tėvai turi baigti vartoti alkoholį vaikų akivaizdoje, nes Lietuvoje yra visiškai normalu, per dukros ar sūnaus 5tą gimtadienį prisigerti iki žemės graibymo. Mat taip vaikų gimtadienius tėvai mini – vaikams matant! Šlykštu ir žema.

 2. Dainius parašė:

  Bronza irgi neblogai :)

 3. Andrius parašė:

  NU GY VISKAS AISKU – SALIS = SUDAS , darbu nera , VAT IR GERIA . PRADEKIT NUO EKONOMIKOS IR NORMALIU DARBDAVIU IR DARBU KIEKIU DIDINIMO ir ismeskit situs darbo birzos „specialistus“ . ATRODO TARSI SPECIALIA PINIGUS VALSTYBE NE TEN KISHA :)

 4. wow parašė:

  Atvirksciai – salis sudas, nes sudas tie, kurie joje gyvena. Reiktu gal pagaliau susiimti, nustoti gerti ir pradeti buti naudingais. Ne ten kiSHa… Jo… Tobulas reactyvaus zmogasu pavyzdys. Fgt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.