Lietuvoje dietos laikosi kas antra paauglė

DietaDietos nėra tinkamas būdas sulieknėti, nes jos tik padidina svorį ir yra viena iš priežasčių, kodėl pasaulyje daugėja nutukusių žmonių, sako dietologai. Be to, laikantis dietų, galima susižaloti ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą.

„Žmonės tikrai gali sužaloti sveikatą ir taip pat – psichinę sveikatą. Gali atsirasti nuotaikų svyravimai ir galbūt net tam tikra depresijos forma“ – tvirtina Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė.

Kas penktas siekia sulieknėti

Šiuo metu kas penktas Lietuvos gyventojas nėra patenkintas savo svoriu ir nuolat imasi priemonių, kad jį pakeistų. Kas ketvirtas lietuvis galvoja apie maisto, kurį valgo, koloringumą. Tokius duomenis atskleidė tyrimas, kurį atliko rinkos tyrimų bendrovė TNS LT.

Dietologė E. Kliukaitė sako, šiuos duomenis komentuoti sunku, nežinant konkretaus nuolat siekiančiųjų sulysti svorio. Tačiau, jos teigimu, populiariosios dietos nėra nei patikimas, nei sveikas būdas netekti svorio. „Jos dažniausiai būna ganėtinai vienpusiškos, t. y. ribojama kažkokia maistinė medžiaga, siekiama greito rezultato, o tai dažnai tiesiog kenkia sveikatai“, – atkreipia dėmesį E. Kliukaitė.
Paklausta, kodėl net 95 proc. žmonių numestas svoris po dietos sugrįžta, o net 70 proc. dar ir padidėja, gydytoja teigia, kad taip atsitinka dėl dietų metu lėtinamos medžiagų apykaitos. „Ribojamos maistinės medžiagos trūkumas vis tiek pasireiškia kažkuriuo metu. Dažniausiai tai ir įvyksta po dietos laikymosi“, – aiškina E. Kliukaitė.

Jai antrina gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė, pridurdama, kad laikantis dietos labai pasikeičia apetitas. „Labai pasikeičia apetitą reguliuojantys hormonai: padaugėja alkio hormonų, sumažėja sotumo hormonų. Tie žmonės, kurie laikosi dietų, tą ir pažymi – labai sustiprėja alkio jausmas“, – pabrėžia dietologė.

Pasak jos, viena iš priežasčių, kodėl pasaulyje daugėja nutukusių žmonių, yra būtent dietos. Gydytoja pasakoja, kad prieš porą metų Suomijoje buvo atliktas tyrimas, kurio metu ištirta 2 tūkst. dvynių porų, stebėtų 25 metus. „To dvynio, kuris laikėsi dietos, svoris po 25 metų buvo didesnis. Taip buvo atrastas tiesioginis ryšys, kad dietos didina svorį“, – sako dietologė.

Į dietų ratą įsisukama paauglystėje

A. Jauniškytė-Ingelevičienė mano, kad į dietų laikymosi ratą, kuomet tai numetama, tai vėl priaugama svorio, dažniausiai įsisukama dar paauglystėje. Lietuvoje atliktas tyrimas parodė, kad net 60 proc. merginų paauglių laikosi dietos, o tai reiškia, jog dietos laikosi kas antra Lietuvos paauglė.

E. Kliukaitės nuomone, prie to prisideda ir visuomenė, kuri mieliau priimama liekną žmogų. „Bet kartais, jei kalbėtume apie dietas, kurių dažniausiai žmonės ir imasi laikytis jauname amžiuje, už to gali slypėti ir psichologiniai dalykai, galbūt net tam tikri konfliktai šeimoje. Kartais nėra taip paprasta išsiaiškinti priežastis“, – teigia E. Kliukaitė.

Intensyviai laikytis dietų imasi ir vyresni nei trisdešimties ar keturiasdešimties metų žmonės – tiek, vyrai, tiek moterys. „Jie ima laikytis dietų, nes tuo metu svoris paprastai pradeda didėti. Kaip sprendimo imamasi dietos“, – aiškina dietologė A. Jauniškytė-Ingelevičienė.

Tačiau ji įspėja, kad dietos laikymasis padidina valgymo susirgimų riziką iki 12 kartų. Ir šie sutrikimai – nebūtinai anoreksija ar bulimija. Valgymo sutrikimu laikomas ir persivalgymo sutrikimas, nuo kurio paprastai svoris didėja.

Siūlo klausyti savo kūno

Sutrikusi mityba gydoma ir Lietuvoje nelabai gerai žinomu intuityvaus valgymo metodu. Intuityvaus valgymo konsultantė A. Jauniškytė-Ingelevičienė sako, šis metodas – tai bandymas valgymą atstatyti į normalų, tokį, koks duotas gamtos.
„Mes negalvojame, kaip mums kvėpuoti. Juo labiau mes negalvojame, kad šiandien blogas oras, taigi pakvėpuosiu rytoj, kai jis bus geresnis. Kiek reikia deguonies, tiek kūnas jo ir pasiima. Kūno pojūčiai pasako ir apie maisto poreikius – kiek ir kokio reikia maisto, […] tik labai svarbu tuo vadovautis“ – akcentuoja intuityvaus valgymo konsultantė.

Ji vis dėlto atkreipia dėmesį, kad kai kurių žmonių alkio ir sotumo pojūtis yra kiek išderintas. Tokiu atveju alkio jausmas gali pasireikšti kaip saldumynų noras: žmogus supranta, kad nori saldumynų, bet nesupranta, kad yra alkanas.

Alkis, pasak dietologės, rodo, kad reikia būtinai pavalgyti, o sotumo jausmas – kad maisto jau užtenka. Visos kitos priežastys, dėl kurių valgoma, kai nėra fiziologinio alkio, A. Jauniškytės-Ingelevičienės teigimu, priskiriamos emociniam valgymui. Kartais esą pradedama valgyti dėl nuobodaus darbo arba tiesiog dėl to, kad aplinkoje yra maisto.

„Kadangi mes gyvename tokioje visuomenėje, kurioje yra daug skanaus maisto, jis – lengvai prieinamas, ypač svarbu vadovautis savo alkio ir sotumo pojūčiais. Tiesiog, prieš sėdant valgyti, paklausti savęs, ar aš alkanas, pajausti, kada atėjęs sotumo jausmas ir neskirstyti maisto į gerą ir blogą“ – pataria mitybos specialistė.
Tam pritaria ir dietologė E. Kliukaitė, tačiau primena, kad valgyti reikia iš lėto. „Dažniausiai mes labai skubame valgyti. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl suvalgome per daug maisto. Tai paprasti dalykai, bet jie yra pamirštami“ – sako Vilniaus dietologijos centro dietologė.

Gali sužaloti ir psichinę sveikatą

Anot E. Kliukaitės, sveikomis priemonėmis numesti svorį laikytinos tos, kurių imasi pasiryžusieji keisti savo gyvenimo bei mitybos būdą palaipsniui ir visam gyvenimui. Dietą visiškai normalu taikyti, kai žmogui pasireiškia tam tikra liga, pavyzdžiui, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje. Tačiau dietos nėra tinkamas būdas sulieknėti, įsitikinusi specialistė.

„Be jokios abejonės, dietos iš tiesų nepadeda atsikratyti svorio, atvirkščiai – jį dar padidina. Be to, neįvyksta gyvenimo būdo pokyčiai. Žmonės tikrai gali sužaloti sveikatą ir taip pat – psichinę sveikatą. Gali atsirasti nuotaikų svyravimai ir galbūt net tam tikra depresijos forma“ – teigia dietologė E. Kliukaitė.

Šaltinis: lrt.lt

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.