Maltiečiai skurstančiais vaikais rūpinasi visus metus, o akcijomis tik dar kartą atkreipia visų dėmesį

maltieciai

Kasmetinė maltiečių (Maltos ordino pagalbos tarnybos) vaikų paramos akcija jau eina į pabaigą. Jos tikslas – vaikams iš nepasiturinčių šeimų, specialių ugdymo įstaigų, našlaičiams padėti pasiruošti naujiems mokslo metams. Renkamos mokyklinės priemonės ir lėšos vaikų maitinimui, pavėžėjimui iki dienos centrų, tokių centrų išlaikymui.

Prieš akciją buvo suregistruoti 13 maltiečių vaikų dienos centrų ir kitų maltiečių globojamų vaikų įstaigų poreikiai. Pavyzdžiui, jau septintus metus maltiečių remiamai Panevėžio gausių šeimų bendrijai „Panevėžio šeimyna” labai reikalingos mokymosi priemonės pirmokėliams, Alytaus vaikų globos namų sutrikusio vystymosi vaikams trūksta žaislų motorikai gerinti, Šilalės vaikų dienos centro neįgalių vaikų grupei priemonių dailės pamokoms. O visiems bendrai labai trūksta lėšų kasdieniam maistui, buitiniams reikalams. O kas nustatys, kam jų trūksta labiausiai, kam aukoti pirmam. Maltiečiai atsakymų ieško spręsdami problemas vietoje.

Dabar madinga padovanoti vaikams daiktų, knygų ir pasidėti sau pliusą už gerą darbą. Bet pasirūpinkime, kad tos dovanotos knygos būtų perskaitytos, kad paaukotas maistas šiltas kasdien garuotų ant stalo, kad kiekvienas vaikas pareitų į namus, kur jo laukiama.

To ir siekia maltiečiai. Per visą Lietuvą veikia 40 maltiečių grupių įvairiuose miestuose ir miesteliuose. Juk vietiniai geriausiai mato, kokia šeima ko stokoja, žino, kaip gali jai padėti – kam kuprinės pirmokėliui, kam sportinių batelių, o kam paramos lėšomis ir dėmesiu. Iš viso maltiečiai globoja daugiau kaip 1500 vaikų, iš kurių per 500 neįgalūs ar turintys specialių poreikių.

Skurstančių šeimų vaikams per visą Lietuvą esame įkūrę net 13 vaikų dienos centrų. Čia po pamokų mažieji ruošia namų darbus, pavalgo. Neretam vaikui tai būna svarbiausias dienos šiltas maistas – ne visi vakare jo gaus namuose. Svarbiausia, kad tokie centrai vaikams yra nemokami ir veikia visus metus – net vasaros atostogų metu. Nes socialinės rizikos šeimos neturi lėšų, o kartais tiesiog nepasirūpina, kad atžalos lankytų prailgintos dienos grupę mokykloje ar išvyktų į stovyklą. Tuomet vaikai atsiduria gatvėje. Alkani, apleisti, vieniši. Ir tik vienas žingsnis juos skiria nuo tragedijos.

Vienas naujausių tokių maltiečių centrų – Tauragėje. Jį lanko vaikai iš daugiavaikių ir skurstančių šeimų. Dalis tokių vaikų gyvena tolėliau nuo mokyklos ir po pamokų nėra kam jų pasitikti, tad mažieji laukdami autobuso maltiečių centre paruošia namų darbus, nulekia į čia pat mokykloje veikiančius būrelius, yra prižiūrėti, pamaitinti.

Šiltas kasdienis valgis – visų vaikų dienos centrų prioritetas. Vaikai mokomi gerbti gaunamą maistą, turi galimybę patys jį paruošti ir pasidžiaugti savo sugebėjimų rezultatais. Maltiečių globojamame Šiaulių vaikų dienos centre veikiantis „Virtuvės šefo” būrelis – visų mėgstamiausias. Mažieji gautas kulinarijos pamokas parsineša į šeimas, kuriose dažnai trūksta paprasčiausių socialinių įgūdžių, o kartais ir noro tam. Naujausia šiauliečių rudeninė kulinarinė pamoka – obuolienės virimas. Kokia, pasirodo, skani košė, pasaldinta pačių pasigaminta uogiene.

Savo vaikų dienos centruose maltiečiai siekia sukurti jaukią atmosferą. Kad tai būtų ne klasė su pabodusiais suolais, o namai. Namai, kuriuose pastebės, kad atvėsus orams mažylis vis dar su tomis pačiomis vasaros pradžioje dovanotomis basutėmis, įdės maisto lauknešėlį mažajai sesutei, paklaus, ar mokykloje neskriaudžia bendraklasiai. Beje, mokytojų užklausus, kaip paaukotos prekės yra paskirstomos vaikams, jos atsako kaip mamos – taupiai. Juk, kai žinai ne tik koks vaikas kokioje klasėje, bet ir kas kiekvieną dieną jam užduota, paprasta nuspręsti, ar reikia sąsiuvinio, dažų, spalvotų pieštukų. Iš akių matai, kada kam liūdna ar neramu. Viskas kaip šeimoje įprasta.

Maltiečių siekia, kad vietinės problemos ir būtų sprendžiamos vietoje. Juk vaikų dienos centrų mokytojai, kaimynai pirmieji pastebi pakitusį vaikų elgesį, nepriežiūros atvejus ir gali užkirsti kelią būsimai didesnei nelaimei. Tačiau iškilus reikalui, jie gali konsultuotis su sostinėje dirbančiais maltiečiais savanoriais teisininkais, socialiniais darbuotojais, medikais, kitų sričių profesionalais ir kartu ieškoti išeities.

Šiaip reikia pasidžiaugti, kad mūsų visuomenė tampa socialiai vis atsakingesnė. Gražių pavydžių daugėja – Tauragėje viena jaunavedžių pora svečių paprašė nedovanoti gėlių per puotą, o atnešti kanceliarinių priemonių, kurias vėliau paskyrė vaikų dienos centrui. Šiauliuose dailės studentai maltiečių globojamam dienos centrui aukoja savo laiką – ateina vaikus pamokyti dailės.

Kviečiame ir Jus nors trumpam tapti savanoriais ir prisidėti gelbėjant skurdą ir bėdas patiriančius Lietuvos vaikus. Skirkite nedidelę 2 EURŲ auką trumpuoju numeriu 1419, kad visi mažieji piliečiai augtų sotūs, sveiki ir išsilavinę. Mums rūpi jų ateitis. Ačiū.

Share Button

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.