Mano draugai, mano bendruomenė – Lietuvoje trečią kartą minima Pasaulinė Dauno sindromo diena

Gražus santykis nuotr.Neringos ir Vidmanto Girdvainių

Gražus santykis. Foto Neringos ir Vidmanto Girdvainių

Šų metų kovo 21-ą dieną Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos drauge su Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedra, Lietuvos žmogaus genetikos draugija, Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacija bei Lietuvos jūrų muziejumi trečią kartą Lietuvoje minės Pasaulinę Dauno sindromo dieną. Dauno sindromo diena pasaulyje minima jau 11-ą kartą.

Dauno sindromas pavadintas anglų pediatro L. Dauno (Down) garbei. Šis gydytojas 1866 metais išsamiai aprašė vaikus, turinčius Dauno sindromui būdingų požymių.

Dauno sindromo dažnis – maždaug 1 iš 700 gimusiųjų.

„Deja, žmonės su Dauno sindromu, kasdien vis dar susiduria su nepalankia visuomenės reakcija. Dažnai tenka išgirsti klausimą: „Ką gali asmuo, turintis Dauno sindromą?“. Atsakymas būtų labai paprastas – jis gali dirbti ir atskleisti save, gali mylėti ir rūpintis kitais, ne tik savimi. O visų svarbiausia – gali džiaugtis gyvenimu, būti laimingas ir mokyti to kitus. Aplink mus gyvena daugybė pačių įvairiausių žmonių ir privalome suprasti, jog jie yra tokie patys žmonės, piliečiai, asmenybės kaip kiekvienas mūsų“, – kalba VUL Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro vadovas, VU Medicinos fakulteto dekanas prof. Algirdas Utkus.

„Pasaulinės Dauno sindromo dienos misija – teigiamo visuomenės požiūrio formavimas į Dauno sindromą turinčiuosius, šių žmonių ir jų šeimų integracija į visuomenę, socialinių paslaugų tobulinimas bei jų lygiavertis prieinamumas. Nors suprantame, kad griauti nusistovėjusius stereoti¬pus apie Dauno sindromą, šviesti visuomenę, keisti bendruome¬nės nuostatas – lėtas, ilgas ir su¬dėtingas procesas, bet nuoširdžiai tikime, jog šis kelias – teisingas ir vienintelis,“ – profesoriui antrina Santariškių klinikų gydytoja genetikė Aušra Matulevičienė.

Kaip teigia savo interviu Dauno sindromą turintis ispanų aktorius Pablo Pineda: „Žmonės turėtų stengtis mus pažinti, nes esame jiems visiškai nepažįstami. Tačiau mes nusipelnėme būti labiau suprasti, taigi kviečiu visus nepasiduoti jau susiformavusiems visuomenėje stereotipams.“

Šiai dienai paminėti Lietuvoje organizuojama mokslinė – praktinė konferencija, kuri vyks Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centre Klaipėdoje. Konferenciją papildys Delfinų terapijos centro delfinų pasirodymas. Dalyviai turės galimybę susipažinti su Delfinų terapijos centre vykdoma veikla neįgaliesiems. Be to, konferencijos metu bus pristatytas leidinys „Dauno sindromas: patarimai tėvams ir specialistams“, kurį parengė VU Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros ir Filosofijos fakulteto autorių kolektyvas drauge su Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacija bei tėvais, auginančiais vaikus, turinčius Dauno sindromą. Knygoje atsakoma bent į dalį rūpimų klausimų tiek specialistams, tiek tokius vaikučius auginančioms šeimoms.

Mokslinė–praktinė konferencija „Dauno sindromo diena Lietuvoje 2016″ vyks š.m. kovo 21 d., pirmadienį, 11.00 – 16.00 val. Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centre (Smiltynės g. 3, LT-93100 Klaipėda).

Prieš Mokslinę–praktinę konferenciją – 10 val. žiniasklaidos atstovai maloniai kviečiami į spaudos konferenciją, kuri vyks Delfinariume.

Daugiau informacijos:
Lietuvos jūrų muziejaus viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vedėja Nika Puteikienė, Smiltynės g. 3, LT-93100 Klaipėda, tel: +370 46 490751+370 46 490751, +370 671 55567+370 671 55567, el.p. n.puteikiene@muziejus.lt , www.muziejus.lt
VUL Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro gydytoja genetikė dr. Aušra Matulevičienė, Santariškių g. 2 Vilnius, tel.: 8 5 2501 793, el.p. ausra.matuleviciene@santa.lt , www.santa.lt

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.