Nėra saugaus alkoholio kiekio nėščiosioms

16 Sep 2014, San Francisco, California, USA --- Pregnant Caucasian mother holding her stomach outdoors --- Image by © Adam Hester/Blend Images/Corbis

Foto © Adam Hester/Blend Images/Corbis

Šiandien Seimas po svarstymo pritarė Seimo Darbo partijos frakcijos narės, Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininkės Larisos Dmitrijevos inicijuotam Alkoholio kontrolės įstatymo papildymo projektui, kuriuo siūloma visus Lietuvoje parduodamus alkoholinius gėrimus ženklinti įspėjamaisiais ženklais apie alkoholio žalą nėščioms moterims.

Pasak Seimo narės L. Dmitrijevos, ženklinant alkoholinius gėrimus, nurodytas grafinis ženklas įspėtų nėščias moteris, kad alkoholinių gėrimų vartojimas nėštumo metu, net mažais kiekiais, gali turėti rimtų pasekmių kūdikio sveikatai.

„Visuomenės požiūris į alkoholio vartojimą ir ypač į jo vartojimą nėštumo metu yra didelė problema. Kasmet daugėja naujagimių, turinčių vaisiaus alkoholinį sindromą. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų duomenimis, mūsų šalies kūdikių namuose net 40 procentų vaikų kenčia nuo vaisiaus alkoholinio sindromo sukeltų sutrikimų. Nėra duomenų, kiek vaikų turi sveikatos problemų vėlesniame amžiuje dėl to, kad besilaukdamos jų motinos vartojo alkoholį, net jei jų manymu tai buvo saugus alkoholio kiekis. Saugaus alkoholio kiekio nėščiajai tiesiog nėra. Todėl alkoholinių gėrimų gamintojai privalo tinkamai informuoti vartotojus apie gaminamų produktų keliamą pavojų sveikatai“, – teigia Seimo narė.

Pavojingiausias laikotarpis dėl vaisiaus alkoholinio sindromo atsiradimo yra 3–10 nėštumo savaitė. Jei tuo metu moteris kasdien vartoja alkoholio (net jei tai „tik“ 141 gramas vyno), vaisiaus alkoholinio sindromo rizika yra apie 40 procentų.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos alkoholio vartojimo žalos mažinimo veiksmų 2012–2020 m. plane nurodoma, kad visi alkoholiniai gėrimai turėtų būti ženklinami įspėjamaisiais užrašais apie alkoholio vartojimo žala sveikatai, kad vartotojams būtų suteikta kuo išsamesnė informacija apie alkoholinį gėrimą.

Užsienio šalyse Prancūzijoje, JAV, Kolumbijoje, Pietų Korėjoje ir PAR alkoholinių gėrimų etiketės yra privalomai žymimos specialiais simboliais arba užrašais, perspėjančiais, kad nėštumo metu alkoholio vartoti nerekomenduojama.

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.