Narcisizmas yra asmens charakterio savybė, kuriai būdingas savo reikšmės pervertinimas ir didelis noras, kad juo būtų žavimasi. Pagal graikų mitą, graikų mitologijos herojus Narcizas buvo nubaustas ir pasmerktas įsimylėti savo paties atvaizdą už tai, jog nepriėmė bei neįvertino jaunos bei gražios mergelės Echo meilės.

Psichologijoje bei psichiatrijoje pernelyg didelis narcisizmas yra pripažintas kaip asmenybės sutrikimas (vadinamasis Narcisistinis asmenybės sutrikimas). Sigmund Freud buvo pirmasis, kuris paminėjo šį terminą psichologijoje, taipogi jis tikėjo, kad bent maža dalelė narcisizmo yra būdinga kiekvienai asmenybei.

Andrew Morrison teigia, kad normalus kiekis narcisizmo yra būtinas, norint suvokti savo poreikius, siekti tikslų, tuo pačiu nenuvertinant savęs.

Taip pat, šis terminas yra naudojamas evoliucinėje psichologijoje – kai žmonės renkasi partnerį vadovaudamiesi metodu “ieškau tokio kaip aš”. Tokiame susiporavime žmonės dažniausiai kreipia dėmesį į veido bruožus, svorį, ūgį, išsilavinimą bei šeimos giminingumą.

Tyrimai įrodė, jog mydadsrecords.com tokiose paieškose žmonės nesąmoningai ieško savęs atvaizdo kituose asmenyse. Taip pat, veido panašumai tarp partnerių yra stipri varomoji jėga renkantis antrą pusę : kadangi narcizistinė asmenybė yra įsimylėjusi save, būsimas partneris turi būti panašus į ją.

Taip pat mokslininkai ištyrė, kad metodas “ieškau tokio kaip aš” gali padidinti dauginimąsi tarp genetiškai panašių partnerių.

Pagal (“Narcissism”, www.sciencedaily.com)
Parengė Marija Sakalauskaitė

Dalintis:
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė

DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!