Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininkės L. Dmitrijevos pranešimas: „Projektui „Mano guru“ – 10 metų“

Nacionalinėje narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2010–2016 metų programoje išdėstyti svarbūs valstybės politikos tikslai, prioritetai ir uždaviniai, susiję su narkotikų kontrole ir narkomanijos prevencija. Sėkminga tik tokia narkotikų kontrolės politika, kurios kryptys yra: vaikų, jaunimo ir visuomenės švietimas, pasiūlos ir paklausos mažinimas, informacijos rinkimas ir analizė, mokslinių tyrimų plėtra, bendradarbiavimas ir koordinavimas.

reintegracijaVienas iš svarbių  programos uždavinių – stabdyti ir mažinti neteisėtą narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą ir jų paklausą ugdant neigiamą požiūrį į narkotines ir psichotropines medžiagas tarp vaikų ir jaunimo, šeimose, bendruomenėse ir visuomenėje, diegiant žmogaus gyvenimo reikšmės ir vertybinių nuostatų bei sveikos gyvensenos sampratą.

5 priklausomybės ligų centrai ir apie 19 priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenių sėkmingai teikia savo paslaugas priklausomybės ligomis sergantiems asmenims. Steigiasi dienos centrai.

Svarbu ne tik priklausomų nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų asmenų gydymas ir reabilitacija, bet ir reintegracija.

Socialinis projektas – salotų baras „Mano guru“ yra gyvas pavyzdys, kad nuo narkotinių medžiagų priklausomų žmonių socialinė reabilitacija ir darbinė integracija išties veikia. „Mano guru“ – tai 10 metų sėkmingos veiklos, 5 įgyvendinti ir vis dar vykstantys Europos Sąjungos lėšomis finansuojami socialiniai projektai, virš 300 dalyvių, iš kurių 80 procentų sėkmingai integravosi į darbo rinką ir nebepriklauso nuo šalpos mechanizmų. Žmonės, sergantys priklausomybėmis, grįžę iš įkalinimo įstaigų ar priklausantys socialinės rizikos šeimoms, po reabilitacijos šiandien kuria šeimas ir dirba reklamos, statybų, restoranų versle ir kitose srityse.

Projekto idėją palaikė Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas. Vilniaus miesto savivaldybė suteikė patalpas.

„Kiekvieno projekto sėkmę lemia ne tik gera idėja, bet ir labai geras projekto vadovas, kuris šiuo atveju yra salotų baro „Mano guru“ ir jo veiklą organizuojančios VšĮ „Socialiniai paramos projektai“ vadovė Reda Sutkuvienė“, – sako Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininkė Larisa Dmitrijeva.

Prasidėjus projekto veiklai buvo daug skeptiškų nuomonių apie tokio projekto išlikimo galimybes, nes nuo pat pradžių salotų baras propagavo nekaloringą sveiką maistą, neprekiavo alkoholiu, jame, skirtingai, nei tuo metu kitur, buvo draudžiama rūkyti.

R. Sutkuvienė su savo kolektyvu įrodė, kad nuo narkotikų priklausomų žmonių darbinė reabilitacija suteikia naujas darbo galimybes į socialinę atskirtį patekusiems asmenims. Projekto dalyviai įgyja padavėjo, virėjo arba barmeno profesiją. Jie mokosi teorijos ir dalyvauja praktiniuose mokymuose. Čia yra jų pirmoji darbinės praktikos vieta ir pirmasis darbas. Visą projekto laikotarpį dalyvius lydi socialinio darbuotojo ir psichologo pagalba. Projekto dalyviai išeina ne tik su patirtimi, diplomu, bet ir su darbdavio rekomendacija. Dažnas užsukęs į Vilniaus senamiestyje, Vilniaus gatvėje esantį salotų barą „Mano Guru“, tampa pastoviu lankytoju. Jauki ir šilta aplinka, įvairūs renginiai bei mandagus ir nuoširdus aptarnavimas – tik keletas ypatingo prisirišimo prie šios įstaigos priežasčių, nes čia skanius pietus galima suderinti su parama idėjai – padėti žmonėms kovoti su priklausomybe ir integruotis į visuomenę.

Kaip socialinė įmonė, „Mano Guru“ bendradarbiauja su kitomis organizacijomis, dalijasi savo erdve: eksponuoja  vitrinose pradedančiųjų jaunų menininkų, fotografų darbus, savaitgaliais salotų bare renkasi ūkininkai – vyksta ekologiškų produktų turgelis.

„Vieni ateina todėl, kad palaiko mūsų socialinę idėją, o kiti todėl, kad jiems patinka mūsų maistas ir aptarnavimas. Smagu, kai tie, kuriems skanu, pradeda palaikyti socialinę idėją, o tiems, kurie palaiko socialinę idėją, pasidaro skanu“, – sako veiklos dešimtmetį mininčio salotų baro „Mano guru“ ir jo veiklą organizuojančios VšĮ „Socialiniai paramos projektai“ vadovė R. Sutkuvienė.

„Mums, Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos nariams, malonu girdėti, buvusio projekto dalyvio Raimundo pasisakymą: „Dalyvavimas projekte man suteikė išsilaisvinimą. Svarbiausia, kad buvau tarp tokių pačių kaip ir aš, nereikėjo meluoti. Mes visi norėjome išbristi iš to liūno, kuriame buvome. Mane priėmė tokį, koks esu. Išmokau darbinių įgūdžių, kurie man leidžia užsidirbti ir išlaikyti savo šeimą“, – pasakoja komisijos pirmininkė L. Dmitrijeva.

„Neturime prabangaus interjero, brangių gėrimų, bet smagu matyti Vilniaus verslininkus pas mus įkuriančius savo rytinį biurą. Čia jie valgo pusryčius, susitinka su savo partneriais, pašnekovus keičia kiti partneriai ir jauti, kad daugeliui žmonių ši kavinė yra kaip namai. Mūsų klientų dėka dabar jau tvirtai tikime, kad Vilnius subrendęs tam, kad egzistuotų ne tik geras maisto verslas, bet ir geras socialinis verslas.“, – sakė Reda Sutkuvienė.

Svarbu, kad „Mano Guru“ vykdant veiklą, paramos sulaukiama iš Vilniaus miesto savivaldybės, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Europos socialinio fondo.

„Džiaugiamės, kad „Mano Guru“ iniciatyva yra viena iš nedaugelio tęstinė ir sėkmingai veikianti socialinės ir darbinės reintegracijos programa Lietuvoje, nuolat minima kaip išskirtinė ir sulaukianti vietinių bei tarptautinių apdovanojimų: 2013 m. – nominacija „Europos burių“ konkurse, kategorijoje „Už atvertus kelius“, kai laimėtojus rinko visuomenė; European Enterprise Awards apdovanojimuose 2011 m. „Mano Guru“ tapo laureatu atsakingos ir integrjuonačios verslinikystės kategorijoje. 2010 m. – vienas iš 6 geriausių Europoje vykdytų socialinės integracijos projektų regioninių novatoriškų projektų apdovanojimuose „Regio Stars“; 2010 ir 2009 m. „Mano guru“ pripažinta svetingiausia Vilniaus kavine“ – vardijo Seimo komisijos pirmininkė.

Vienu metu salotų bare „Mano guru“ mokosi ir dirba 8–15 programos dalyvių. Dalyvavimo projekte laikotarpis – šeši mėnesiai. Projekto metu dalyviai įgauna socialinių ir darbinių įgūdžių, darbo patirties ir darbdavio  rekomendaciją. Daugiau kaip 80 proc. reintegracijos projektų dalyvių įsidarbina.

JAV atlikti tyrimai rodo, jog vienas į socialinę reabilitaciją investuotas doleris duoda grąžos 10 dolerių. Lietuvoje tokios statistikos nėra, todėl galime tik įsivaizduoti naudą, gaunamą dėl kiekvieno socialiai atskirto asmens sugrąžinimo iš socialinės atskirties į darbo rinką ir visuomenę.

„Linkime kolektyvui gražiausios sėkmės „Mano Guru“ veikloje, kiekvieno asmeniniame gyvenime ir puikių idėjų realizavimo ateityje“, – sako Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininkė L. Dmitrijeva.

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.