gyvenimas

Klausimas: Sveiki. Man 20 metų, esu studentė. Gyvenu su bendrakursiais, dirbu. Atrodo, esu eilinė studentė, besidžiaugianti gyvenimu. Tačiau pastaruosius devynis mėnesius niekaip neišsikapanoju iš liūdesio gniaužtų. Rudenį maniau, jog tai tėra tamsėjančio laikotarpio įtaka, viskas niaukiasi. Nuoširdžiai galvojau, jog pavasariop praskaidrės nuotaika ir atrasiu naujų jėgų. Bandžiau skaityti įvairias psichologines knygas, užimti save veikla. Ėmiau lankyti sporto salę ir dėti daugiau pastangų į mokslus. Tačiau tas liūdesys niekur nedingsta. Vos grįžusi namo imu verkti, ir niekam nebekyla rankos. Kartais prasėdžiu užsidariusi kelias dienas iš eilės, niekam nekeliu ragelio ir nenoriu nieko matyti. Jaučiu, jog visiškai praradau pasitikėjimą savimi, su kiekviena diena vis labiau grimstu į liūną ir nežinau, kaip išsikapanoti. Kaip atrasti jėgų? Kaip pakelti norą ryte nubusti ir pakilti iš lovos?

Iš anksto labai dėkoju už patarimą.
Monika (vardas pakeistas)

Atsakymas: Labas Monika, suprantu kaip Tau turėtų būti sunku šitiek ilgai gyventi tokioje situacijoje, kai kiekviena diena nebeteikia džiaugsmo, kai rytinis atsikėlimas tampa kančia. Džiaugiuosi, kad radai savyje jėgų savo savijautą aprašyti laiške. Savo laiške rašai, jog iš liūdesio gniaužtų neišsikapanoji jau devynis mėnesius. Gal gali pagalvoti, kad nutiko prieš tuos devynis mėnesius, tą dieną, kuomet apniko liūdesys, pasidarė sunku imtis veiklos, o visą ką darei nebeteikė džiaugsmo? Koks įvykis galėjo išprovokuoti tavo tokią savijautą, tokį ilgalaikį liūdesį?

Rašai, jog skaitei įvairias psichologines knygas, ėmei lankyti sporto salę, dėti daugiau pastangų į mokslus, tai rodo, jog Tavo savijauta Tau yra svarbi ir nori pakeisti būseną, kuri Tave slegia. Tai labai svarbu, noriu Tave padrąsinti tęsti šią veiklą ir toliau. Taip pat, manau, naudinga būtų susidaryti sąrašą veiklų, kurios anksčiau (prieš tuos devynis mėnesius) tau teikdavo daugiausia džiaugsmo, su kokiais žmonėmis tau labiausiai patiko bendravimas? Siūlau tęsti tą veiklą. Taip pat noriu Tavęs paklausti, ką norėtum daryti ir kaip norėtum gyventi jeigu turėtum jėgų? Užrašyk tai, o vėliau ir imkis to. Imkis tos veiklos, kuri teikia džiaugsmą, nešvaistyk laiko bendravimui su žmonėmis, kurie tave liūdina ar kelia kitas neigiamas emocijas, nešvaistyk laiko ir veiklai, kuri nėra tavo mėgstama. Taip pat kiekvieną dieną siūlau rašyti dienoraštį, kiekvieną rytą parašyk, kaip jautiesi atsibudusi, vakare kaip jautiesi prieš einant miegoti.

Įveikti tam tikras emocijas ir būsenas, Tavo atveju liūdesį ir jėgų trūkumą, kartais padeda priešingo veiksmo metodas. Kai visiškai nieko nesinori ir nėra jėgų kažką daryti, kažko imtis, tuomet reikia sukaupti jėgas ir elgtis priešingai: reikia veikti, daryti, eiti, užsiimti, kurti planus, kelti tikslus, įsitraukti į veiklą. Daugiau judėk, pasistenk išeiti iš namų, kad ir kaip nesinori ar nerandi savyje tam jėgų.

Kartais ilgai užsitęsęs liūdesys ir šalia prisidedantis fizinis nuovargis, nesugebėjimas džiaugtis tuo, kas džiugino anksčiau, gali signalizuoti apie rimtą ligą, kuriai reikalingas gydymas ir specialistų pagalba. Noriu Tave padrąsinti būtinai kreiptis konsultacijai į specialistus. Nemokamą konsultaciją ir pagalbą gali gauti miesto ar rajono psichikos sveikatos centre. Tai gali būti pradžia į išėjimą iš liūno apie kurį Tu kalbi, jog grimzti.

Linkiu Tau Stiprybės ir Sėkmės
Psichologė Rosita Katauskienė
rositakatauskiene@gmail.com

Dalintis:
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė

DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!