Norint sėkmingos santuokos, svarbiausia – ne meilė

pora
Haruhiko Kawaguchi „Flesh Love: Photographs of Vacuum-Wrapped Tokyo Couples“

Moteris ir vyras nėra dvi obuolio pusės – sudedi, ir yra šeima, toks požiūris tik silpnina šeimą, įsitikinusi Latvijos universiteto Antropologijos departamento vadovė, socialinė antropologė Aivita Putnina. „Jie negalės gyventi kartu tik todėl, kad yra priešingų lyčių. Kai galvojame apie šeimą, kaip apie savaime suprantamą dalyką, pamirštame, kiek darbo reikia į santykius įdėti. Meilė nėra kažkoks duotas biologinis daiktas. Tai ir atsakomybė“, – pabrėžia ji.

Pasak antropologės, kai kurios Afrikos gentys ir dabar mano, kad meilė – liga, todėl ją reikia gydyti. „Santuoka iš meilės nelabai gerai, nes jos pagrindas nestabilus – meilė ateina ir praeina, todėl ir įvyksta tiek skyrybų. Anksčiau ir Lietuvoje santuoka buvo […] verslas, buvo daug praktinių priežasčių, kodėl žmonės turėjo ar negalėjo tuoktis. Dabar visi tai gali, todėl santuoka nebėra vertybė“, – pastebi A. Putnina.

– Kam ir kaip kasdieniame gyvenime gali būti reikalinga antropologija?

– Latvijoje tokių klausimų nekiltų, nes antropologai matomi viešojoje erdvėje, kalba radijuje, televizijoje, rašo laikraščiuose. Man atrodo, kad labai svarbus įvairiapusiškas požiūris, o antropologija duoda galimybę įprastus dalykus įvertinti kritiškai, kitaip. Tokių pavyzdžių yra labai daug. Tarkim, mūsų finansiniai įpročiai, žiūrint iš ekonominės perspektyvos, rodo, kad mes esame labai keisti žmonės.

– Kodėl?

– Su studentais tyrinėjome Latvijos gyventojų ekonominį mąstymą. Pavyzdžiui, kodėl žmonės retai deda indėlius į banką. Kaip antropologai, mes galėjome pažiūrėti iš kitos pusės, nes bankai kalba apie saugumą, taupymą. Mums žmonės sakė, kad jiems nepatinka, jog, padėjus indėlį į banką, nebegali juo naudotis, o jei nusiperki antrą šaldytuvą, gali jį naudoti, pačiupinėti ir tai daug naudingiau. […]

– Yra teigiančių, kad pasaulį suktis verčia pinigai. Kiti sako, kad pasaulį suktis verčia meilė. Kokių tyrimų apie tai yra?

– Meilė yra labai populiarus antropologijos tyrimų objektas. Romantiškas meilės suvokimas, kokį matome filmuose, atėjo tik XVII–XVIII a. Nes kitose kultūrose, pavyzdžiui, afrikiečių, meilė, kai žmogus nebegali net miegoti, valgyti ir apskritai nieko kita daryti, suvokiama, kaip liga, kurią reikia gydyti. Taigi santuoka iš meilės – labai naujas dalykas, tik XX a. žmonės pradėjo tuoktis tik su tais, kuriuos myli. Santuoka iš meilės nelabai gerai, nes jos pagrindas nestabilus – meilė ateina ir praeina, todėl ir įvyksta tiek daug skyrybų. Anksčiau ir Lietuvoje santuoka buvo ekonominis dalykas, visos šeimos verslas. Buvo daug praktinių priežasčių, kodėl žmonės turėjo ar negalėjo tuoktis. Dabar visi tai gali, todėl santuoka nebėra vertybė. […]

– Šiandieninė meilė, santuoka iš meilės ir didelis skyrybų skaičius rodo, kad tai nėra labai patikima santuokos kūrimo priežastis. Be jokios abejonės, šiuolaikinėje visuomenėje labai kinta, ne tik meilės, bet ir šeimos samprata. Kaip būtų galima paaiškinti šių dienų šeimos institucijos iššūkius?

– Esu tyrinėjusi šią temą. Ir Lietuvoje, ir Latvijoje dabar turime tokį dviejų pusių dialogą. Vieni yra tradicinio šeimos modelio atstovai, kiti sako, kad jiems reikia įvairovės. Jei žiūrime į šeimą kaip tradicinių vertybių atstovai, galvojame, kad vyras ir moteris yra kaip vieno obuolio dvi pusės – sudėsime ir viskas veiks. Bet tai tradicinės šeimos silpnumas. Jie negalės gyventi kartu tik todėl, kad yra priešingų lyčių. Kai galvojame apie šeimą, kaip apie savaime suprantamą dalyką, pamirštame, kiek darbo reikia į tuos santykius įdėti. Lyčių stereotipai labai pavojingi, nes nustojame su santykiais dirbti. Gal lengviau tiems žmonėms (pavyzdžiui, krikščionims), kurie turi Dievą, nes tada jie ne dviese, o su Dievu ir turi kažką bendra. Reikia nepamiršti, kad gyvename su žmogumi, kurį mylime. Meilė nėra kažkoks mums duotas biologinis daiktas. Tai ir atsakomybė.

– Šiandien pasaulyje vis dažniau įteisinamos ir tos pačios lyties žmonių santuokos. Kokie čia niuansai pastebimi?

– Bandžiau tyrinėti tokias šeimas, kur du vienos lyties suaugusieji augina vaikus. Tai ne tik homoseksualios šeimos, bet ir labai populiarus Latvijoje modelis, kai motina ir duktė augina dukters vaiką kartu. Beje, labai įdomu, kad kartais vienalyčių partnerių šeimos net stabilesnės nei heteroseksualios. Kodėl? Nes jie neturi savaime suprantamo modelio, kaip gyventi ir visą laiką turi derintis. Žinoma, tokios šeimos visą laiką jaučia labai didelį spaudimą, ypač vaikai. Nes mokykloje visada klausiama, kur tavo tėtis, kodėl tave visą laiką atveda močiutė ir pan.

Prisimenu atvejį, kai vyras nužudė žmoną, todėl jų berniuką ir mergaitę pasiėmė auginti dėdė gėjus ir jo partneris. Kai kalbėjau su tais vaikais, jie su dėdė gyveno jau daugiau nei 10 metų. Mergaitė neslėpė, kad norėtų gyventi su mama ir tėčiu, bet naujoje šeimoje jai taip pat buvo labai gerai. Ji pasakojo, kad dėdė, vakare paguldęs miegoti, ją pabučiavo ir pasakė, kad labai myli. Tokių žodžių ji niekada nebuvo girdėjusi iš savo tėvų. Nors dėdė baiminosi, kad jo gyvenimas gali turėti įtakos vaikams, jie išaugo heteroseksualūs.

Žinoma, labai sunku pasakyti, ar tokia šeima gera, ar ne, bet kartais nebūna kitos išeities. Turbūt svarbiau santykių kokybė, o ne tai, kas augina vaikus: vyras ir moteris, du vyrai ar motina ir dukra.

– Jūsų domėjimosi sritis – medicininė antropologija. Kokios aktualiausios problemos šiandien sprendžiamos medicininės antropologijos kontekste?

– Dabar daugiau dirbame biotechnologijų klausimais. Pavyzdžiui, Sveikatos ministerija pirmą kartą skyrė finansavimą ir mes stebime, kaip žmonės vertina dirbtinį apvaisinimą ir kaip tai geriausia reguliuoti. Tai tyrinėtojams labai įdomi tema, nes Latvija – viena tų valstybių, kur moterys kartais dirba surogatinėmis motinomis. Esame stebėję kiaušinėlių dovanojimo procesą ir spermos banko reguliavimą, pavyzdžiui, ar mes galime eksportuoti latvių spermą į kitas šalis, ar tai mūsų nacionalinis turtas. Latvijoje jau gana ilgai vyksta populiacijos genomo projektas. Mes turime ir tyrinėjame savo populiacijos genetinius pavyzdžius. Estijos antropologai taip pat labai prisideda prie to, kad būtų galima įtraukti kuo daugiau donorų, kad donorai galėtų aktyviai darbuotis projekte ir nelikti vien stebėtojais.

Pavyzdžiui, su mikrobiologais atliekame vieną pirmųjų pasaulyje projektų: tiriame genetinę mutaciją (geležies kaupimąsi organizme), o tyrimo rezultatus siunčiame ir donorams. Nors žmonės gali su šia problema gyventi gana ilgai, bet kartais, kai atsiranda kažkokių sveikatos problemų, medikai negali rasti priežasties. Kadangi tyrimu labai domėjosi patys donorai, mes apie mutaciją pranešame ir jiems, o jie gali gauti nemokamą genetikų konsultaciją. Taigi tai nėra vien mokslinis projektas, naudingas tik tyrėjams, – žmonės taip pat gauna naudos.

– Kaip tokios medicininės galimybės keičia žmogaus požiūrį į save ir gyvenimo būdą?

– Verčia daugiau savimi rūpintis ir gydytis ne jau susirgus, o galvoti iš anksto. Genetikai jau gali pasakyti, kokia yra tikimybė susirgti viena ar kita liga. Tai žinodami, žmonės daugiau rūpinasi savo sveikata. Juk yra kino žvaigždžių, kurios nusipjovė krūtis, kad nesusirgtų vėžiu, o ne dėl to, kad jau sirgo. Vis dėlto Latvijoje žmonės nelabai priima genetinę mediciną. Pavyzdžiui, mes žinome, kokia Latvijos populiacijos mutacija dažniausiai lemia vėžį, taigi žinome, kad turime dažniau tikrintis, bet yra atvirkščiai. Tyrėme žmones, kurie sirgo vėžiu, bet jie ligos nesiejo su genetika ir bandė įtikinėti, kad jis išsivystė dėl streso ar kitų išorinių priežasčių. Taigi būna, kad žmonės, net ir žinodami, nenori pripažinti. Tuo mes skiriamės nuo kitų šalių, juo labiau kad net ir gydytojai nelabai naudojasi šia informacija.

– Gal manoma, kad geriau nežinoti?

– Taip, ir tarybiniais laikais žmonėms, jau sergantiems paskutine vėžio stadija, nebuvo apie tai pranešama. Nors dabar padėtis pasikeitė, apie vėžį, kaip ir diabetą, nenorima daug kalbėti. Žmonės labai bijo, kad tai paveiks jų gyvenimą, santykius.

– Galima teigti, kad tai mūsų visuomenės baimės?

– Taip, bet mes ir esame santykių visuomenė. Mūsų kultūroje tėvų ir vaikų santykiai labai stiprūs, tėvai labai daug investuoja į vaikus, paskui gauna atgal. Pavyzdžiui, yra kamieninių ląstelių bankas. Gimdymo namuose moterims pasiūloma iš virkštelės paimti kamienines ląsteles. Paslauga gana brangi, bet moterys už ją moka, nes nori, kad vaikas augtų sveikas. Jos įsitikinusios, kad yra atsakingos už gerą vaiko gyvenimą ir sveikatą. Atsakomybės ir pareigos jausmas mus skiria nuo kitų šalių motinų.

– Kuo Baltijos šalys skiriasi nuo kitų šalių, kai kalbame apie šeimos vaidmenis?

– Mes dabar kalbame apie tai, kad vaikai gimsta vėliau, žmonės vėliau tuokiasi arba išvis nesituokia. Latvijoje jau pusė vaikų gimsta ne santuokoje. Bet pažiūrėkime į Europą. Pavyzdžiui, Skandinavijoje irgi buvo toks periodas, bet pasirodė, kad jis nekelia jokio pavojaus. Vėlyvas (36–44 metų) gimdymas visai nereiškė, kad moterys turės mažiau vaikų. Atvirkščiai, gimė daugiau vaikų negu tada, kai moterys gimdė būdamos 23 metų. Santykiai brandžiame amžiuje daug stipresni, nes žmonės žino, ko nori ir kaip kurti santykius. Turbūt mes dabar keičiamės. Nereikia labai jaudintis dėl dabar esančios demografinės problemos, nes po kokių 10–20 metų „pasipils“.

Šaltinis: lrt.lt

Share Button

You may also like...

5 komentarai

 1. Aha parašė:

  Pats prasčausias sugretinimas, kai ssugretinami neatsakingi heteroseksualūs žmonės su homoseksualiais. Gretinkit su geriausiais, o ne su prasčiausiai. Lyg jau gėjus savaime reiškia, kad santykių ekspertas. Pasiima tuos kurios gali „tėkštelt“ kai pavyzdžius asocialiems ir pamiršta, kad egzistuoja ne tik asocialios heteroseksualios poros. Kurioms geri santykiai nėra „savaime suprantama“, kurios dėl to stengiasi. Bet gi „nematykim“ tokių heteroseksualių porų, nes nes jiems gėjų pavyzdžiu nepastatysi. Čia irgi stereotipas. Arba tiesiog nesąžiningumas, nes lyginimas neadekvatus

 2. mentos parašė:

  Visų pirma tai norėčiau atsakyti „Aha“: čia niekas negretina heteroseksualių ir homoseksualių porų, tiesiog yra duotas konkretus atvejis ir konkretus pavyzdys. Jeigu nežinote kas yra antropologija ir ką ji tyrinėja, tai pasiskaityite.

  Mane labiau jaudina toks subjektyvus moters užimančias atsakingas pareigas požiūris. Akivaizdu, kad neįtraukiami socialiniai ir kultūriniai aspektai. Į meilę žiūrima tik iš biologinės/medicininės perspektyvos. Tačiau šeimos modelis ir mūsų socialiniai įgūdžiai yra formuojami mūsų aplinkos ir mūsų kultūros. Pateikiamas vienas neaiškus Afrikos pavyzdys. Kažkodėl nieko nepasakoma apie skirtingus ten egzistuojančius šeimos/santykių modelius. Neatkreipiamas dėmesys į globalizacjos įtaką, vartotojiškumo kultūrą. Norima pasakyti, kad tai neturi įtakos požiūriui į partnerį? Gal meilė ir neturėtų būti santuokos pagrindas, tačiau tai bendrą gyvenimą ir santuoką sieja ne tik tai. Panašu, kad gerbiama antropologė meilę sutapatina su aistra ir daro neadekvačias išvadas tvirtindama, kad tuoktis geriau be meilės ir su nemylimu žmogumi.

 3. to mentos parašė:

  is tavo „jaudulio“ tik paskutinis sakinys gavosi aiskus.
  del palyginimo: tau tai tik mazmozis, taciau uz to slypi kitas dalykas – tai tarsi pasakymas, kad homoseksualios seimos IRGI gali isauginti HETEROSEKSUALIUS vaikus. nekvepia masiniu nlp? bet gal as tik neispruses homofobas…
  del meiles: tavo mintis is dalies teisinga, nes daug XXIa. dalyku ir ivykiu formuoja musu poziuri ir elgesi, taciau afrikos pavyzdis kaip tik ir pateiktas kaip kontrastas tam, ka turime dabar. afrikieciai mano, kad tai liga. bet ar zinojai,kad meile kaip ir bet kuri kita liga turi savo koda? F63,9 berods. plius dar viena idomi detale: jei taip daug apie antropologija ismanot, tai turbut zinosit, kad sociologai meile priskiria prie emociju ir tik vakarietiska kulturine propaganda ismoke, kad meile tau jausmas auksciau visu kitu. apeliacija i emocija. kaip ir reklamose. arba… religijose?:) ir neskubekit vadint samokslininku ar kazkuo panasiu nepabandes paieskoti siulo galo (kurie yra ne du). visada klauskite kodel sitaip (pasake, pateike pavyzdi), o ne kitaip.

 4. mentos to aha parašė:

  Manęs nepažįstate ir aš jums nesuteikiau teisės manęs tujinti. Tik paskutinis sakinys aiškus, nes tik jį norite matyti? Na ir kas gi už to slypi? Gėjų sąmokslas! oh… Dar vienas SSRS gerbėjas?
  Na taip, gali ir kas čia tokio? Vaikų orientacija nepriklauso nuo to kas juos užaugina. Antraip, kodėl gi heteroseksualūs tėvai užaugina homoseksualius vaikus? Gaila, kad čia radot tik vieną dalyką, kur užsikabinti. Su homofobais nematau prasmės ginčytis, tai vadinama asmenybės sutrikimu. Pasiskaitykit apie žmogaus lytinį identitetą, orientaciją, lytines praktikas, bet kaži ar padės.

  Koks dar kontrastas tam ką turime dabar? Būtent tokiems kaip jūs ir parašytas straipsnis. Gal jūs manot, kad Afrika, tai viena didelė šalis? Ar kad ten visi vienodai supranta meilės savoką? Tai jau mažų mažiausiai provincialu. Nesu girdėjusi apie tokį pasakymą „liga“. Jis bevertis be konteksto, kaip minima jeigu jau negali valgyti ir pan, tai natūralu, kad tai suvokiama kaip liga. Bet greičiautu turėtas omenyje „užkeikimas“, vėlgi skubotos išvados ir konkteksto nebuvimas nesuteikia straipsniui rimto pagrindo. Jei ir turi savo kodą, tai todėl, kad mūsų smegenyse mylint funkcionuoja ta sritis, kuri susijusi su priklausomybėmis. Be to, jeigu psichiatrai ir bando sužymėti visas psichologines būsenas, tai dar nereiškia, kad tai yra liga ir kad nuo to reikia „gydytis“. Gal jūs mažiau skaitykite pop literatūros, nes tikrai smegenis baigia išplauti. Sociologai nepriskiria prie emocijų, nebent IR prie emocinės būsenos, bet tai kur kas daugiau, tai tik vienas aspektas. Vakarietiška kurltūrinė propaganda? Jūs masinį pop-Š vadinate kultūra? Sunkus variantas. Tai jūs ir klauskite to skaitydamas savo pop-literatūros, o ne mokslinius faktus. Deja, mylėti tikrai „neišmokė“, kitaip nebūtų tiek skyrybų. Dar ir religiją įkišot? Tai pasigirsit, kad ir čia nieko neišmanot?
  Šitaip pasakė ir pateikė pavyzdį, nes straipsnis apie antropologiją, ta moteris su tuo dirba, iš ten ir pavyzdžiai. Štai jums ir siūlo galas.

 5. victoria mudaga parašė:

  Perskaitykite šią parodymus apie tai, kaip aš VYTINTAS nuo vėžio ir diabeto, kurios pagalba DR MOHAMMED fitoterapija
  aš taip laukymė Liudijimo pasaulyje apie mano diabeto gydymas ir vėžys su fitoterapija pagalba. Tai reali priimti jį rimtai, aš esu labai laimingas, kad šiandien aš galiu duoti liudijimą į pasaulį ir taip pat padėti sutaupyti žmonių gyvenimą, kuris buvo pasmerkti mirčiai kaip man buvo, kas bus įsitikinę, kad žolė gali išgydyti vėžio visiškai ir diabetas visiškai iš organizmo, aš niekada mano, kad tai veiks, aš turiu išleisti pinigų gauti narkotikų daug iš ligoninės laikyti mane sveikas, jis pateko į laiką, kad visi man buvo laukia mirtis ateis, nes buvau sumušė ir aš jau turi stiprius protrūkius nuo cukrinio diabeto, vieną dieną man buvo išgyvena grynojo klausinėti internete tiesiog daugiau sužinoti apie naujausias plėtrai medicinos sektoriuje norėdami pamatyti, jei dar yra vilties, tada i suklupo ant poste, kaip jis išgydyti ŽIV, vėžys, diabetas ir tiek daug kitų mirtinas ligas apie šį puikų žmogų, vadinamą DR. MOHAMMED per interneto draugų, kurie viešais pasisakymais apie tai, kaip ji taip pat buvo išgydyti nuo diabeto šio vaistažolių gydytoją, kuris yra gerai žinomas dėl savo stiprios senovės žolelių praktikos Diabetas, ir vėžio gydymas parodymus, aš nusprendė suteikti jam pabandyti, kad aš elektroniniu paštu jam Aš netikiu, jam, kad daug, aš tik norėjau duoti jam pabandyti, jis atsakė mano laišką ir reikėjo šiek tiek informacijos apie mane, tada aš juos pasiunčiau į jį, jis parengė žolinis vaistas (išgydyti) ir išsiuntė jį per Kurjerių tarnyba pristatymas, jis davė savo duomenis Courier tarnyba. jie man pasakė, kad per 3-5 dienas gausiu paketą ir po jo gavimo, aš paėmė šį vaistą taip, kaip nurodė jam pasibaigus 14 dienų, kad vaistas truko, jis man pasakė, kad eiti į ligoninę už bandymą ir nuėjau, stebėtinai po bandymo gydytojas patvirtina MANO cukraus norma yra labai normalu, kad aš neturiu diabetu ir mano vėžys buvo ne turėjo būti fondas, dar prieš aš atėjau medicinos patikrinti, man buvo labai jaučiasi stiprus ir galėjau daryti daug dalykų, aš negalėjo padaryti anksčiau, todėl man buvo staigmena apie rezultatą, bet nuėjau į kitas ligonines, o taip pat buvo rezultatas, aš paaiškinti viską, kad apie tai, kaip man buvo išgydyti iki žolelių gydytojas gydytojas, gydytojai buvo nebylys ir sakė, kad tai buvo stebuklas, ačiū, pone taupyti savo gyvenimą, net jei jūs negalite matyti šį postą aš niekada sustoti, liudijantis poveikį jūs padarėte savo gyvenime atkuriant atgal mano gyvenime, kai aš buvo niekinami ir net išvengti šeima ir draugais, Pažadu visada liudija apie jūsų gerus darbus su juo susisiekti, ir aš tikiu, kad jums bus gauti išgydyti, susisiekti su juo per: emaill ne (hivaidshealer@gmail.com) arba galite skambinti juo šių telefono numerių ar kalbėtis su juo WhatsApp ( +2349036036397)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.