Pasaulinė autizmo diena: Vaiko raidos centras galėtų pasiūlyti daugiau paslaugų

Minėdamas pasaulinę autizmo dieną (2015.04.02), Vaikų ligoninės Vaiko raidos centras primena, kad šio centro specialistai nuo pernai metų liepos mėnesio šiems vaikas jau gali suteikti daugiau nemokamų ambulatorinių vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos užsiėmimų per metus. Vaiko raidos centro vadovė dr. Jovita Petrulytė teigia, kad centro specialistai yra pasiruošę teikti vaikams ir dar daugiau bei įvairesnių paslaugų, jei tik turėtų erdvesnes patalpas.

autizmasDidėjant autizmo paplitimui Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, Vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos skyriuje gydomų vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimų, skaičius nuo 2004 m. išaugo nuo 50 iki 190 pacientų per metus.

Vaikui, gydantis Vaiko raidos centro stacionare, atliekamas kompleksinis raidos vertinimas ir psichodiagnostika, tikslinama diagnozė, skiriamas individualus mokymas, sprendžiamos gretutinės valgymo, miego, elgesio, emocinės problemos.

Nuo 2010 m. dėl išaugusio poreikio pradėtos teikti specializuotos vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos dienos stacionaro paslaugos vaikams. Pernai metais šiame dienos stacionare pagalbą gavo 127 vaikai, turintys autizmo spektro sutrikimų.

Dienos stacionaro paslaugomis dažniausiai pasinaudoja vilniečiai ir Vilniaus rajono gyventojai, kitų šalies miestų vaikams šios paslaugos yra daug sunkiau prieinamos.

„Dienos stacionare vaikai iš Vilniaus ir artimesnių rajonų su tėvais praleidžia dvi valandas, per kurias su vaiku dirba specialusis pedagogas ir ergoterapeutas. Visi užsiėmimai skirti vaiko socialinei adaptacijai, savarankiškumui gerinti, siekiama jį parengti mokymuisi įprastoje ugdymo įstaigoje“.

Visuose terapiniuose užsiėmimuose dalyvauja tėvai ar globėjai, jie mokomi lavinti vaiko kalbos ir bendravimo įgūdžius, spręsti jo elgesio problemas namuose. „Tai svarbu daryti ne tik užsiėmimuose, bet ir kasdieniame įprastame šeimos gyvenime, todėl tėvai yra labai svarbūs specialistų partneriai ir nuo to, kaip jiems sekasi įgyvendinti specialistų rekomendacijas namuose, labai daug priklauso gydymo sėkmė“, – teigia Ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja gydytoja Laima Mikulėnaitė.

Vaiko raidos specialistai, padedami įmonės „App Camp“ programavimo specialistų, sukūrė autizmo sutrikimą turintiems vaikams Alternatyviosios komunikacijos programą AK.LT.

Pasak Laimos Mikulėnaitės, ši programa aktuali autizmą, cerebrinį paralyžių ar protinį atsilikimą turintiems vaikams, kurie negali savo minčių, norų išreikšti įprasta kalba. Alternatyviosios komunikacijos programa jiems atveria galimybes bendrauti su aplinka.

Programa apima 2 tūkstančių žodžių žodyną su paveikslėliais ir įgarsinimu, ir dar tūkstantį žodžių su paveikslėliais ir įgarsinimu, kurie gali būti sukurti individualiai pagal vaiko aplinkos poreikius.

Kaip teigia Vaiko raidos centro vadovė dr. Jovita Petrulytė, taip dirbama su vaikais iki 3-4 metų, o vėliau šie vaikai, įgiję pakankamai socialinių, savitvarkos įgūdžių integruojami į ugdymo įstaigas ir turėtų gauti pagalbą ten.

Vyresni vaikai Vaiko raidos centre gali gauti raidos specialistų komandos konsultacijas, vaikų ir paauglių psichiatrai konsultuoja dėl elgesio ir emocinių problemų, o esant reikalui skiriamas ištyrimas ir gydymas Vaikų psichiatrijos dienos stacionare.

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.