Pedagogų emocinės aplinkos tyrimas: 68,8 proc. mokykloje patiria psichologinį smurtą

Net 87,9 proc. Lietuvos pedagogų mano, kad jiems neapmokama už visus mokykloje dirbamus darbus, o 68,8 proc. pedagogų yra patyrę psichologinį smurtą mokykloje.

emocinis-intelektasLietuvos švietimo profesinė sąjunga kartu su Lietuvos švietimo įstaigų profesine sąjunga vasario ir kovo mėnesiais atliko du tyrimus: „Pedagoginių darbuotojų darbo apmokėjimo situacijos vertinimas“ ir „Pedagoginių darbuotojų emocinės aplinkos tyrimas“, siekdamos išsiaiškinti realią situaciją, kaip yra taikoma pedagoginių darbuotojų darbo apmokėjimo sistema ir kaip kinta mokytojų atlyginimai bei siekdamos nustatyti psichologinio smurto prieš mokytojus mokyklose atvejus ir ribas.

Pirmasis tyrimas, be kitų dalykų, parodė, kad net 87,9 proc. Lietuvos pedagogų mano, kad jiems yra neapmokama už visus mokykloje dirbamus darbus, o net 54,1 proc. respondentų taikomas minimalus tarnybinio atlyginimo koeficientas. 67,9 proc. apklaustųjų nepritaria tarnybinio atlyginimo koeficientų „žirklių“ taikymui apmokant mokytojų darbą, o apie Švietimo ir mokslo ministerijos argumentus, pateisinant tarnybinio atlyginimo koeficientų „žirklių“ įvedimą, negirdėjo net 47 proc. tyrimo dalyvių. Be to tyrimas rodo, kad mokytojų atlyginimas kasmet nesulaikomai mažėja, nors Švietimo ir mokslo ministerija teigia, kad problemos nemato.

Antrojo tyrimo rezultatai rodo, jog net 68,8 proc. pedagogų per pastaruosius metus asmeniškai patyrė psichologinį smurtą, 16,7 proc. patyrė fizinį smurtą ir net 37,8 proc. pedagogų nesijautė patogiai kreipdamiesi pagalbos į mokymo įstaigos personalą dėl patirto smurto. Dažniausiai pedagogai susiduria su garsiu rėkavimu ar kitokiu garsiniu trukdymu pamokai (23,2 proc. atsakymų), įžeidžiančiomis pastabomis (18,3 proc.), žodinėmis patyčiomis (14,4 proc.). 99,5 proc. pedagogų mano, kad agresyvūs mokiniai daro įtaką kitų mokinių mokymosi kokybei ir emocinei būklei, o teisinė bazė apsaugoti pedagogo psichinę ir fizinę sveikatą ir orumą yra nepakankama, tuo metu Švietimo ir mokslo ministerija prieš šias problemas iš viso užmerkia akis.

Tyrimai atskleidė ne tik mokytojų darbo apmokėjimo problemas, bet ir grėsmingą situaciją, susijusią su nepilnamečių naudojamu smurtu prieš mokytojus ir nebaudžiamumu. Situacijai taisyti reikalingas sisteminis teisinės bazės, kuria remiantis būtų sukurtas pedagogų apsaugos mechanizmas, parengimas ir priėmimas.

Švietimo profesinės sąjungos ne kartą ragino Seimą, Vyriausybę ir Švietimo ir mokslo ministeriją, kad būtų sprendžiamos tyrimų metu pasitvirtinusios problemos – švietimo finansavimo, darbo apmokėjimo klausimai bei saugių sąlygų švietimo įstaigose užtikrinimas.

Praneša „Lietuvos švietimo profesinė sąjunga“

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.