Per du veiklos metus – daug mažų stebuklų

Asociatyvi iliustracija: Alteredego / Pixabay

“Viena iš nedaugelio vietų Klaipėdoje,
kur mūsų vaikų tikrai laukia“

„Esame labai laimingi turėję galimybę apsilankyti tokiame nuostabiame centre.
Gavome visapusišką pagalbą.
Tikiuosi, kad visi vaikai, kuriems reikalinga pagalba ras kelią pas jus!“

„Vienintelė vieta mieste, kuri turi noro ir įgūdžių dirbti su ypatingais vaikais, nes dėka jūsų rezultatai akivaizdūs.
Plėskit savo veiklą, klestėkit, kiek įmanoma, daugiau“

Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namų Kompleksinių paslaugų vaikų dienos užimtumo centro lankytojų tėvų atsiliepimai.

Tėvai ir specialistai vieningai sutaria, jog šiuo metu vaikams, turintiems mišrius specifinius ir/ar įvairiapusius raidos sutrikimus, teikiamos valstybės finansuojamos pagalbos nepakanka, nors jos šiems vaikams nuolatos būtinos. Geriausiu atveju, tokiam vaikui nemokama pagalba teikiama truputį ilgiau nei pusę metų, o vėliau papildomų specialistų paslaugų šeimoms tenka ieškoti pačioms.

Tėvų susirūpinimas buvo išgirstas Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namuose. Čia nuo 2018 metų liepos 1 dienos veikia Klaipėdos savivaldybės finansuojamas Kompleksinių paslaugų vaikų dienos užimtumo centras, teikiantis paslaugas 3-6 metų mažiesiems Klaipėdos gyventojams, kuriems yra nustatyti mišrūs specifiniai ir/ar įvairiapusiai raidos sutrikimai.

Centre dirba nuolat tobulėjanti profesionalių specialistų komanda – logoterapeutas, medicinos psichologos, ergoterapeutas, kineziterapeutas, užimtumo specialistas, socialinis darbuotojas ir jo padėjėjas. Čia vaikams užtikrinama kompleksinė pagalba, kuri remiasi struktūruotu mokymu, terapiniu ugdymu, individualizuota bei grupine pagalba. Vieno apsilankymo metu vaikui suteikiami 4 individualūs ir 2 grupiniai užsiėmimai. Vaikai turi galimybę lankytis sensoriniame kambaryje, veiklose ant interaktyvių grindų, be to turime puikią, įvairiems vaikų poreikiams ir žaidimams pritaikytą, lauko įrenginių infrastruktūrą, todėl, esant palankioms oro sąlygoms, terapinės veiklos bei grupiniai užsiėmimai vykdomi lauke. Taip pat centro specialistai aktyviai bendradarbiauja su tėvais ir kitais vaiko šeimos nariais, teikia jiems pasiūlymus bei rekomendacijas.

Kaip vieną iš šio centro privalumų galima išskirti tai, jog vaikai jame veikia visą dieną nuo 7.30 ryto iki 17.30 vakaro. Taigi, tėvai gali atrasti laiko savo poreikių įgyvendinimui, tuo metu gali rūpintis savimi ar dirbti. Šio centro specialistai, dirbdami su vaikais, stebi ypatingą visos dienos kartu su vaikais veikimo naudą: skatinami socialiniai vaiko įgūdžiai, vaikai aktyvinami bendrauti ne tik su suaugusiais, bet ir su kitais vaikais, mokosi adaptuotis naujoje aplinkoje, ramiau reaguoti į pokyčius, generalizuoti įgytus įgūdžius ir įveikti įvairias savo baimes. Kadangi pagalba yra teikiama dienos centro pobūdžiu, mažėja vaiko hospitalizacijų skaičius, vaikas neatitraukiamas nuo šeimos, išlaikomas įprastinis šeimos dienos ritmas, todėl vaikas patiria mažiau frustracijos, o tėvams sudaromos galimybės dirbti. Visos dienos metu specialistai tiesiogiai stebi vaiko elgesį, gebėjimus tiek individualių užsiėmimų metu, tiek laisvai žaidžiant, bendraujant, valgant, nusiraminant ar užmiegant. Tokiu būdu palaikomas ir stiprinamas kontaktas su vaiku, abipusis santykis tampa draugiškesnis.

Siekdami suteikti kokybišką pagalbą raidos sutrikimų turintiems vaikams, centro specialistai į pagalbos procesą įtraukia jų šeimas, aktyviai bendradarbiauja su tėvais, o esant poreikiui, ir su kitais vaiko šeimos nariais. Po kiekvieno apsilankymo tėvams perduodama informacija apie vaiko pasiekimus ir sunkumus, atkreipiamas dėmesys į vaikui ir jo raidai svarbiausius akcentus, kartais užduodami namų darbai. Tėvai turi galimybę tiesioginių susitikimų su specialistais metu aptarti vaiko sunkumus, išsakyti savo norus ir lūkesčius, gauti psichologinę pagalbą ir rekomendacijas dėl vaiko gebėjimų lavinimo namuose. Tėvų konsultavimo metu visada džiaugiamasi vaiko padaryta pažanga, jo pasiekimais ar laimėjimais.

Centro sėkmės istorijos

Tiek specialistai, tiek tėvai pastebi, kad per pusę lankymosi centre metų (tiek trunka pilnas pagalbos kursas) vaikai padaro didžiulę pažangą visose raidos srityse, pradedant kalbos raiška ir baigiant savarankiškumo įgūdžiais. Žinoma, kiekvieno vaiko sėkmės istorija priklauso nuo jo pradinių gebėjimų – vieni centre išmoksta tarti pirmuosius žodžius, kiti – pirmųjų eilėraščių ir dainelių. Aktyviai dirbant su emocinio intelekto lavinimu, mažieji centro lankytojai mokomi atpažinti bei įvardinti savo ir kitų jausmus. Didelis dėmesys skiriamas tinkamai pykčio ar kitų nemalonių jausmų raiškai.

Įveikti adaptacijos ugdymo įstaigoje sunkumai

Neretai centras tampa pirmąja vieta vaiko gyvenime, kurioje jis pasilieka be mamos ar tėčio, tačiau specialistų komanda nebijo iššūkių ir stengiasi rasti priėjimą prie kiekvieno vaiko, su kuriuo dalinasi atvirumu, nuoširdumu, dėmesiu ir meile. Nuo pat centro veiklos pradžios dažnai susiduriama su nesiadaptuojančių darželiuose vaikų atvejais, kuomet didžiulį stresą patiria visa šeima. Tėvai akcentuoja, kad sūnaus ar dukros pasilikimas centre yra vienas iš reikšmingiausių įvykių jų ir jų vaikų gyvenime, kuris prisideda prie visų vaiko raidos sričių šuolio. Vaiko įgūdžiai išlavėja ir jis pradeda sėkmingai lankyti darželį bei dalyvauti ugdymo procese. Tėvams pageidaujant, centro specialistai noriai bendradarbiauja su vaikų darželio auklėtojomis.

Iš naujo atrastas skonių pasaulis

Centre siekiama, kad vaikai lavintų ne tik akademinius, bet ir kasdieniame gyvenime reikalingus įgūdžius. Kadangi specialistai ne tik veda individualius ir grupinius užsiėmimus, bet ir aktyviai dalyvauja vaikų valgymo, migdymo procesuose, didžiulį dėmesį jie skiria vaikų savarankiškumo įgūdžių lavinimui. Dviejų metų bėgyje, profesionalių centro specialistų dėka, daugelis vaikų išmoko savarankiškai valgyti. Taip pat nemaža dalis tėvų džiaugiasi sumažėjusiu vaiko išrankumu maistui. Pavyzdžiui, vienas 6 metų berniukas valgydavo tik namuose padarytus sumuštinius ir atsisakydavo net žiūrėti į naują maistą. Ilgo darbo dėka, šiandien šis vaikas yra atradęs naują skonių pasaulį: džiaugiasi valgydamas grikius, mėsos patiekalus, sriubas, noriai ragauja naują maistą.

Plaukų kirpimas be ašarų ir pagalbos šauksmo

Neretai tėvai prašo centro specialistų pagalbos, įveikiant kasdienio gyvenimo iššūkius. Vienam 4 metų vaikui plaukų kirpimas sukeldavo didžiulę baimę. Vien pamatęs žirkles, vaikas verkdavo, bandydavo pabėgti, šaukdavosi pagalbos. Su psichologe buvo sutarta, jog į centrą vaikas ateis su kirpimo mašinėle ir žirklėmis. Tuomet visi specialistai į savo ruošiamus užsiėmimus stengėsi įtraukti minėtus kirpimo įrankius. Po penkių mėnesių nuoseklaus tėvų ir specialistų darbo vaikas pradėjo kirptis be ašarų ir riksmų. Nors iki šiol jam nelabai patinka visas plaukų kirpimo procesas, tačiau jis įveikė savo baimę.

Maži dalykai irgi svarbūs

Kartais centro specialistai padeda vaikams išmokti, atrodo, paprastų, bet vaikui, turinčiam raidos sutrikimus, labai svarbių dalykų. Pavyzdžiui, vienas trimetis lankytojas, pradėjęs lankyti centrą, nemokėjo savarankiškai atitraukti kėdutės nuo staliuko ir atsisėsti ant jos. Taigi, kiekvienas grupinis ar individualus užsiėmimas, kuris vykdavo prie staliuko, jam sukeldavo nemažą frustraciją. Prireikė poros savaičių kryptingo komandos darbo, kol vaikas išmoko pats atitraukti kėdutę ir atsisėsti ant jos. Kitas trimetis lankytojas, pradėjęs lankyti centrą, nemokėjo atidaryti atrakintų durų. Atrodo, nereikšmingas įgūdis, bet kiek tai apriboja žmogaus gyvenimą – juk negali net savarankiškai nueiti į tualetą. Į pagalbą atskubėjo profesionalūs centro specialistai, kurie pasiekė puikios šio vaiko pažangos – šiai dienai jis jau moka atidaryti neužrakintas duris.

Savarankiškas vaikščiojimas

Centre lankėsi vaikas, kurio stambiosios motorikos raida nebuvo sutrikusi, tačiau jis dėl vidinių psichologinių priežasčių atsisakydavo savarankiškai vaikščioti, aktyviai reikalavo jį nešioti ant rankų. Dėl tokio vaiko elgesio kentėjo visa šeima, buvo nejauku išeiti iš namų į visuomenę. Centro specialistai sudarė pagalbos planą, kuris buvo vykdomas tiek centre, tiek namuose. Šiuo metu šis vaikas noriai vaikšto ir net bėgioja pats, lanko ugdymo įstaigą, kartu su tėvais aktyviai leidžia laisvalaikį.

Didžioji dalis tėvų į centrą atvyksta nusivylę, išbandę daug įvairių vaiko raidos skatinimo būdų, kurie, deja, nepadėjo, todėl savo vaikų pažangą, kurią pasiekė lankydami šį Kompleksinių paslaugų centrą, jie dažnai vadina tiesiog stebuklu.

Į Kompleksinių paslaugų vaikų dienos užimtumo centrą kviečiami registruotis mažieji Klaipėdos gyventojai, kuriems nustatyti mišrūs specifiniai (F83) ir įvairiapusiai (F84) raidos sutrikimai.
Centro paslaugų teikimo ciklai:
nuo sausio 1 d. iki birželio 30
nuo liepos 1 d. iki gruodžio 31 d.
Kontaktai: tel.: 865778366, el.paštas: raimonda.freitaikiene@kudikeliai.lt

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.