Psichologai 16 metų laukia įstatymo, kuris leistų atskirti specialistus nuo „stebukladarių“

Lietuvos psichologų sąjungos duomenimis, šalyje skirtingose institucijose dirba beveik 2000 psichologų. Nuo Nepriklausomybės laikų nėra priimtas psichologų praktinės veiklos įstatymas, kuris numatytų psichologų veiklos licenzijavimą, galintį užtikrinti psichologinių paslaugų teikimo visuomenei kokybę.

Pasak Lietuvos psichologų sąjungos narių, gyvenimas be įstatymo, reglamentuojančio, kas yra psichologas ir kas gali tokiu vadintis, sukuria keistą situaciją, kai žmones konsultuoja „Bhakti jogą praktikuojantis psichologas“, „chiromantas ir psichologas“, „vedinis psichologas“ ir t.t. Jie žada žmonėms stebuklus ir patys skelbiasi esantys stebukladariai.

Kiek Lietuvoje psichologų?

2015-2016 metų duomenimis, Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžiose įstaigose dirbo 933 psichologai ir 47 psichologų asistentai.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, sveikatos priežiūros specialisto spaudo numeriai yra suteikti 579 medicinos psichologams (2015 m. dirbo 286 psichologai),

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įstaigose – 230 psichologų, Kalėjimų departamente – 46, Vidaus reikalų ministerijos įstaigose – 39, Krašto apsaugos ministerijos įstaigose – 30 psichologų. Viso apie 1900 psichologų.

„Šie statistiniai duomenys neatsispindi, kiek yra dirbančių organizacinių psichologų, sporto ir kitų sričių psichologų bei tų, kurie dirba privačiai. Tikėtina, kad jų yra bent dvigubai daugiau. Deja, gauti tikslios informacijos, kiek yra psichologines paslaugas teikiančių asmenų neįmanoma, kol nebus licencijavimo ir psichologų registro/sąvado. Tuo pačiu ir negalime pasakyti, kiek yra „stebukladarių“, save vadinančių psichologais. Problema, kad žmonės net nežino, kas yra psichologas, kokias kompetencijas jis turi turėti, kuo jis skiriasi, pavyzdžiui, nuo psichiatro, kur gali kreiptis žmonės, jei yra nepatenkinti psichologo paslaugomis ir pan.”, – sako Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Neringa Grigutytė.

Patikimas psichologas – su sertifikatu

Šiuo metu nėra jokių įstatymiškai sureguliuotų svertų, kurie leistų tiksliai įvardinti, ar prieš jus esantis psichologas yra patikimas specialistas.

„Kol nėra psichologų praktinę veiklą reglamentuojančio įstatymo, EuroPsy sertifikatas yra vienas iš tų kriterijų, leidžiančių suprasti, jog psichologas bent jau turi kvalifikaciją ir reikiamą patirtį. Norint įgyti EuroPsy sertifikatą psichologui keliami tokie reikalavimai: baigtos universitetinės psichologijos studijos (bakalauro ir magistro laipsnis), 3 metai darbo patirties savo srityje arba metų trukmės prižiūrima praktika. Šį sertifikatą įgiję psichologai privalo nuolat tobulintis, dalyvauti mokymuose, seminaruose. Įgiję EuroPsy sertifikatą psichologai pasirašo, kad laikysis psichologo profesinės etikos kodekso. Jeigu įvyksta kažkokie įvykiai susiję su etikos pažeidimu, juos svarsto profesinės etikos komitetas“, – aiškina Lietuvos psichologų sąjungos valdybos narė, nacionalinio EuroPsy suteikimo komiteto pirmininkė Inga Truskauskaitė-Kunevičienė.

„EuroPsy sertifikavimas yra savanoriškas, žiūrint valstybiniu lygiu, jis neturi didelės reikšmės priimant į darbą. Tik tiek, kad psichologas sau papildomai turi patvirtinimą, jog jis atitinka reikalavimus, keliamus psichologui, kurie yra suformuoti Europos psichologų asociacijų federacijos“, – sako Lietuvos psichologų sąjungos valdybos narys, Reglamentavimo komiteto pirmininkas doc., dr. Alfredas Laurinavičius. Šiuo metu EuroPsy sertifikatą turi 144 psichologai, Lietuvos psichologų sąjunga vienija 600 narių.

Ką pakeistų įstatymas?

Pasak doc., dr. A. Laurinavičiaus, Lietuvos psichologų sąjunga dėl kelių priežasčių suinteresuota, kad įstatymas būtų kuo greičiau priimas. Viena, kad pagerėtų psichologinių paslaugų prieinamumas. Antra, kad pagerėtų psichologinių paslaugų kokybė.
„Mes manome, kad ne bet kas turėtų teikti psichologines paslaugas. Paslaugų teikėjui turi būti keliami atitinkami reikalavimai, kurie ir būtų suformuluoti profesinės veiklos įstatyme:

 • Psichologas turi turėti universitetinį išsilavinimą,
 • Keičiant darbo sritį, jis privalėtų konsultuotis su daugiau patyrusiu kolega,
 • Turi kelti kvalifikaciją.

Psichologiniu įvertinimu, konsultavimu ir švietimu užsiimantys specialistai turėtų būti licenzijuojami. Norintys išlaikyti licenziją privalės kelti savo kvalifikaciją, vadinasi, gaus naujausias žinias, tobulės, neužsidarys tarp keturių savo kabineto durų“, – aiškina doc., dr. A. Laurinavičius.

Jis pabrėžia, jog psichologai yra specialistai, kurie labai aiškiai suvokia savo ribas, jie žino, kiek padėti yra įmanoma, o kas yra neįmanoma. „Kuo tikras psichologas skirtųsi nuo save tokiu skelbiančio? Tikras psichologas nepretenduoja į stebukladarius. Reikiamų kompetencijų, žinių neturintys ir etikos normų nesilaikantys psichologais save vadinantys asmenys reklamuoja stebuklus, jie „padeda“ visiems ir per trumpą laiką. Mes norėtume, kad psichologai nebūtų stebukladariais. Psichologų praktinės veiklos įstatymas padėtų kiekvienam lengvai atskirti stebukladarį nuo praktikuojančio psichologo“, – sako A. Laurinavičius.

„Įsivaizduokime, kad žmogus nuvažiuoja į kažkokius mokymus, gauna ten įrankius (kažkokius lengvai taikomus psichologinius metodus) ir neturėdamas bazinių žinių, imąsi teikti pagalbą. Jis žada stebuklus, bet jis gali smarkiai pakenkti žmogui, o dėl „stebukladarių“ padarytos žalos dažnai kenčia psichologų įvaizdis. Tokie reikalavimai, kokie yra suformuoti siekiantiems EuroPsy sertifikato priėmus praktinės veiklos įstatymą būtų privalomi visiems psichologams. Tada EuroPsy sertifikatas taptų europiniu pažymėjimu, praplečiančiu specialisto kompetencijas, kad matytųsi specialisto svoris Europos mastu“, – papildo psichologė, LPS valdybos narė Inga Truskauskaitė-Kunevičienė.

Kodėl įstatymas nepriimtas 16 metų?

Nuo Nepriklausomybės atgavimo Lietuvos psichologų sąjunga nuolat dėjo pastangas, kad būtų priimtas psichologo praktinės veiklos įstatymas.

Kodėl jis vis nepriimtas? „Esminė priežastis – psichologai dirba įvairiose srityse, kurios patenka į daugelio ministerijų pavaldumą. Psichologai dirba privačioje praktikoje, sveikatos institucijose, švietimo įstaigose, socialinėse organizacijose, krašto apsaugos sistemoje, policijoje. Dar iškyla toks techninis klausimas – kas turėtų užsiimti licenzijavimu? Reikalinga ministerija ar kažkokia kita institucija, kuri turėtų tą daryti. Įstatymas šiuo metu tobulinamas, teikiamos pataisos, jis sulaukia pastabų. Esmė – nėra priimta sprendimų, kas tą galėtų daryti. Kas apsiims globoti psichologus? Visose srityse dirbančių psichologų licenzijavimas, matyt, nebus lengva užduotis“, – sako doc., dr. A. Laurinavičius.

Pasak Lietuvos psichologų sąjungos valdybos narių, psichologo praktinės veiklos įstatymo priėmimas – tai strateginis požiūris į psichologinės pagalbos užtikrinimą, tuo pačiu ir psichinių paslaugų prieinamumą visuose sektoriuose.

Psichologų paruošimas ir statistika

 • Psichologai Lietuvoje ruošiami nuo 1974 m. Psichologus Lietuvoje ruošia: Vilniaus universitetas, Vytauto didžiojo universitetas, Lietuvos Edukologijos universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Klaipėdos universitetas, Mykolo Romerio universitetas.
 • Iš pradžių buvo vienpakopės studijos, dabar dirbti psichologu savarankiškai gali asmuo, baigęs ir psichologijos bakalauro, ir psichologijos magistro studijas.
 • Per metus psichologijos magistrantūros studijas baigia apie 200 studentų (priklausomai nuo metų).
 • Vien per paskutinius penkerius metus parengta apie 1000 specialistų.
 • Faktiškai, psichologų Lietuvoje tikrai netrūksta, trūksta atitinkamo valstybės požiūrio, kad būtų steigiami etatai, adekvatūs atlyginimai ir didinamas psichologinių paslaugų prieinamumas, ypač regionuose.

Regionuose situacija su psichologais yra panaši kaip su gydytojai – jų trūksta, specialistus reikia prisivilioti”, – sako Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Neringa Grigutytė.

 

Share Button

You may also like...

18 komentarų

 1. Anonimas parašė:

  Mes, nariai, taip nemanome

 2. ash parašė:

  kažkaip piktai čia surašyta. ir neaiškiai visgi nuo ko ir ką reikia gelbėti – klientus ar psichologus. Psichologo kompetenciją bendrai, sutinku – reiktų reglamentuoti, bet ne TIK tokiu rigidišku reikalavimu “ universitetinis išsilavinimas“. Ką tai reiškia? kad žmogus daug teorijos prisiskaitė? psichologo specialybėje tiek pat svarbi praktika, asmeninė psichologo terapija. Galbūt puikiai konsultuoti gali ir ne tik univeristetą baigęs? Kaip kad yra pratika kitose Europos šalyse. Norėtųsi platesnio mąstymo, kuris išlaikytų kokybę, ir kartu padidintų pagalbą teikiančių žmonių prieinamumą

 3. psihologos gintaras parašė:

  apgailetinos tos univerisitetines studijos..,mokmas shudas…

 4. psihologos gintaras parašė:

  ..ir kas “psihologams “ suteike monopolija i zodi-pavadinima “psihologas“?!?!

  • Tikras psihologas parašė:

   Gintarai, kai jums reikės taisyti dantis – kreipkitės į mane. Esu Vedinis-Stomatologas, turiu Bosh drėlę ir senelio plaktuką, viską sutvarkysiu ;)

   • Agnė parašė:

    Puikiai pasakyta!!! Tik baigus minimaliai bent jau magistro laipsnį, suvoki, koks vertingas universtitetas psichologams. P. S. Ten ne tik teorija dėstoma. Akivaizdu, kad nesat baigę, jei šitaip mąstote. Graudu, jei dirbate praktiškai.

 5. Nerija parašė:

  Nuo NLP ir koučerių, ir kitų ale psichodinamikos ekspertų: santykių \“specialistų\“,psicoanalitikų, veidotyra, chiromantija, reiki ir t.t. NLP – menas išvilioti pinigus per žinias apie pseudokažką. Taigi, visų pirma manipuliatorių ir verslininkų įrankis. Užskridau ir aš ant vieno tokio PSY šitaip iš nežinojimo. Mano psichika išgyveno gaisrą, kol viską suvirškinau. Nlp-istai stebi jūsų kūno kalbą, akių judesius, mikr veidoišraiškas, visą elgesį, ištraukia info apie jus, ir vualia…Žiūrint kam ko reikia: pinigų, dėmesio, meilės ir t.t.
  \“Elkis taip kaip aš noriu\“, \“Įtakos galia\“ arba \“Viliojimo menas\“ – tokių veikėjų mintinai išmokti vadovėliai.

 6. Donatas parašė:

  Pradėjo psichologai save pristatinėti kaip visų problemų specialistus – pradedant nuo gyvenimo prasmės ligi to kaip dresiruoti kates. Tai jau „stebukladarystė“ – mokslas apie psichikos reiškinius pristatomas kaip atsakymas į visus klausimus.

 7. Laura parašė:

  Labai skaudžiai papuoliau ant veidotyros secialisto A.Kažersko. Na, iš kur man žinoti, kad už veidotyros dar ir NLP bei hipnozė. Visą žiemą krausčiausi iš proto, o dar kol viską išsiaiškinau. Susitikom pakalbėti apie darbą, kurį buvau motyvuota parašyti, bet buvau sumindžiota su žemėmis: „moteris kuri nemoka kurti ryšio, savirealizuotis šeimoje siekia tikslų“ ir “ ne tokia moters prigimtis“ ir…nuolatinis sakinių užbaigimas „meilė“, ir veikiantis viešbučio baro televizorius prieš nosį. Po to, vos galo negavau, nes nebeišnarplioju nei savo emocijų nei tokio destruktyvaus elgesio. Surezonavo mano vaikystės traumos. Psichikoje kilo visas gaisras. Kai išsiaiškinau, kad jis dar ir su NLP dirba, parašiau. Išsigynė, neva prisigalvoju ir jei nemoku megzti ryšio su žmonėmis tai turiu megzti ryši su Dievu, Jėzumi Kristumi. Na, nepasisekė įsitempti į lovą, tai še. Štai toks Rasputinas dirba su žmonėmis. http://www.mokymugidas.lt/novitus-group-uab/eriksono-hipnozes-2540 http://www.alfavyras.lt/produktai/
  http://www.alfavyras.lt/ https://versliukai.lt/lektoriai/vilniuje/armandas-al148 https://
  psichologas.lt/ka-sako-akys/
  Na, kaip sakoma „Nesisuksi negyvensi“, o marketingo šūkis „Noriu padėti žmonėms“. Meilė pagal modelį „skaldyk ir valdyk neveikia.

 8. C# Homework Help parašė:

  Good way of telling, good post to take facts regarding my presentation subject matter, which i am going to deliver in my college.

 9. Hi buddy, your blog’ s design is simple and clean and i like it. Your blog posts about Online Dissertation Help are superb. Please keep them coming. Greets!!

 10. Amazing article thanks or sharing..

 11. HR Assignment Help parašė:

  Pretty helpful material, much thanks for this article.

 12. This is really a great stuff for sharing. Thanks for sharing.

 13. I loved the way you discuss the topic great work thanks for the share.

 14. The key is to give the peruser a little look into your experience, which urges them to need to take in more by perusing your resume.

 15. We also share some information about our business.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.