meile-pyktisKlausimas: Laba diena, nusprendžiau į jus kreiptis pagalbos, nes nebežinau ką bedaryti.

Man dar tik 19 metų, bet jaučiu, kad turiu galbūt net psichinių sutrikimų. Labai dažnai mane apima pyktis, atstumiu visus žmones, kurie yra šalia manęs ir nori padėti, nebenoriu su niekuo bendrauti, noriu tik užsidarius sėdėti namie, galvot tik apie save. Išsilieju ant brangių žmonių, o paskui labai gailiuos, nes tai apsunkina mūsų santykius. Kartais aplanko mintys net apie savižudybę, dažnai dėl to nebeužmiegu naktimis. Nebežinau ką man daryt. Padėkit man.

Atsakymas: Sveiki. Iš Jūsų trumpo laiško supratau, jog nuolatinis nekontroliuojamas pyktis verčia Jus užsidaryti, net galvoti apie pasitraukimą iš gyvenimo. Dabar gailitės atstumdama artimuosius, tačiau pagalvokite, kiek skausmo jiems atneštų savo gyvybės atėmimas. Tai, jog kreipėtės, rodo, kad ieškote sprendimo, norite keisti gyenimą – renkatės gyvenimą.

Išreikšti pyktį mums yra lengviau – visuomenėje tai yra gana įprasta, priimtina emocija. Tačiau po mūsų pykčiu dažnai slypi sunkesni, gylesni jausmai – nesaugumas, baimė, skausmas, ar gėda. Mūsų agresyvumas (verbaliai ar fiziškai išreikštas pyktis) dažnai gali būti šių jausmų “saugesnė” (kartais vienintelė mums pasiekiama) išraiška. Kaip ir žvėris kanda tik tuomet kai yra alkanas, sužeistas ar išsigandęs. Kai mes užslopiname minėtus nepatogius jausmus jie niekur nedingsta, tačiau auga mūsų viduje ir ima po truputi kontroliuoti mūsų sprendimus, veiksmus, mums to net nepastebint. Kai nebesuprantame, kas su mumis darosi, nebegalime kontroliuoti savęs, išsigąstame, norime pasislėpti, užsidaryti nuo visų.

Visų pirma, svarbu surasti Jūsų pykčio priežastis. Jei kol kas Jums jos nėra suprantamos, bandykite sekti/fiksuoti pykčio proveržius – kuriuo metu, kokioje konkrečioje situacijoje jis kyla, kokios mintys tuomet sukasi Jūsų galvoje? Kalbėjimas apie tai, kas mums yra sunku taip pat yra būtinas – tuomet mes galime išlaisvinti ir pradėti suprasti savo jausmus, spręsti kaip mes norime juos išreikšti (neskaudinant savęs ar artimųjų). Šiame kelyje Jums geriausiai galėtų padėti psichologas, tačiau jei nedrįstate į jį kreiptis, raskite kitą patikimą draugą ar net nepažįstamą žmogų (kartais išsikabėti nepažįstamąjam yra lengviau – nebijome jo kritikos, vertinimo), kuris Jus išklausytų. Netgi savo minčių išdėstymas popieriaus lape gali padėti pradėti labiau susivokti savyje, savo jausmuose. Svarbu – kalbėkite, neužsidarykite. Esate teisingame kelyje.

Psichologė Radvilė Ramonaitė – Nagy
www.PsichologasInternetu.lt
FB: PsichologasInternetu.lt
El. p. radvilenagy@gmail.com

Share Button
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė

DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!