Savanorystė – pagalba sau?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Lietuvoje per metus tik 12 proc. 15 m. ir vyresnių gyventojų dalyvauja savanoriškoje veikloje, tam skirdami vidutiniškai 7 val. per savaitę. Likusiesiems trūksta informacijos apie savanoriškas veiklas bei kur kreiptis norint savanoriauti. Stereotipiškai galvojama, kad savanoriška veikla tik atima laiko ir nieko neduoda, tačiau savanorių mentoriai jaunimo organizacijose liudija priešingai.

Nacionalinės savanorystės patirtys

Jaunimo veiklos organizacijos „A. C. Patria“ savanorių mentorė Birutė Daugėlienė sako, kad jauni žmonės vis labiau noriai jungiasi į savanorišką veiklą ir randa joje apčiuopiamos naudos sau.

„Ieškančių prasmės ar būdų padėti visuomenei ar net pasauliui savanorystės organizacijose yra, tačiau tokių nedaug. Dažnai jauni žmonės nori praplėsti savo pažinčių ratą bei akiratį, pažinti kažkokią naują sritį. Tuomet savanorystė būna tarsi pagalba pačiam jaunam žmogui, kuris savanoriaudamas turi įveikti tam tikras baimes ir iššūkius. Taip savanorystė jį praturtina, tampa pagalba pačiam sau“, – dėsto B. Daugelienė.

Pasak savanorių mentorės, savanorystė galima ir yra patraukli ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Žmonės gali keliauti po Europą ar net pasaulį, be to, į Lietuvą savanoriauti dažnai atvyksta užsieniečiai.

„Užsieniečiai renkasi savanorystės programas pirmiausia dėl to, kad gali judėti Europoje, būti mobilūs. Kai kurie ieško savęs, nori pabėgti nuo rutinos. Bet svarbiausia, kad užsieniečių savanorių atvykimas į mūsų šalį keičia bendruomenę, žvilgsnį į pasaulio kontekstą. Tokie žmonės lietuviams yra įdomūs, skatina juos domėtis aplinka, tai ypač juntama su užsieniečiu savanoriu nuvykus į regionus“, – užsieniečių savanorių svarbą įvardija B. Daugėlienė.

Tarptautinės patirtys skatina patriotizmą

Tarptautinės mobilumo patirtys, „A. C. Patria“ savanorių mentorės, skatina ne tik kosmopolitines idėjas, – daug dažniau tai yra būdas pažinti savo paties identitetą bei atrasti pilietiškumo bei pareigos jausmą savo šaliai.

„Tarptautiniuose renginiuose, susitikimuose kitų šalių atstovai pirmiausia akcentuoja tai, kad jei esi pilietis, turi eiti balsuoti. Taip pat daug dėmesio paprastai skiriama bendruomeniškumui skatinti, savo paties pažinimui bei atsakymams į kertinius klausimus: kur aš esu, kam priklausau, kaip galiu keisti mane supančią aplinką. Pilietis yra tas, kuriam rūpi, kuris pastebi bendruomenės poreikį ir kažkaip jį atliepia. Todėl savanorystė yra puikus būdas reikšti pilietiškumą“, – pastebi D. Daugelienė.

Pasidalinti pilietinėmis iniciatyvomis ir savanoriška veikla skatina jaunimo iniciatyvų konkursas „Tėvyne mūsų“. Tinklalapyje skatinama registruotis savanoriškai pokytį rengiančius jaunus žmones arba juos siūlyti draugams, tėvams, mokytojams ir kt. Visą informaciją apie konkursą galima rasti tinklalapyje www.tevynemusu.lt. Konkursas finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.