Savikontrolės eksperimentas

1970 metais, Stanfordo universitete Walteris Mischelas atliko eksperimentą su ketverių metų amžiaus vaikais.

Vaikas atvedamas į tam tikrą kambarį, jam duodama įvairių žaisliukų,o vėliau suaugęs žmogus maloniai paklausia ar vaikui patinka zefyrai (jie jam patinka). Tuomet paklausia ar vaikas norėtų šios lėkštutės su vienu zefyru ar anos su dviem (žinoma, su dviem). Tada žmogus sako, jog turi trumpam išeiti iš kambario, ir, jei vaikas palauks, kol jis sugrįš, galės gauti tuos du zefyrus. Jei nenorės laukti, galės paskambinti, jis tuoj pat ateis ir duos lėkštutę su vienu zefyru, bet tuomet dviejų zefyrų vaikas nebegaus. Suaugęs išeina. Vaikas žiūri į zefyrus. Varvina seilę. Nori. Kovoja su tuo noru. Jei vaikas toks, kaip dauguma keturmečių, ištveria vos kelias minutes, tada paskambina.

W. Mischelas atrado, kad pagal tai kiek sekundžių 1970 metais vaikas išlaukė nepaskambinęs, galima numatyti ne tik tai, ką apie tokį vaiką tapus paaugliu pasako tėvai, bet ir nuspėti ar vaikas bus priimtas į vieną geriausių universitetų. Vaikai kurie sugebėjo ištverti keliomis minutėmis ilgiau 1970 metais, paauglystėje lengviau atsispirdavo pagundoms, geriau mokėsi ir pajėgdavo susivaldyti, jei reikalai klostydavosi ne taip, kaip jiems norėtųsi (Shoda, Mischel ir Peake, 1990).

W. Mischelas atskleidė, kad sėkmė lydėjo tuos vaikus kurie nežiūrėjo į vilojantį daiktą ar įstengė galvoti apie kitus malonius dalykus (Metcalfe ir Mischel, 1999). Šie mąstymo įgūdžiai yra vienas emocinio intelekto aspektų – gebėjimas suprasti ir reguliuoti savo paties jausmus ir norus (Salovey ir Mayer, 1990). Žmogus, kurio emocinis intelektas yra aukštas, turi įgudusį raitelį (protą), mokantį nukreipti dramblio dėmesį (norus, jausmus, geismus, id) ir įtikini jį nesivelti į atvirą norų kovą.

‎”Kūdikiui augant ir stiprėjant, galima ugdyti pakantumą nusivylimams pamažu sudarant kliūtis.”
(Burrhus Frederic Skinner. Antrasis Voldenas. Vilnius: Vaga. 2009, 122p.)

Parengta pagal: Jonathan Haidt. Laimės hipotezė. Vilnius: Metodika. 2011, 27-28 p.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *