Savižudybių ir smurto prevencijos komisija ragina Valstybės tarnybos departamentą imtis lyderystės dėl emocinio saugumo užtikrinimo valstybės tarnyboje

2017 m. gruodžio 13 d. Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija, posėdyje apsvarsčiusi klausimą dėl emocinės aplinkos valstybės tarnyboje ir psichologinės pagalbos prieinamumo valstybės tarnautojams, nutarė raginti Valstybės tarnybos departamentą imtis lyderystės – teikti institucijoms rekomendacijas dėl valstybės tarnautojų ir visų viešojo sektoriaus darbuotojų emocinio saugumo ir psichologinės pagalbos būtinumo, tinkamo institucijų vadovų komunikavimo su pavaldiniais, ypač institucijų pertvarkų metu.

Komisijos posėdyje akcentuota, kad šiuo metu Lietuvoje viešojo sektoriaus darbuotojai dažnai kenčia dėl vadovų negebėjimo tinkamai komunikuoti su pavaldiniais, menkos bendravimo kultūros, institucijų vadovų toleruojamo mobingo, apkalbų ir patyčių „kultūros“, pačių vadovų nepakankamos kompetencijos – psichologijos žinių ir vadovavimo įgūdžių stokos. Valstybės tarnautojams ir kitiems viešojo sektoriaus darbuotojams nuolatinė emocinė įtampa darbe neretai sukelia psichikos sveikatos sutrikimus ir net polinkį į priklausomybes.

Komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas pažymėjo, kad „nuo valstybės tarnautojų emocinio saugumo priklauso ir jų darbo rezultatai. Todėl svarbu, visų pirma, sutarti dėl aiškių valstybės tarnautojų veiklos vertinimo kriterijų, kad valstybės tarnautojai žinotų, ko iš jų yra tikimasi. Taip pat būtina skirti ypatingą dėmesį emocinio saugumo priemonėms – vykdyti anonimines psichologinio klimato apklausas, užtikrinti prieinamą anoniminę psichologinę pagalbą, organizuoti patyčių prevencijos programas valstybės tarnautojams ir emocinio raštingumo mokymus vadovams.“

Posėdyje dalyvavusių specialistų teigimu, siekiant užtikrinti viešojo sektoriaus darbuotojų emocinį saugumą darbe, institucijos vadovo iniciatyva turėtų būti reguliariai atliekami institucijos emocinio mikroklimato tyrimai, užtikrinama darbuotojams prieinama anoniminė psichologinė pagalba, taikomas lyderystės kompetencijų modelis, reguliariai skiriamos lėšos darbuotojų ir vadovų mokymams bendravimo psichologijos temomis, institucijoje turėtų būti kuriama nesmurtinio bendravimo kultūra.

Komisijos posėdyje dalyvavo sveikatos apsaugos ministro patarėjas Igoris Baikovskis, Valstybės tarnybos departamento atstovai Jolita Urbonienė ir Aistis Rusteika, Vyriausybės kanceliarijos atstovė Sigita Kilkutė, Lietuvos valstybės tarnautojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotoja Rima Kisielienė ir kiti šios sąjungos nariai, Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorė Ona Davidonienė, Valstybės kontrolės Valdymo audito departamento vyresnysis valstybinis auditorius Haroldas Sabulis ir kt.

Mykolas Majauskas
Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.