Seimo nario K. Masiulio pranešimas: parlamentaras siūlo, kad pamestinukams vardus išrinktų lituanistai

1
© Uli Deck/Corbis

Seimo narys Kęstutis Masiulis užregistravo Civilinio kodekso pataisą, kad vaikams, kurių tėvai yra nežinomi, vardai ir pavardės būtų suteikiami atsižvelgiant į lituanistų siūlymus.

„Iki šiol pamestinukams vardus ir pavardes parenka vaiko teisių tarnybos darbuotojai, todėl neišvengiama labai keistų sprendimų. Tarnautojai suteikia vardus pagal įstaigos direktoriaus ar savo paties vardą, mėnesį, kai vaikai gimė, metant burtus“, – stebėjosi parlamentaras.

„Gyvybės langelyje“ vaiką radę darbuotojai į rasto vaiko anketą patys įrašo vardą ir pavardę. Dažnai tie vardai būna simboliniai, pvz., Viltė, Audra, Saulė. Pastaruoju metu pavardės buvo suteiktos atsižvelgiant į tai, kurį mėnesį vaikas gimė.

„Lituanistai ne vienerius metus tiria lietuvių kalbą, jos tradicijas, papročius, teikia siūlymus, kaip saugoti lietuvybę, todėl jie galėtų parengti lietuviškos kilmės unikalių, nykstančių asmenvardžių sąrašą ir taip prisidėti išsaugant lietuviškas tradicijas. Panašūs ir dar griežtesni reikalavimai yra Danijoje ar Islandijoje, kurių visuomenės ypač saugo savo tradicijas ir kultūrą“, – sakė K. Masiulis.

Danijoje tėvai privalo vaikui suteikti tik tradicinį vardą (-us), kurį gali parinkti iš Šeimos departamento svetainėje (www.familiestyrelsen.dk) skelbiamo aprobuotų vardų sąrašo. Išimtį turi tik imigrantai, bet tik pagal tos šalies, iš kurios jie yra atvykę, tradicijas. Lietuviai, gyvenantys Danijoje, ir norintys suteikti savo vaikui lietuviškos kilmės vardą, turi gauti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pažymą, kad vardas tikrai yra lietuviškas.

Dalintis:

1 COMMENT

  1. Vaikams ir taip nepasisekė, o čia dar ir vardus nykstančius duoti. Įdomu, kodėl jie nykstantys???? gal nesityčiokime iš vaikų!Geriau jau tegu būna Saulės ir Viltės, nei Marytės ir Birutės…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here