Siūloma leisti priverstinai gydyti psichikos sutrikimų turinčius žmones

Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtai Vyriausybės išvadai, kurioje siūloma pritarti Seimo narės Rimantės Šalaševičiūtės siūlymui suvienodinti teisinį reglamentavimą ir leisti gydyti psichikos sutrikimu sergančius žmones be jų sutikimo.

Siūloma numatyti, kad žmogus, sergantis psichikos sutrikimu ir atsisakęs gydymo, gali būti guldomas į gydymo įstaigą ir gydomas priverstinai tais atvejais, jei yra reali grėsmė, kad jis savo veiksmais ar neveikimu gali padaryti žalą ne tik savo ar aplinkinių sveikatai ir gyvybei, bet ir turtui. Pavyzdžiui, nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų priklausomi žmonės gali sudaryti sandorius dėl nekilnojamojo turto.

SAM specialistų nuomone, psichikos sutrikimų turintys žmonės ne visada gali adekvačiai įvertinti savo situaciją ir priimti sprendimus dėl gydymo būtinybės. Be to, jie gali kelti realią grėsmę tiek sau, tiek aplinkiniams. Siūlomi pakeitimai leistų daugeliu atveju ne tik suteikti savalaikę pagalbą sergančiam žmogui ir jo artimiesiems, bet ir užbėgti už akių galimiems nelaimingiems atsitikimams ar net nusikaltimams.

Taip siekiama suvienodinti dviejų teisės aktų – Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo ir Civilinio kodekso – nuostatas, nes pastarajame nustatyta, kad psichikos sutrikimų turinčius žmones priverstinai hospitalizuoti galima tik jų pačių sutikimu ar teismo leidimu. Šis neatitikimas lėmė ne vieną skaudžią nelaimę.

Share Button

You may also like...

2 komentarai

 1. Kas per nesąmonės parašė:

  O ką, jeigu žmogus turi psichikos sutrikimą, kuris nėra didelis ar mažai jo gyvenime daro įtaką? Jeigu šis nežymus „sutrikimas“ tapo žmogaus gyvenimo dalimi? Pavyzdžiui, tokie „sutrikimai“ kaip ADHD (atidumo, dėmesio ir hiperaktyvumo sutrikimas) tapo žmogaus gyvenimo dalimi ir jis išmoka pasinaudoti jo teigiamais dalykais (kaip išnaudoti savo energiją ir motyvaciją) su mažu gydymu (ar kitomis priemonėmis, kaip meditacija) prislopinant jo simptomus? Yra ir tokių sutrikimų, kada žmogus nejaučia baimės, šalčio ir panašiai. O jeigu žmogus supranta, kad turi sutrikimą, pilnai mąsto, priima tai, bet nenori jo gydytis (arba nori tik prislopinti) – ar irgi privers? Geriau tegul šį įstatymą pakoreguoja ir parašo kam būtent privers gydytis psichikos sutrikimus..ir kada neleis, net jeigu pats žmogus prašo to nedaryti. Tai yra nusižengimas žmogaus teisėms..bent jau mano nuomone.

 2. Klaidinantis straipsnis parašė:

  Na, visų pirmiausia, straipsnis yra klaidinantis, nes tokia įstatymo nuostata minėtame įstatyme jau buvo. Straipsnio esmė yra ta, kad pakeitimai suvioenodins atsiradusią teisinę koliziją tarp įstatymo ir CK.

  „Lietuvos Respublikos psichikos sveikatos priežiūros įstatymo 16 straipsniu nustatyta, kad be paciento sutikimo gydymas negali būti skiriamas, išskyrus atvejį, kai pacientas yra priverstinai hospitalizuotas dėl šio įstatymo 27 straipsnyje nurodytų aplinkybių: „asmuo, sergąs sunkia psichikos liga ir atsisakąs hospitalizavimo, gali būti hospitalizuojamas prievarta tik jeigu yra reali grėsmė, kad jis savo veiksmais gali padaryti žalą savo arba aplinkinių sveikatai ar gyvybei.

  Įstatymo 28 straipsniu nustatyta, kad pacientas gali būti priverstinai hospitalizuotas ir priverstinai gydomas psichiatrijos įstaigoje ne ilgiau kaip dvi paras be teismo leidimo. Jeigu per dvi paras teismas leidimo neduoda, priverstinis hospitalizavimas ir priverstinis gydymas turi būti nutraukti. Apie priverstinį hospitalizavimą psichiatrijos įstaigos administracija nedelsdama praneša paciento atstovui.“.

  Plačiau: http://www.vlmedicina.lt/lt/priverstinis-gydymas-psichiatrijos-istaigoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.