Šizofrenikės autodafė (video)

Artėjant tarptautinei psichikos sveikatos dienai, kuri minima spalio 10 d., Laisvas universitetas pakvietė į Linos Čiukšienės paskaitą (spalio 01 d.) Vilniuje, Venclovų namuose. Lektorė prisistatė kaip psichikos ligonė su 32-jų metų ligos „stažu“. Apie psichikos ligas paprastai kalba ne tie kurie jas patiria, bet įvairūs ekspertai, gydytojai ar politikai. Šį syk skamba balsas iš priešingos barikadų pusės.

Lietuvos Respublikos psichikos sveikatos priežiūros įstatymas praktiškai netaisytas  nuo 1995 metų, dabar ruošiama nauja jo redakcija. Šio įstatymo 27 straipsnis numato priverstinę hospitalizacija, kuri taikoma tada, kai asmuo savo veiksmais gali padaryti esminę žalą savo ir aplinkinių sveikatai, gyvybei. Ruošiamoje naujoje redakcijoje numatoma įtraukti dar vieną sąlyga – žalą turtui. Kitose valstybėse sąlygos apie žalą turtui nėra. „Taigi, mes einame į priekį, bet šis mūsų įstatymas, panašu, eis atgal“, – reziumuoja paskaitos įvade lektorė.

Kitaip tariant, numatoma, jog daiktai yra vertingesni už žmogų, o jų vienoks ar kitoks niokojimas gresia laisvės praradimu, priverstine hospitalizacija, medikamentiniu gydimu ar tiesiog cheminiu teroru. Nėra paslaptis, jog medikamentinis gydymas neretai padaro didesnę žalą nei atneša naudos, t.y. tiesiog dar labiau nugydo ar net nužudo pacientus.

Lina Čiukšienė priklauso „European Network of (ex-) Users and Survivors of Psychiatry“ (ENUSP) organizacijai ir yra jos valdybos narė. Panaši į ENUSP yra „World Network of Users and Survivors of Psychiatry“ (WNUSP), tiesiog veikia globalesniu mastu. Lektorė yra gerai susipažinusi ir pristato „Atviro dialogo“ (Open Dialogue) metodą, kaip alternatyvą dabartiniam psichiatriniam gydymo modeliui.

Suomijoje šis metodas taikomas jau 30 metų. Vienas pagrindinių jo kūrėjų yra Jaakko Seikkula, psichologas, Jyvaskylos Universiteto profesorius, kuriame ši programa adaptuota ir apmokama iš valstybės lėšų. „Atviro dialogo“ metodas Suomijoje yra tapęs pilnateise psichiatrinės sistemos dalimi. Per pastaruosius  25 metus Vakarų Laplandijoje šizofrenijos atvejų sumažėjo nuo 33 iki 7 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Šiuo metodu gydytų pacientų įsidarbinimo rodiklis yra aukštesnis už bendrą Suomijos bedarbystės vidurkį, t.y. buvę pacientai įsidarbindavo gerokai dažniau, lengviau nei eiliniai šalies piliečiai.

Susidomėję ir tiesiog norintys paremti šį judėjimą Lietuvoje gali kreiptis tiesiai į lektorę:

Lina Čiukšienė
mb.: 8-610-06178
el. p.: jolelys@yahoo.com

Visos paskaitos vaizdo įrašas:

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.