SOS vaikų kaimai drauge su Varėnos moksleiviais skatins visuomenę tapti globėjais šeimose

Nevyriausybinė vaikų globos organizacija SOS vaikų kaimai Lietuva drauge su Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos moksleiviais šį savaitgalį Varėnoje vyksiančios „Grybų šventės“ metu ragins visuomenę atkreipti dėmesį į dideliuose vaikų globos namuose augančių vaikų problemas ir jų troškimą augti globėjų šeimose arba būti įvaikintiems. 

SOS-kaimas„Ąžuolo“ gimnazijos vyresniųjų klasių moksleiviai, susipažinę su savo bendraamžių, gyvenančių šalies vaikų globos namuose situacija, nutarė „Grybų  šventės“ metu išeiti į minią, ragindami šventės dalyvius išreikšti savo nuomonę dėl tėvų globos netekusių vaikų globos skatinimo šeimose. Moksleiviai šventės svečiams dalins Varėnos rajono ekologiškose pievose surinktos arbatos maišelius ir prašys atsakyti į klausimą ar žmogus sutiktų tapti vaiko globėju.

Savanoriškai dalyvauti šioje akcijoje moksleiviai nusprendė susipažinę su globos namuose augančių vaikų požiūriu į savo gyvenimo situaciją. SOS vaikų kaimų atlikto kokybinio tyrimo metu buvo apklausta 765 mokyklinio amžiaus globos namuose ir globėjų šeimose globojami  vaikai visoje Lietuvoje. Tyrimas nustatė, kad vaiko teisių realizavimo rodikliai yra palankesni  šeimose globojamam vaikui: čia geriau atstovaujama vaiko interesams, jie turi geresnes sąlygas augti, vystytis, geresnė jų emocinė būklė, privatumo užtikrinimas ir t.t.  Globėjų šeimose augantys vaikai įgyja daugiau gyvenimo šeimoje patirties nei vaikų globos namų auklėtiniai, o ateityje patys geba pasirūpinti savimi, atsakingai kuria savo šeimas.

„Prisidėti prie visuomeninio sąjūdžio, siekiančio pakeisti visuomenės požiūrį į dideliuose vaikų globos namuose globojamų vaikų situaciją yra visų pilietinė pareiga“, – sako  „Ąžuolo“ gimnazijos vyresnioji mokytoja Daiva Celencevičienė.

Anot jos, gimnazijos administracija ketina su šiuo socialinio gyvenimo skauduliu supažindinti kuo daugiau vaikų: nesvarbu, ar jie dalyvaus šventėje, kaip SOS vaikų kaimo savanoriai, ar tiesiog turės savo nuomonę apie tai, jog tėvų globos netekusiems vaikams geriausia augti šeimose.

SOS vaikų kaimų savanoriai ketina „Grybų šventės“ metu išdalinti 10 kg vaistažolių arbatos, kurią surinko Varėnos rajono katalikų bendrijos Panaroje „Pilnų namų bendruomenės“ nariai – vienuoliai, globotiniai ar reabilitaciją atliekantys asmenys.

„4000 vaikų, augančių šalies vaikų globos namuose – žaizda, kurią patys sau, kaip visuomenė, padarėme.  Patys turime šią žaizdą ir išsigydyti, išsilaižyti“, – dovanodama vaistažoles šiai akcijai teigė „Pilnų namų bendruomenės“ darbuotojos Rūta ir Danutė.

SOS vaikų kaimai drauge su partneriais šalyje ir užsienyje, kartu su Varėnos rajono savivaldybe įgyvendina projektą „Tvarus perėjimas nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų alternatyvų“. Šio projektusiekiama, kad vaikų globos sistemoje atsirastų specialios kompleksinės bendruomeninės paslaugos socialinės rizikos šeimoms, tėvų globos netekusiemsvaikams, ir paaugliams. Pastariesiems ypač reikalingos palydimosios globos paslaugas, kurios padėtų jaunuoliams tinkamai pasiruošti savarankiškam gyvenimui.

„Grybų šventės“ metu SOS vaikų kaimai įsikurs Vydenių seniūnijos kiemelyje, kadangi drauge su seniūnijos darbuotojais vykdo daug veiklų, siekiančių pakeisti esamą, tėvų globos netekusių vaikų, situaciją.

SOS vaikų kaimai siekia, kad kuo daugiau šalies gyventojų sužinotų, jog globos namai – nėra pati geriausia vieta augti vaikams, o visuomenė drąsintų, gerbtų ir remtų asmenis, pasirenkančius globėjo kelią.

Šiandien šalyje 4000 vaikų auga valdiškuose vaikų globos namuose.  Net 72 proc. vaikų buvo paimti iš biologinių šeimų dėl to, kad tėvai netinkamai arba visiškai nesirūpino savo atžalomis, smurtavo.  Vaikų globos namuose net 6 proc. augančių vaikų yra našlaičiai, likusiųjų tėvai dažnai yra susirgę, dingę be žinos, atlieka bausmę.

Šiuo metu Varėnoje dirba SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos projekto „Tvarus perėjimas nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų alternatyvų“ Mobilioji komanda, pasirengusi teikti visokeriopą pagalbą įvaikinusioms ir globojančioms šeimoms, kad prisiimdami kilnią misiją globėjai neliktų vieni.

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.