Specializuota onkopsichologinė pagalba

0

P1040563

Onkologinių ligų diagnozė bei jų gydymas sukelia daugybę fizinių, psichologinių, socialinių ir dvasinių pokyčių susirgusio žmogaus gyvenime. Šių ligų gydymas turi apimti ne tik paciento kūną, bet ir jo dvasią, protą, santykius su aplinka. Įvairiose pasaulio šalyse naudojama specializuota onkopsichologinė terapija, sukurta gydytojo radiologo Karlo Simontono iš JAV, kuria siekiama gerinti paciento psichologinį prisitaikymą prie ligos sukeltų pokyčių bei jo emocinį funkcionavimą, skatinti jį įsitraukti į gydymosi ir sveikimo procesą.

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Mokslinių tyrimų centre įvyko mokslinis-praktinis seminaras onkologijos srityje dirbantiems gydytojams, slaugytojoms, psichologams bei psichiatrams “Simontono terapija onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems”, kurį vedė gydytojas psichiatras dr. Mariusz Wirga, Simontono terapijos mokytojas, ilgametis Karlo Simontono bendražygis. Seminare, kurį finansavo Baltijos–Amerikos Laisvės fondas, dalyvavo apie 40 specialistų iš įvairių Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio. Taip pat dr. M. Wirga skaitė paskaitą apie Simontono terapijos pagrindinius principus II tarptautinėje psichosocialinės onkologijos konferencijoje.

BAFF_LogoSimontono onkopsichologinė terapija – tai unikali pažintinė-elgesio terapija onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems, paremta kūno ir sielos vienove. Anot Simontono terapijos mokytojo dr. M. Wirga, dirbant su onkologiniu pacientu svarbu aptarti įvairias jo gyvenimo sritis, kurios veikia gydymosi procesą bei sveikimą, atskleisti bei sustiprinti žmogaus prigimtines galias sveikti. „Atsipalaidavimo technikų mokymasis, trokštamų rezultatų įsivaizdavimas, aktyvaus dalyvavimo gydymosi procese skatinimas, sveikų minčių bei nuostatų formavimas, vilties palaikymas ir bejėgiškumo jausmo mažinimas, gyvenimo prasmės jausmo atradimas bei stiprinimas, gyvenimo džiaugsmo palaikymas, socialinės paramos sistemos kūrimas, fizinis aktyvumas, pomėgiai, juokas – tai konkretūs būdai sau padėti ligos bei gydymosi metu, kurių mokome pacientus“ , – apie Simontono terapiją kalbėjo dr. M. Wirga.

Lietuvoje iki šiol nėra jokios adaptuotos ir mokslo įstaigose dėstomos psichologinės pagalbos onkologine liga sergantiems pacientams bei jų artimiesiems programos. Psichikos sveikatos specialistai ir gydytojai, dirbantys onkologijos srityje, dažnai nurodo specialaus pasiruošimo ir šios srities žinių trūkumą.

„Jau ne pirmą kartą Lietuvoje mokymus vedančio dr. Mariusz Wirga seminaro metu turėjome galimybę tiek teoriniu, tiek praktiniu aspektu susipažinti su specializuota onkopsichologine terapija, kuri paprasta ir suprantama pacientams, – seminaro įspūdžius pasakojo Psichosocialinės onkologijos asociacijos narė, onkopsichologė Eglė Urbutienė. – Praktinių užduočių, sveiko mąstymo bei atsipalaidavimo pratimų galima lengvai išmokti ir savarankiškai atlikti juos namuose, o tai suteikia galimybę pacientams bei jų artimiesiems padėti sau bet kada, esant bet kokiai sunkiai situacijai.“

Remiantis jau pradėtu sėkmingu bendradarbiavimu su Simontono terapijos mokytojais, tikimasi ir toliau tęsti panašius mokymus Lietuvoje, vykdyti psichosocialinės onkologijos srityje dirbančių specialistų kvalifikacijos tobulinimą ir taip užtikrinti psichosocialinių paslaugų onkologiniams pacientams kokybę.

Dalintis:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here