Suaugę alkoholikų vaikai

alkoholiku-vaikai

Dr. Janet Geringer Woititz „Suaugę alkoholikų vaikai” (2016)
(Papildytas leidimas)
Išleido: Vaga
Vertė: Lina Černiauskaitė

Knygos autorė – amerikiečių psichologė, suaugusių alkoholikų vaikų judėjimo pradininkė.

Tarptautinį pripažinimą pelniusio veikalo „Suaugę alkoholikų vaikai“ autorė pažvelgia į vidų tų, kurie augo priklausomybių kamuojamose, nedarniose šeimose. Per daugelį praktikos metų susipažinusi su šimtais tokių žmonių, daktarė nustatė juos vienijančias savybes ir bruožus, nulemtus vaikystėje patirtų traumų, bei nurodė būdus, kaip atitrūkti nuo našta tapusios praeities ir išmokti gyventi kitaip.

„Disertaciją „Alkoholikų vaikų savivertė” parašiau aštunto dešimtmečio viduryje. Tuo metu vienintelė knyga apie tai buvo Margaret Cork „Pamiršti vaikai” (The Forgotten Children). Šia tema domėtasi menkai. Vyravo nuostata, kad pagijus alkoholikui, bus įveiktos ir visos šeimos bėdos. Dėmesys – tik alkoholikui. Žinoma, daugeliui įdomiau stebėti ryškiai kambario šviesoje apšviestą žmogų negu kampe drebantį jos ar jo partnerį. O man visada buvo svarbesnis ne veiksmas, o atoveiksmis.”

Ši knyga – ne medicininė studija ir ne akademinė ataskaita, o veikiau autorės siekis aprašyti tai, kas bendra šimtams jos sutiktų alkoholikų vaikų savęs suvokimui, jiems jau tapus suaugusiais. Jos įsitikinimu – žinojimas išlaisvina, ir tiems, kas atpažins save, atsivers naujos galimybės.

Leidinyje pateikiamas suaugusio alkoholikų vaiko apibūdinimas, paaiškinama, ką reiškia juo būti, apžvelgiamos pasekmės ir pateikiami konkretūs patarimai, kaip imtis pokyčių.

Štai kelios įžvalgos kurios viena ar kita forma kartojai daugelyje atveju:

 1. Suaugę alkoholikų vaikai nežino, koks yra normalus elgesys.
 2. Jiems sunku sumanymą įgyvendinti nuo pradžios iki galo.
 3. Meluoja ir tada, kai būtų lygiai taip pat paprasta pasakyti tiesą.
 4. Save smerkia nesigailėdami.
 5. Nemoka linksmintis.
 6. Save vertina labai rimtai.
 7. Jiems sunku palaikyti artimus santykius.
 8. Perdėtai reaguoja į nuo jų valios nepriklausančius pokyčius.
 9. Nuolat siekia būti pripažinti ir palankiai įvertinti.
 10. Dažniausiai jaučiasi esantys kitokie nei aplinkiniai.
 11. Nepaprastai pareigingi arba ypač nepareigingi.
 12. Nepaprastai atsidavę, net ir akivaizdžiai suvokdami, kad kitas asmuo ištikimybės nevertas.
 13. Jie yra impulsyvūs. Imasi veikti gerai nepasvarstę, kaip kitaip galėtų pasielgti, ir kokios laukia pasekmės. Dėl impulsyvumo vėliau graužiasi, jaučiasi bejėgiai ir neapkenčia savęs. Be to, jie įdeda nepaprastai daug jėgų, šalindami savo elgesio pasekmes.

Ši knyga parašyta suaugusiems alkoholikų vaikams, tačiau tikimasi, kad ji sudomins ir psichologus bei kitus žmones, kuriems ši tema aktuali.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *