Taikiai teismine mediacija sprendžiamų ginčų – beveik triskart daugiau

„Mediacijos procesas turėtų būti pradedamas kuo ankstesnėje ginčo stadijoje ir taikomas kaip įmanoma dažniau – tuomet kita linkme pasisuktų ne viena byla, o teismas žmonėms neatrodytų tolima, biurokratinė institucija,“ – įspūdžiais dalijasi vienas iš taikiai savo šeimos ginčą teisminėje mediacijoje praeitais metais išsprendusių bylininkų.

DS_1538Trečiadienį Teisėjų tarybos posėdyje pristačius 2015 m. teisminės mediacijos veiklos ataskaitą paaiškėjo, kad praeitais metais visuose 62 šalies bendrosios kompetencijos teismuose pradėjus taikyti teisminę mediaciją (taikųjį tarpininkavimą), šiuo būdu sprendžiamų ginčų ir susitaikiusių bylininkų skaičius išaugo beveik tris kartus.

„Mediacijos ateitis Lietuvoje – šviesi, – teigia 2015 m. darbą pradėjusios Teisminės mediacijos komisijos pirmininkas Artūras Driukas. – Tą rodo iš teismine mediacija ginčus sprendusių šalių gauti atsiliepimai: dauguma teismo mediatorių veiklą vertino labai gerai, be to, net ir ginčų taikos sutartimis nebaigusių asmenų požiūris į teismus po teisminės mediacijos proceso pagerėjo“, – džiaugiasi A. Driukas.

„Mūsų visuomenėje jau pradėta suprasti, kad, be teismo sprendimo, yra ir kitų būdų spręsti ginčus, – teigia viena aktyviausiai teismo mediatoriaus veiklą vykdančių teisėjų Kauno apylinkės teismo teisėja Giedrė Jakštienė. – Žmonės jau žino, kas yra mediacija, patys reiškia norą ja pasinaudoti ir tai daro ne vien iš finansinių paskatų. Manau, kad tai yra didelis mūsų visuomenės žingsnis į priekį.“

Padaugėjo ne tik medijuojamų ginčų: proveržis jaučiamas daugeliu su teismine mediacija susijusių aspektų. Teismo mediatoriaus statusą praeitais metais įgijo 21 asmuo (2014 m. Lietuvoje buvo 109 teismo mediatoriai, o 2015 m. – jau 129). 61 teisėjas praeitais metais mediacijai perdavė net 114 bylų, iš kurių 36 buvo baigtos pasirašius taikos sutartis. Taikos sutartimis praeitais metais buvo baigta beveik pusė – 40,5 proc. bylų. Daugiausia 2015 m. teisminei mediacijai perduota bylų, susijusių su šeimos santykiais: jos sudarė net 59 proc. visų ginčų.

„Praeitais metais teisminė mediacija peržengė ir elektroninės erdvės slenkstį: sudaryta galimybė mediaciją inicijuoti ir vykdyti Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portale www.e.teismas.lt,“ – naujovėmis dalijasi A. Driukas. Jis teigia, kad šiame portale galima pateikti prašymus dėl teisminės mediacijos taikymo bei mediatoriaus skyrimo, teismo mediatoriui sudaryta galimybė susipažinti su skaitmeninta bylos medžiaga, netgi virtualiai bendrauti su teismo mediatoriumi ir kita ginčo šalimi bei neišeinant iš namų suderinti, pasirašyti ir pateikti teismui tvirtinti taikos sutartį.

Teisminės mediacijos srityje nuveikta ir dar daugiau darbų: praeitais metais pradėjo galioti Teisminės mediacijos veiklą reklamentuojantys aktai, taip pat vykdyti teisminės mediacijos taikymo mokymai.

Su detalia 2015 m. teisminės mediacijos veiklos Lietuvoje apžvalga galite susipažinti čia, o pamatyti praeitais metais apie taikųjį tarpininkavimą sukurtą informacinį filmuką ir sužinoti daugiau su šiuo ginčų sprendimo metodu susijusios informacijos galima portale www.teismai.lt, „Visuomenei ir žiniasklaidai“ skiltyje „Teisminė mediacija“.

Įdomu
2015 m. buvo gauti 26 asmenų prašymai suteikti teismo mediatoriaus statusą (7 iš jų teisėjai). Teismo mediatoriaus statusas suteiktas 21 asmeniui (5 teisėjams).
Teismo mediatoriaus vidutinis amžius – 42 metai. Jauniausiam teismo mediatoriui – 26 metai, vyriausiajam – 66 metai.
2015 m. teismų sistemos atstovai sudarė 48 proc. teismo mediatorių.
2013 m. teisminė mediacija taikyta 37, 2014 m. – 53, o 2015 m. – jau 123 bylose.

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.