Teismo psichologė dalijosi darbo su vaikais patirtimi tarptautiniame seminare

klaipedos_apygardos_teismas_foto

Praėjusią savaitę rugsėjo 16–17 d. Nacionalinėje teismų administracijoje Vilniuje vyko tarptautinis seminaras, skirtas vaikų teisių apsaugos srityje dirbantiems specialistams. Šiame seminare savo darbo patirtį pristatė Klaipėdos apygardos teismo psichologė Aušra Augaitienė.

Pirmuosius pranešimus seminare „Vaiko teisės praktikoje: kompleksinis požiūris į vaiko interesus atitinkantį teisingumą Europos teisėje“ skaitė užsienio valstybių atstovai. Belgijos advokatė Rebecca O‘Donnell apžvelgė teisingumo institucijose vaikams taikomus pagrindinius Europos Sąjungos teisės aktus bei jų įgyvendinimo priemones. Airijos Korko universiteto koledžo teisės dėstytoja Dr. Aisling Parkes plačiau aptarė bendrąjį Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos principą – vaiko teisę būti išklausytam, pateikė šį principą įtvirtinančio straipsnio analizę teisės ir kalbotyros požiūriu, dalijosi teigiama taikymo praktika. Nepriklausoma patarėja vaikų teisių klausimais Ankie Vandekerckhove (Belgija) atkreipė dalyvių dėmesį, kaip Europos Tarybos priimti teisės aktai reglamentuoja proceso, kuris padeda sukurti vaikams tinkamą aplinką, organizavimą bei įrodymų rinkimą iš vaikų.

Pranešimą apie teismo psichologo vaidmenį ir funkcijas Lietuvoje skaičiusi bei diskusiją moderavusi Aušra Augaitienė pažymėjo, kad Lietuvos teismuose siekiama užtikrinti vaiko poreikius bei interesus atitinkančią teisių apsaugą, savo kokybe prilygstančiai esančiai ES valstybėse. „Teismo psichologai yra tie specialistai, kurie teisininkams padeda apklausti vaikus, išklausyti jų nuomones, atsižvelgiant į kiekvieną vaiko individualų atvejį, jo asmenybę, brandumą, vyraujančias emocijas. Tinkamai organizuoti vaiko apklausas galima tik tada, kai vaikas jausis saugus, susipažins su jo laukiančia procedūra ir aplinka, bus aptarti jo jausmai, savijauta, atsakyta į rūpimus klausimus. Teismų psichologų veikla Lietuvoje dar pakankamai nauja sritis, tačiau jau dabar galime pasidžiaugti, kad užsienio ekspertų patirtis ir darbo metodai yra labai panašūs į mūsų valstybėje pasiektus rezultatus“, – seminare kalbėjo A. Augaitienė.

Diskusijų metu seminaro dalyviai gilinosi į ES vaidmenį užtikrinant vaiko interesus atitinkantį teisingumą, Europos valstybių teismų sprendimus, taip pat atliko praktines užduotis, susijusias su vaikų dalyvavimu teismo procesuose.

Tokio pobūdžio seminarai skirti įvairių profesijų dalyviams iš visų ES valstybių narių. Juose dalyvauja vaikų teisių apsaugos srityje dirbantys teisėjai ir teisės praktikai, valstybės tarnautojai, policijos ir teisėsaugos pareigūnai, nevyriausybinės organizacijos.

Kęstutis Butvydas
Klaipėdos apygardos teismo
pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.