bipolinisKlausimas:

Sveiki,

Pamačiau FB Jūsų pranešimą ir susigundžiau parašyti. Nedusinsiu Jūsų savo ilga istorija, nėra ji tokia baisi, bet štai kas mane kamuoja.

Turiu aš ciklotimiją ir kiek suprantu turiu ją apie 20 metų. Kiek save pamenu jau būdams paauglys sakydavau pats sau, kad iš ryto aš kaip tėtis (lėtas, niūrus, tylus, liūdnas), o vakare (keista bet pradedant maždaug nuo 12 dienos) aš kaip mama (aktyvus, komunikabilus, linksmas ir t.t.). Pas mane gan aiškūs nuotaikų svyravimai, tiek dienos metu, tiek savaičių kartais mėnesių periodais. Ir turiu pasakyti tai labai vargina ir trukdo pilnaverčiam gyvenimui. Perskaičiau nemažai literatūros, psichologinės, ezoterinės, religinės ir t.t. Kaip nebūtų keista, bet jose tiek daug bendra… Bandžiau visokius metodus nuotaikai nugalėti. Pvz. prasidėjus liūdesiui ir nerimui vardinu visus aplink esančius ir man patinkančius dalykus. Kvėpavimo pratimai, blogų minčių keitimas joms priešingomis. Lankiau ir lankau šokius, sportuoju, bėgioju, esu fotografas, dirbu paprastą darbą ir t.t. BET, mano būsena ankščiau ar vėliau apeina visas mano daromas “kliūtis”. O man jau 30, iš kažkur ateina noras, kažką turėti, kažką pasiekti, o rankos kaip nekyla taip nekyla. Tiesa hipomanijos etapais būnu veiklus ir daug ko prigalvoju, net pradedu daryti, beeet… :) Tiesa pastovios draugės susirasti negaliu dėl isteriškos ir depresiškos asmenybės. Fritz Riemann pašnibždėjo.

Sužinojęs, kad tai nėra tik mano kvailas ir tingus charakteris nuėjau pas gydytoją. Norėjau pasišnekėti, sužinoti koks tai yra sutrikimas? Kas konkrečiai už tai atsakingas ? Kokio hormono man reikia? Kokia liauka jo negamina? Sužinojau tik tiek, kad ličiu šio nuotaikų sutrikimo jau negydo ir gavau receptą vaistui, kurio pavadinimo nepamenu, bet juo gydo astmą ir nuo jo gali nestovėti, nuslinkti, plaukai, pykinti ir t.t. Net juokas suėmė, jei dabar tarsi ir neturiu dėl ko depresuoti tai tas vaistas man duos tą priežastį :).

Mano klausimas Jums. Tai kokia ten liauka už tai atsako? kokio hormono gamyba yra sutrikusi? Ir ar yra kokių kitų vaistu?

Tiesa, pastebėjau, kad su simptomais padeda kovoti raudonųjų dobilų arbata. Jei kam prireiktų :).

Tomas

Atsakymas:

Sveiki, Tomai

Džiugu, jog dalinatės savo istorija, manau tai tikrai padės kitiems, su tuo susidūrusiems žmonėms.

Prieš atsakant į Jūsų klausimą reikėtų skaitytojams paminėti, jog ciklotimija yra nuotaikos sutrikimas, kuriam būdingi ryškūs nuotaikos svyravimai nuo manijos (pakilios nuotaikos) iki depresijos.

Tikslios atsiradimo priežastys nėra nustatytos, tačiau manoma, jog tai tam tikrų veiksnių visuma. Dažniausiai įvardinami biologiniai, psichosocialiniai bei sociakultūriniai veiksniai. Biologiniai, tai tokie kaip paveldimumas, biocheminiai veiksniai, neuroendokrininiai ir neurologiniai bei kiti veiksniai. Čia ir slypi atsakymas į užduotą klausimą. Pirmiausiai apie hormonus. Tyrimų duomenimis 50-60% sergančiųjų nuotaikų sutrikimais kraujo plazomje yra padidejęs hormono kortezolo kiekis. Taip pat pastebėta, kad žmonėms, kuriems yra sumažėjęs terioidinių hormonų kiekis yra linkę sirgti depresija. Taip pat reikėtų paminėti, jog svarbus ir neurotransmiterių vaidmuo. Dopaminas, soretoninas ir noradrenalinas reguliuoja mūsų nuotaiką. Gali būti, kad dėl šių neurotransmitorių disbalanso ir atsiranda manijos simptomai. Manau, skaitinių šia tema tikrai yra ir per daug plėstis nelabai reikėtų, juolab, kad kaip jau minėjau tikslios priežasties nėra žinoma, o visos tos priežastys tėra tik spėjimai.

Taip pat reikėtų paminėti ir kitas priežasčių grupes. Manoma, jog su nuotaikos sutrikimų atsiradimu siejasi tokios psichosocialinės priežastys kaip stresas, tam tikri asmenybiniai veiksniai, socialinis statusas ar net kultūra.

Kalbant apie gydymą vaistais, tai tikriausiai labiau reikėtų kalbėtis su psichiatru. Tačiau kiek žinau dažniausiai naudojami vaistai tai antidepresantai – depresijos epizodui ir antipsichotikai – manijos epizodui. Tačiau rasta, jog ilgainiui šių vaistų vartojimas gali ir pabloginti padėtį. Dar pavyko rasti keletą vaistų pavadinimų, kurie naudojami nuotaikos stabilizavimui užsienyje, tačiau neesu tikra dėl šaltinio ir pačių vaistų, todėl, kaip jau minėjau, ta tema reikėtų tartis su psichiatru.

Tai ką daryti galite Jūs, ar bet kas turintis nuotaikos sutrikimų, tai atkreipti dėmesį į savo gyvenimą.

Nustatyta, jog labai svarbu yra tinkamas miego režimas, kuris tiesiogiai siejasi su hormonais ir mūsų nuotaika. Jis ir tinkamas dienos režimas tikrai turėtų palengvinti padėtį. Taip pat reikėtų visiškai atsisakyti alkoholio ir kitų narkotinių medžiagų.

Kaip labai efektyvus būdas siūloma ir psichoterapija. Dažniausiai siūloma kognityvinė-elgesio terapija, kuri orientuojasi į tinkamų įgūdžių formavimą, taip pat daroma tai ką Jūs jau bandėte – darbas su savo mintimis ir pan. Reikėtų nepamiršti, kad tai tikrai gana sunkus darbas, kuris reikalauja kasdienių pastangų, o rezultatai dažnai tikrai nėra tarsi burtų lazdelė. Todėl ir reikalingas specialistas, su kurio galėtumėte pasitarti ir kuris padėtų siekti pilnaverčio gyvenimo.

Taip pat pavyko rasti, kad meditacijos ilgainiui labai pagerina padėtį, tad gal vertėtų pabandyti kasdien skirti po pusvalandį sau ir pažiūrėti kas iš to išeis?

Psichologė Audronė Salygienė
El. paštas: audrone@vitadelux.lt, mb. 863097797
vitadelux.lt

Dalintis:
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė

DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!