Vaikai mokysis rūpintis savo emocine sveikata projekte „ATVERK PAGUODOS SKRYNELĘ“

Mokys vaikus kalbėti apie savo išgyvenimus

Spalio 10 d. švenčiamos Pasaulinės psichikos sveikatos dienos proga visą šią savaitę (spalio 9-13 dienomis) Vilniaus miesto bei rajono ugdymo įstaigose bus organizuojami užsiėmimai ketvirtų klasių mokiniams. Maždaug 4000 vaikų sužinos apie psichikos sveikatą, išmoks atpažinti ir įvardinti savo išgyvenimus, kalbėti apie savo savijautą bei įgis priemonių, kurios padės saugoti ir rūpintis savo emocine sveikata: užsiėmimo metu jie patys lankstys ir dekoruos iš anksto parengtą kartotinės dėžutės maketą – „paguodos skrynelę“, kurioje vėliau galės kaupti subjektyviai emociškai svarbius daiktus. Aplankius blogai nuotaikai, vaikai bus skatinami atsidaryti „paguodos skrynelę“, apžiūrėti ten sudėtus daiktus bei prisiminti su tais daiktais susijusias šiltas ir laimingas akimirkas.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Viešąja įstaiga „Psichikos sveikatos perspektyvos“ Pasaulinės psichikos sveikatos dienos proga jau ketvirtus metus organizuoja projektą „Atverk paguodos skrynelę“. Projekto tikslas – prisidėti prie vaikų psichikos sveikatos stiprinimo, suteikiant Vilniaus miesto ir rajono ketvirtų klasių mokiniams (10-11 metų vaikams) žinių ir priemonių, padedančių saugoti ir rūpintis savo bei artimųjų psichikos sveikata.

Spalio 2-6 dienomis Vilniaus visuomenės sveikatos biure vyko seminarai, kurių metu visuomenės sveikatos priežiūros specialistai bei ugdymo įstaigose dirbantys psichologai susipažino su projekto metodika, mokėsi, kaip kalbėti su mokiniais apie psichikos sveikatą, jos stiprinimą ir saugojimą, o ne pirmus metus projekte dalyvaujančių ugdymo įstaigų atstovai turėjo galimybę atnaujinti ir pagilinti savo žinias apie psichikos sveikatą ir pasidalinti savo patirtimi, įgyvendinant projektą ankstesniais metais.

Psichikos problemos kamuoja beveik pusę Lietuvos vaikų

Tyrimų duomenys rodo, kad Baltijos regiono šalys išgyvena ypatingai stiprią psichikos sveikatos problemų stigmą, dėl kurios žmonės vengia kreiptis į specialistus net ir tada, kai patiems įveikti sunkumų nepavyksta ir problemos gilėja, sukeldamos vaikui ir šeimai vis daugiau nepatogumų. Mažinant stigmą ir vykdant psichikos sutrikimų prevenciją, yra svarbu apie psichikos sveikatą pradėti kalbėti kuo jaunesniame amžiuje.

Vaikų psichikos sveikatai Lietuvoje nėra skiriama pakankamai dėmesio, nors situacija yra problematiška – beveik pusė vaikų turi su psichikos sveikata susijusių sunkumų. Vaikai yra labiau pažeidžiami, jie yra labiau priklausomi nuo emocinės aplinkos šeimoje, mokykloje, bendraamžių grupėje. Jų psichikos sveikatą itin įtakoja patyčios, smurtas, skurdas, nesėkmės mokykloje ir pan. Taigi yra ypač svarbu kuo anksčiau informuoti vaikus apie psichikos sveikatą bei suteikti vaikams suprantamų ir prieinamų priemonių, padėsiančių tvarkytis su sunkumais, užkertant kelią psichikos sutrikimams.

PROJEKTĄ ORGANIZUOJA Vilniaus visuomenės sveikatos biuras.

PROJEKTO PARTNERIS IR IDĖJOS AUTORIUS VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“.

Informaciją parengė:

Martyna Milieškaitė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
Tel. 8 5 234 02 35, 8 6 521 0707
El. p. martyna.milieskaite@vvsb.lt

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.