Vaikų dienos centrai – reikalinga ir naudinga pagalba šeimoms

Young Students in Painting Class --- Image by © Ronnie Kaufman/Corbis

© Ronnie Kaufman/Corbis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje pristatyti šalyje veikiančių Vaikų dienos centrų (VDC) veiklos, juose teikiamų socialinių paslaugų įvertinimo ir plėtojimo galimybių tyrimo rezultatai – 8 iš 10 tėvų, kurių vaikai lanko vaikų dienos centrus, yra patenkinti jų veikla ir net 97 proc. respondentų nurodė, jog jų vaikai vaikų dienos centrus lanko labai noriai.

Faktiškai visi (95 ir daugiau proc.) apklausti VDC lankančių vaikų tėvai nurodė, kad centre teikiama pagalba yra lengvai prieinama, atitinkanti vaiko poreikius, savalaikė ir ją teikia kvalifikuoti specialistai. Atsižvelgiant į tokį teigiamą vertinimą tyrimo išvadose siūloma svarstyti ir apie platesnes vaikų dienos centrų paslaugų teikimo tikslines grupes, paslaugas teikti ne tik socialinės rizikos šeimų, bet ir kitiems vaikams.

Dažniausiai vaikų dienos centre lankosi 7–11 metų amžiaus vaikai, ne maža dalis (32 %) ir šiek tiek vyresnių – 12–15 metų lankytojų. Vaikų dienos centruose laiką leidžia ir ikimokyklinio amžiaus vaikai, nuo 2 iki 6 metų, rečiau apsilanko vyresni nei 16 metų jaunuoliai.

Daugiausia Vaikų dienos centrų veikia yra Kazlų Rūdos, Kauno miesto, Panevėžio miesto, Visagino, Druskininkų, Marijampolės ir Biržų rajono savivaldybėse. Čia 100-ui socialinės rizikos šeimose augančių vaikų tenka ne mažiau kaip 70 vaikų, lankančių vaikų dienos centrus. Lietuvoje šio rodiklio vidurkis siekia 34 vaikus 100-ui socialinės rizikos šeimose augančių vaikų.

Labiausiai šiuo metu vaikų dienos centrų trūksta Palangos miesto, Panevėžio rajono, Šilutės rajono, Šilalės rajono ir Tauragės rajono savivaldybėse. Šiose savivaldybėse vaikų dienos centrus lankančių vaikų skaičiaus santykis su socialinės rizikos šeimose augančių vaikų skaičiumi yra mažiausias ir 100-ui socialinės rizikos šeimose augančių vaikų tenka ne daugiau kaip 10 vaikų, lankančių vaikų dienos centrus.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Algirdo Šešelgio, Vaikų dienos centrų darbas su socialinės rizikos šeimomis ir jų vaikais yra veiksmingas, reikiamiems asmenims suteikiama pagalba išpildo jų lūkesčius bei esminius vaikų užimtumo poreikius. „Svarbiausia, kad lankydami vaikų dienos centrus, vaikai sulaukia dėmesio, gauna galimybes mokytis, ugdyti savo įgūdžius, dėl to pagerėja ir jų psichinė, fizinė būklė, socialinis elgesys, mikroklimatas šeimose,“ – sakė viceministras.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, įgyvendindama Vaiko gerovės 2013–2018 metų programą, kiekvienais metais skelbia Vaikų dienos centrų projektų rėmimo konkursą.

2015 metais priemonės įgyvendinimui finansavimas padidintas iki daugiau nei 2,65 mln. Eur, sutartys pratęstos su 166 organizacijomis, o papildomo konkurso būdu finansuotos 49 organizacijos (viso – 215 dienos centrų), kuriuose dienos socialinės priežiūros paslaugos suteiktos 6274 vaikams.

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.