Vienas iš penkių vaikų tampa seksualinio smurto auka

KIKO-bg2

Paramos vaikams centras nuo 2015 metų spalio 13 dienos visoje Lietuvoje vykdo tarptautinę socialinę kampaniją „Vienas iš penkių“, kurios pagrindinis tikslas atkreipti dėmesį į prievartos prieš vaikus problemą. Mes siekiame tėvams ir specialistams suteikti žinių ir patrauklių priemonių, kaip vaikus mokyti augti saugiais, o atpažinus blogus prisilietimus, žinoti kaip elgtis ir kam apie tai pasakyti.

Šią socialinę kampaniją tarptautiniu lygmeniu vykdo Europos Taryba, Paramos vaikams centras yra partneris ir kampaniją „Vienas iš penkių“ vykdo Lietuvoje.

KVIEČIAME PRISIJUNGTI!

Problemos mastas

Europoje ir pasaulyje turimų tyrimų duomenimis, maždaug vienas iš penkių vaikų tampa vienokio ar kitokio seksualinio smurto auka. Taip pat įvertinta, kad apie 80 proc. atvejų smurtautojas/priekabiautojas yra vaikui pažįstamas, žmogus kuriuo vaikas pasitiki.

Seksualinė prievarta – tai suaugusio žmogaus veiksmai, kai siekiama seksualinio pasitenkinimo ar komercinės naudos seksualiai vaiką išnaudojant,

 • Naudojant prievartą, jėgą ir grasinimus
 • Piktnaudžiaujant pasitikėjimu, valdžia ar įtaka vaikui, taip pat ir šeimoje
 • piktnaudžiaujant itin pažeidžiama vaiko padėtimi, ypač dėl jo psichinės ar fizinės negalios ar priklausomumo.

Skaičius vienas iš penkių remiasi įvairiomis studijomis, Europos Sąjungos, UNICEF, PSO, Tarptautinės Darbo organizacijos duomenimis. Konkrečių šalių duomenys gali šiek tiek skirtis, tačiau vidurkis būtų toks. JAV ir Kanada pateikia panašius tyrimo duomenis.

Lietuvoje tyrimai nėra atliekami nuolat ir išsamiai, todėl nėra tikslios statistikos, tačiau pagal turimus duomenis skaičius „kas penktas“ atitinka tikrovę. Lietuvoje atliktų tyrimų duomenimis iki 31% vaikų iki 18 m. patyria seksualinę prievartą“.

Lietuvoje atliktų tyrimų duomenys:

2004 m. Lietuvoje buvo atliktas tyrimas „Paauglių po­žiūris į seksualumą ir seksualinę prievartą“, šio tyrimo užsakovas buvo Respublikinės universitetinės ligoninės Vaikų raidos centras. Šio tyrimo išvados parodė: 31 proc. respondentų atsakė, jog iki 18 metų amžiaus jie yra patyrę seksualinę prievartą; 21 proc. nepilnamečių patyrė prie­vartą iki 15 metų amžiaus; 1,9 proc. tai patyrė iki 6 metų amžiaus; 4,5 proc. atvejų, kad prievartautojas buvo šeimos narys ar giminaitis. Šiame tyrime dalyvavo 3136 Lietuvos moksleiviai – daugiausia aštuoniolikmečiai, apklausa buvo anoniminė, klausimai buvo orientuoti į laikotarpį iki 18 metų, naudotas vieningas Norvegijos instituto NOVA pa­rengtas klausimynas.

Remiantis 2008 metais VšĮ „Vaiko namas“ atlikto viktimologinio tyrimo, kuriuo siekta įvertinti smurto paplitimą mokyklose, rezultatais, 10,3 % teigė patyrę seksualinį smurtą iš kitų vaikų.

2008 metais LR Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga inicijavo seksualinės prievartos globos institucijose tyrimą „Seksualinio smurto prieš vaikus paplitimas vaikų globos ir specialiojo ugdymo institucijose“, kuriame dalyvavo 2187 darbuotojai ir 3674 vaikai iš globos institucijų. Rezultatai atskleidė, kad 2/3 berniukų ir 1/3 mergaičių, dalyvavusių tyrime, yra patyrę seksualinį smurtą.

2007 metais Nusikalstamumo prevencijos Lietuvoje centras atliko moksleivių (12-17 m.) viktimizacijos tyrimą. Tyrimo rezultatai rodė, kad 4 procentai vaikų 2006 m. buvo nukentėję nuo seksualinio pobūdžio nusikalstamų veikų (R. Uscila, 2008). Svarbu pažymėti ir tai, kad 84 procentai apklaustų vaikų teigė nepranešę policijai apie prieš juos įvykdytas nusikalstamas veikas. Dauguma nepranešusių nemanė, kad tai, ką jie patyrė, yra rimta ir svarbu.

2010 m. „Vaikų linijos“, Pasaulio sveikatos organizacijos užsakymu, atliktame Neigiamos vaikystės patirties ir rizikingo elgesio sąsajų tyrime, kuriame dalyvavo 1-2 kurso studentai, rezultatai rodo, kad vaikystėje seksualinį smurtą patyrė 3,5 % vyrų ir 6 % moterų.

Kodėl neturime tikslaus paveikslo?

 • Apie seksualinę prievartą vis dar dažniau nutylima nei pranešama.
 • Tyrimai skiriasi savo apimtimis, naudojama metodologija ir sąvokų samprata ir apibrėžimais (klausimas, kokias seksualinės prievartos formas apima naudojamas apibrėžimas)
 • Vaikų apklausos dažnai vyksta neefektyviai, vaikai neliudija
 • Specialistai dirbantys su vaikais neturi aiškių procedūrų kaip elgtis išaiškėjus ar įtarus galimą prievartą
 • Nėra efektyvių priemonių sužinoti, kai vaikai liudininkai yra labai maži ar turi proto negalią ar yra labai stipriai traumuoti ir negali nuosekliai liudyti.
 • Didžioji dauguma tyrimų remiasi suaugusių žmonių patirtimi.
 • Kaupiami duomenys atspindi tik oficialią statistiką, tačiau iš tikrųjų vaikų, kenčiančių nuo nusikalstamų veikų, patiriančių prievartą, smurtą, skaičius gali būti kelis kartus didesnis. Pavyzdžiui. A. Kiškio (2008) atliktas tyrimas atskleidė, kad 2007 metais 46 kartus daugiau žmonių teigė nukentėję nuo nusikalstamų veikų nei rodė oficialūs statistikos duomenys. A. Kiškio (2008) atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad gyventojai pranešė tik apie 11 % nusikalstamų veikų, nuo kurių jie nukentėjo 2007 metais.

Kampanija „Vienas iš penkių“

2010 lapkričio 29 d. Romoje buvo pradėta Europos Tarybos programos „Kuriame Europą vaikams ir su vaikais“ inicijuota ir visoje ES vykdoma socialinė kampanija „Vienas iš penkių“. Šiandien šią kampaniją Paramos vaikams centras pradeda vykdyti Lietuvoje.

Pagrindiniai kampanijos tikslai:

 • Aprūpinti vaikus, tėvus/globėjus ir plačiąją visuomenę žiniomis ir įrankiais, siekiant apsaugoti vaikus nuo seksualinės prievartos ir išnaudojimo

Šia kampanija siekiama visomis informavimo priemonėmis šviesti plačiąją visuomenę seksualinės prievartos prieš vaikus tema, didinant žinomumą apie jos mastą ir prevencines priemones bei pagalbos galimybes; patraukliomis vaizdinėmis priemonėmis mokyti vaikus saugumo, užkertant kelią seksualiniam išnaudojimui; užtikrinti žinių sklaidą ir priemonių platinimą švietimo, socialinėse ir sveikatos įstaigose visoje Lietuvoje.

Kampanijos medžiagą tėvams ir specialistams galima rasti pvc.lt internetinėje svetainėje.

LTV bus transliuojamas filmukas „Kiko ir ranka”. Jį galima rasti Paramos vaikams centro paskyroje

Švietimo, socialinėse ir sveikatos įstaigose bus platinama knygutė tėvams apie vaikų saugumo mokymą „Apatinių rūbelių taisyklė”, interaktyvus žaidimų lankstinukas bei edukacinė knygelė „KIKO ir RANKA“ vaikams. Medžiagą galima rasti šioje paskyroje pvc.lt.

Į kampaniją kviečiamos jungtis organizacijos, institucijos ir pavieniai asmenys, su tikslu plačiau paskleisti informaciją.

 • Paskatinti Europos Tarybos Lansarotės konvencijos priėmimą ir įgyvendinimą

2007 m. priimtoje Konvencijoje yra numatytos reikalingos priemonės užkirsti kelią seksualiniams vaikų išnaudojimui, apsaugoti vaikus ir sustabdyti smurtautojus. (prevencija, apsauga, persekiojimas ir tarpžinybinio požiūrio skatinimas). Šiandien visos 47 Europos šalys pasirašė, 38 šalys ratifikavo, Lietuvoje įsigaliojo 2013 m. rugpjūčio 1 d.

paramos-centras

Dėl daugiau informacijos kviečiame kreiptis į kampanijos koordinatorius ir rėmėjus:

Aušra Kurienė, Paramos vaikams centro direktorė, vaikų psichoterapeutė
ausra@pvc.lt , + 370 620 52 299

Ieva Daniūnaitė, Paramos vaikams centre vykdomos programos „Vaikystė be smurto“ vadovė, psichologė.
ieva@pvc.lt, +370 686 71137

Dr. Kristina Jarienė, Kauno klinikų, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės akušerė – ginekologė
kristej@gmail.com, +370 610 01833

Dr. Robertas Bagdzevičius, Kauno klinikų, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės proktologas +370 698 00854

Edita Žiobienė, Lietuvos Respublikos Vaiko teisių apsaugos kontrolierė
edita.ziobiene@lrs.lt, 8 5 210 7077

Aistė Jasaitytė Čeburiak, psichologė, „Kūrybinės partnerystės“ programos dalyvė
Aiste.jasaityte@gmail.com, +370 648 91101

Kontaktai pasiteiravimui: rugile@pvc.lt
Tel.: +370 671 89218

Viešoji įstaiga Paramos vaikams centras Tel. (8 5) 271 5980 www.pvc.lt
Latvių g. 19A, LT-08113 Vilnius Mob. 8 611 43 567 pvc@pvc.lt


Paramos vaikams centras vaikų psichinės gerovės srityje veikia jau dvidešimt metų. Per šį laikotarpį organizacija padėjo daugiau nei 40 tūkst. vaikų, dalyvaujančių Centro įgyvendinamose programose „Antras žingsnis“, „Vaikystė be smurto“, „Pozityvi tėvystė“ ir „Big Brothers Big Sisters“ bei individualiose konsultacijose. Centro psichologai padeda psichologinę, socialinę, psichiatro ir teisinę pagalbą prievartą patyrusiems vaikams ir šeimoms, veda konsultacijas ir mokymus tėvams bei globėjams apie vaikų ir paauglių auginimą bei auklėjimą. Taip pat organizuoja savanorių pagalbą vaikams, teikia psichoterapijos paslaugas vaikams ir suaugusiems, moko ir konsultuoja profesionalus dirbančius su vaikais.

Share Button

You may also like...

1 Response

 1. cheap_cialis parašė:

  There is visibly a bundle to realize about this. I assume you made certain nice points in features also.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.