Viršsvoris – galinga psichologinė apsauga

Viršsvorio susidarymą lemia fiziologinės ir psichologinės priežastys. Apie psichologines verta žinoti štai ką. Riebalinis sluoksnis – tai apsauga. Nuo ko gi mums reikia saugotis? Yra keli variantai, galime rinktis sau labiausiai tinkantį.

1) Saugoja nuo sieloje sukauptų nuoskaudų;

Gal pastebėjote, kad po to, kai įsižeidžiate, labai noriai imatės save „guosti“ bandele, pyragėliu, vyno taure ar šokoladiniu saldainiu, t. y. greitaisiais angliavandeniais, kurie greitai įsisavinami ir lengvai virsta riebalais.
Vietoj to, kad tą nuoskaudą iš karto išgyventume, leistume būti su ja susijusioms emocijoms, mes ją „nukišame“ kuo giliau, „užklojame“ riebalais, kad jai, vargšelei, būtų kuo patogiau ir šilčiau.

2) Saugoja nuo emocijų pliūpsnio;

Pavyzdžiui, jūs ant ko nors supykote, esate susierzinęs, tačiau dėl kokios nors priežasties negalite išreikšti savo neigiamų emocijų, pasakyti apie tai. Tuomet jūs jas „suvalgote“, nes dirbant žandikaulių raumenims, darant kramtumo judesius mažėja įtampa, susidariusi toje srityje pykčio metu.
Taigi, vietoj to, kad kokiam nors netikėliui, kuris per jus su „tanku pravažiavo“ pasakytumėte ką apie tai galvojate, jūs apsimetate kad nieko tokio, nieko nebuvo, tai jūsų neliečia ir viskas yra gerai. Tuo pat metu, kad to nepasakytumėte, į burną dedate maistą, kuris padeda išlikti „padoriu žmogumi“/“gera mergaite“.

3) Gali saugoti nuo atsakomybės ar įsipareigojimų, arba susitikimų, kurių vengiate.

Žinoma, dažniausiai dar ir nepasitikėjimo savimi. Pvz., moteris (arba vyras) visiems sako, kad nori sukurti šeimą, tačiau tuo pačiu metu kosminiu greičiu augina svorį. Tuomet tarsi save atlaisvina nuo pastangų, reikalingų priešinagos lyties partneriui pritraukti: išvaizdos puoselėjimo, garderobo atnaujinimo ir savęs tobulinimo intelektualiai. Štai ir nieko nebereikia daryti, galima guostis, kad „aš storas/a, vis tiek nepatiksiu“.

4) Gali saugoti nuo karjeros tikslų siekimo;

Arba iš vis nuo bet kokios savirealizacijos visuomenėje. Daugelio žmonių sąmonėje lieknumas tiesiogiai susijęs su sėkme. Taigi, jūs dirbate neįdomų ir mažai apmokamą darbą, tačiau baimė išeiti į tą grėsmingą pasaulį, kuriame į gerus darbus priima tik lieknus ir gražius, verčia jus toliau likti toje pačioje vietoje, tyliai „užvalgant“ savo nusivylimą ir keiksnojant koks „gyvenimas neteisingas“.

5) Gali saugoti nuo įvairių baimių;

Tarkim, jūsų gyvenime nutiko nesėkmingų , traumuojančių įvykių. Įsimylėjote be atsako, arba dar blogiau, buvote paliktas. Tuomet, jūsų kūnas gali imtis gelbėjimosi iniciatyvos, siekdamas apsaugoti nuo tokių ar panašių nelaimių pasikartojimo: saugiau stebėti meilės objektus per atstumą, užsikandant didele šokolado plytele.

6) Gali saugoti net nuo nuobodulio;

Kas tai yra nuobodulys? Tai pirmiausiai tikslų neturėjimas, o taip pat – laisvos energijos nebuvimas. Net jeigu ir turite tikslų, jums energijos pakanka tik darbui ir parėjimui namo. Ir tai jau sunku. Todėl apie kokias pramogas ar tikslus gali eiti kalba? Vienintelė galimybė save pradžiuginti – greitieji angliavandeniai (ledų dėžutė, čipsai, alus ir pan.), tokiu būdu prablaškant niūrią kasdienybę.

7) Saugoja jus nuo vienatvės;

Kadangi vienintelis maršrutas „darbas-namai“, taigi draugų neturite, hobio irgi, vienintelė vieta, kur nukreipiate savo energiją – maisto virškinimas.

8) Saugoja jus nuo kažko labai SVARBAUS jūsų gyvenime, kažko, ką jūs norite turėti, bet neturite…na, pvz., finansinio stabilumo….organizmas kaupia atsargas „juodai dienai“.

Kad įveikti priešininką, reikia jį pažinoti!!!

Panašu, kad psichologinis viršsvorio aspektas – tai priklausomybė. Priklausomybė nuo maisto. Jos,
kaip ir kitų priklausomybių, su specialistų pagalba galima atsikratyti. Transformuoti ribojančius įsitikinimus, baimes ir negatyvias programas gali būti sudėtinga pačiam savarankiškai.
Tačiau, štai ką jūs galite padaryti.

1) Susirašykite sąrašą dalykų, kurie jums nepatinka jūsų išvaizdoje, o tuomet atsakykite į kelis klausimus:
– kodėl man tai nepatinka?
– su kuo aš save lyginu?
– išvardinkite visus atvejus, kai jūsų išvaizda tapo jūsų nesėkmės priežastimi;

2) Sudarykite sąrašą dalykų, kurie įvyktų, jeigu būtumėte be viršsvorio, kaip pasikeis jūsų gyvenimas. Tuomet, po kiekvieno sakinio dėkite kablelį ir pratęskite mintį, pridėdami žodelį „tačiau“.
Pvz. – Aš galėsiu vilkėti gražius drabužius, tačiau neturiu pinigų pasikeisti savo garderobą.
– Į mane atkreips dėmesį vyrai/moterys, tačiau aš jų bijau, nesu pasiruošęs/usi rimtiems santykiams;
– Galėsiu padaryti karjerą darbe, tačiau tai pareikalaus iš manęs daugiau atsakomybės, žinių, kurių man trūksta…

Štai tokiu būdu, atsakę į visus klausimus, galėsite pamatyti kam jums reikalingas jūsų svoris ir nuo ko jis jus saugoja. Tik tuomet, kai ši paslaptinga jūsų gyvenimo užsklanda šiek tiek nukris, galėsite pamatyti kas gi iš tikrųjų vyksta jūsų gyvenime. Taigi, viršsvoris taps ne problema, o uždaviniu. O kaip žinome, visi uždaviniai turi vienokį ar kitokį sprendimą. Ir tik nusprendę, kad norite atsikratyti savo „apsaugos“, galėsite savęs paklausti: „ką aš galiu padaryti, kad tapčiau lieknas/a?“

Dar yra toks terminas „mitybos elgsena“, kuri taip pat turi psichologines priežastis, kartu su fiziologiniais įpročiais.
Pavyzdžiui, jūs valgote ne todėl, kad alkanas, o todėl, kad esate įpratęs maitintis tris kartus per dieną, kaip tai darėte vaikystėje, tėvų namuose. Turite vidinę nuostatą, kad „taip reikia“. Dar viena nuostata, atsinešta iš šeimos, gali būti „negalima nieko palikti lėkštėje“. Tik štai mes pamirštame, kad laikai pasikeitė, dabar nebėra maisto trūkumo ir jo galima gauti bet kuriuo metu parduotuvėse, kai tuo tarpu tėvai gaudavo valgyti ribotą kiekį ir senesniais laikais kentė badmetį.

Kai kuriems žmonėms valgymas – kaip raminamieji vaistai. Valgymo procesas laikinai sumažina jų vidinę baimę ir nuslopina nerimą. Tėvai dažnai maitina vaikus būtent todėl. Pernelyg įnoringam vaikui paprastai duodama ko nors pavalgyti, kad jis nurimtų. Visa tai rodo, jog valgymo procesas gali turėti ir visai kitokią prasmę, negu vien alkio numalšinimas.

Egzistuoja tam tikros specialios programos, formuojančios sveiką mitybos elgseną, kai jūs nealinate savęs dietomis ir fiziniais pratimais, tačiau valgote pakankamai jums skanaus maisto, mėgaujatės juo ir patiriate džiaugsmą, o ne susierzinimą, kaip daugelis lieknėjančių per prievartą žmonių, kurie dažniausiai kamuojami depresijos, arba, blogiau – yra agresyvūs ir pikti.

REZIUME

Ką jūs bejaustumėte savo viršsvoriui, jis tikrai yra jums kažkam reikalingas ir atlieka kažkokią svarbią funkciją.
Dauguma metodikų orientuojasi į fiziologinius faktorius, tačiau vis tik psichologiniai yra esminiai svorio reguliavime ir harmoningo kūno formavime.

Kaip jau buvo minėta, viršsvoris svarbus mūsų emocijoms, streso išgyvenimui, savęs pozicionavimui, vaidmenų visuomenėje išlaikymui ir kt. Tai yra koreguojama psichoterapiškai.

Tik įsisąmoninus priežastį, smegenys „persijungs“ taip, kad svoris pats savaime pradės mažėti, nes jo jau nebereikės tai „svarbiai“ funkcijai/apsaugai atlikti, nes jūs pats tapsite savo emocijų ir psichologinės būsenos šeimininku.

Šaltinis econet.ru

Parengė aurimadiliene.com

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.