Žmogaus su proto negalia vieta mūsų visuomenėje

proto-negalia

Trečiadienį, gegužės 14 d., Konstitucijos salėje (Seimo I rūmai) prasidės konferencija “Žmogaus su proto negalia vieta mūsų visuomenėje”. Renginys skirtas “Arkos” bendruomenės 10 metų Lietuvoje ir 50 metų pasaulyje jubiliejams paminėti.

Sprendžiant žmonių su proto negalia problemą pirmiausia būtina atsakyti į klausimus: kas būtų geriausia žmogui, turinčiam tokią negalią? Kokia aplinka užtikrintų orų šio suaugusio žmogaus gyvenimą? Kaip reikėtų keisti sveikųjų požiūrį į tokių žmonių vietą visuomenėje.

„Arkos” bendruomenės namai – viena iš Gyvenimo namų alternatyvų, kur proto negalią turintis žmogus turi sąlygas saviraiškai, jaučiasi priimtas, suprastas ir mylimas. Lietuva jau turi tokios veiklos rezultatų, nes kai kuriuose šalies miestuose yra įsikūrę Gyvenimo namai ar nedideli pensionatai.

Pranešimus renginyje skaitys Lietuvos valstybinių institucijų atstovai, tarptautinės “Arkos” bendruomenės bei “Arkos” Lietuvoje nariai bei specialistai. Konferencijos metu išsakytos idėjos sudarys galimybę Lietuvos socialinės politikos formuotojams, socialinio darbo praktikams, nevyriausybinių organizacijų atstovams, šios negalios asmenis auginančioms šeimoms, savanoriams ir kitiems visuomenės nariams aktyviau prisidėti prie sklandaus perėjimo nuo institucinės globos prie bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems. Renginio organizatoriai tikisi, kad konferencija ne tik susumuos nuveiktus darbus, bet ir aptars šios veiklos perspektyvas, suteiks naujų idėjų gerinant tokių žmonių gyvenimo kokybę ir padės diegti pažangias ilgalaikes socialinės globos paslaugų formas Lietuvoje.

Šiemet sukanka 10 metų, kai Lietuvoje įsikūrė Gyvenimo namai “Betzatos bendruomenė”, skirti proto negalią turintiems suaugusiems asmenims. Tai mažo tipo (iki 8 žmonių) bendruomeniniais santykiais paremti Gyvenimo namai. Juose proto negalią turintys žmonės gyvena kartu su asistentais – sveikais žmonėmis, atliekančiais socialinio darbuotojo vaidmenį. Gyvenimo namai “Betzatos bendruomenė” gimė kaip pirmoji “Arkos” bendruomenė Lietuvoje.

1964 m. Prancūzijoje buvo įkurti pirmieji “Arkos” bendruomenės namai. “Arkos” įkūrėjas Jean Vanier suprato proto negalios žmonių padėtį, kai jie ilgus metus gyveno dideliuose psichoneurologiniuose pensionatuose, atskirti nuo artimųjų ir visuomenės. Jis apsigyveno su keliais proto negalią turinčiais žmonėmis mažame miestelyje netoli Paryžiaus ir dalinosi su jais meile bei gyvenimo kasdienybe. Nuo tada “Arkos” idėja pradėjo sparčiai plisti visame pasaulyje. Šiuo metu 40 pasaulio šalių yra apie pusantro šimto bendruomenių, kurias vienija Tarptautinė Arkos federacija.

Konferencijos programa, daugiau informacijos – www.betzata.lt. Kontaktinis telefonas: 869883713

Share Button

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.