3 veiksmingi patarimai, kaip įveikti pirmadienio baimę

Girl in bed at home hiding under the blanket

Sekmadienio vakarą išsimaudote vonioje ir ruošiatės į lovą. Tačiau atsigulus galvoje sukasi mintys apie darbą – kyla įtampa vien pagalvojus, kas laukia pirmadienį.

Gal mane išbars vadovas, kad ko nors nepadariau? Gal nepasiseks išspręsti kokios nors su darbu susijusios problemos, juk pirmadienį daug kas atsainiai žiūri į reikalų tvarkymą. Ir taip naktį iš sekmadienio į pirmadienį nepavyksta užsnūsti.

Pirmadienio rytą pasijunta nuovargis, bet tenka eiti į darbą. Ir taip kartojasi kiekvieną naktį, kuri nubrėžia ribą tarp savaitgalio pabaigos ir darbo savaitės pradžios. Jau pusmetį sunku sudėti bluostą prieš pirmadienį, nors jis ateina ir nelaukiamas, ir pasibaigia visai neįtemptai. Tačiau kaskart iššaukia nerimą, kurį sunku numalšinti.

„Kaip įveikti vadinamąjį pirmadienio sindromą?“ – pasiteiravau gydytojos psichiatrės-psichoterapeutės Palmiros Rudalevičienės.

„Tokių situacijų nutinka dažnam, tai – gana įprasta pirmadienio situacija. Bet jeigu žmogus turi sugebėjimą planuoti darbus, kontroliuoti savo emocinę būklę, nekyla jokių problemų gerai išsimiegoti iš sekmadienio į pirmadienį. Taip pat turiu galvoje ir gerą laiko planavimą, gerą poilsį savaitgalį.

Šauniai praleidus savaitgalį, aišku, sekmadienio vakarą reikėtų daugiau susikaupti – apmąstyti rytdienos darbus, nurimti. Miegas – labai svarbu. Neišsimiegojęs žmogus – niekam tikęs ne tik darbe. Nemiga gali išderinti taip organizmą, kad gali prasidėti ir įvairios ligos“, – patikino P.Rudalevičienė.

Psichiatrė-psichoterapeutė įsitikinusi, kad nuolat bijant pirmadienio nereikėtų pulti sekmadienio vakarą gerti raminamųjų vaistų. Šias problemas galima išspręsti pakeitus požiūrį. Juk teisingai sakoma: jeigu negali pakeisti situacijos, keisk požiūrį į situaciją.

Keisti darbą – irgi ne išeitis. Perėję dirbti kitur, taip pat bijosite pirmadienio. Juk kiekvienoje įstaigoje – panaši rutina ir darbo planavimo įpatumai: susirinkimai, darbo rezultatų aptarimai ir panašiai. Tad ir pirmadienio ritmas gali būti panašus.

„Jeigu dirbate slenkančiu grafiku, pradėkite darbo savaitę nuo antradienio – pirmadienį paprašykite laisvos dienos“, – taip pirmadienio sindromo sukeltą nemigą siūlė spręsti vienas šeimos gydytojas.

Tačiau psichiatrė-psichoterapeutė P.Rudalevičienė įsitikinusi, kad pirmadienį tarsi išbraukus iš gyvenimo, situacija nepasikeis – imsite panikuoti dėl antradienio, nuo kurio prasidės jūsų darbo savaitė. Neabejojama, kad šią jūsų problemą pastebės artimieji ir kolegos, nes jausitės pirmadienį prastai, būsite blogos nuotaikos, o dėl to ir darbai iš rankų slys.

Išeitis – pasikalbėti su psichologu arba psichoterapeutu ir jo padedamam spręsti šią situaciją. Geras specialistas tikrai ras priežastį – padirbės su jumis ir ją pašalins. Gali būti, kad nepakaks vieno apsilankymo – reikia įdėti darbo ir sukurti savyje tokį mąstymo mechanizmą, kad pirmadienis nebebūtų problema.

„Jeigu tokia situacija tęsiasi pusę metų, žmogui reikalinga psichoterapija. Jam dar pusmetį teks bendrauti su specialistu ir aiškintis, dėl kokių priežasčių neužmiegate prieš pirmadienį.

Bet jeigu žmogus sugeba sukontroliuoti savo emocijas ir save nuteikti, neiškyla jokių dvasinių krizių. Tokių dalykų jis turi pasimokyti psichoterapijos seansuose, jeigu pačiam nepavyksta susitvarkyti su savo poilsio ir darbo režimu.

Psichoterapeutas įžvelgs, ar paciento pasąmonėje yra dalykų, kurie prieš tą pirmadienį jį negatyviai nuteikia. O gal žmogus tiesiog neturi valios ir planavimo mechanizmų, nėra pakankamai brandus. Apsilankyti pas psichoterapeutą – nieko bloga. Juk viską galima išmokti ir įgyvendinti. Bet jeigu apsileisite ir kaltinsite tik pirmadienį, ieškosite kitų kaltų, niekas nesikeis“, – tvirtino P.Rudalevičienė.

Psichoterapeutas nustatytų nemigos priežastis ir jas pavyktų nesunkiai pašalinti. „Visos problemos slypi pačiame žmoguje. Jeigu jį pirmadienio sindromas kamuoja šešis mėnesius, gali būti, kad tiek laiko trunkantis procesas ką nors generuoja – gali sužadinti ir kokią nors ligą. Tokiu atveju būtina apsilankyti pas gydytojus“, – patarė P.Rudalevičienė.

3 psichiatrės – psichoterapeutės patarimai, kaip įveikti pirmadienio baimę
..
1. Savaitgalį gerai pailsėkite – suplanuokite pramogas, išvykas, malonius susitikimus.
..
2. Išmokite planuoti darbus.
..
3. Pasikonsultuokite su psichologu arba psichoterapeutu.
..
Ligita Valonytė
Šaltinis: lrytas.lt

1 Response

  1. Rima parašė:

    :) Kokia dar baimė? Aš vos galiu sulaukti pirmadienio! Manau, tai ne psichologinė, bet žmogaus santykio su jo darbu problema.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *