8 dalykai, kuriuos atrankų specialistai iškart pastebi tavo CV (ir 4, kurių nepastebi)
0 (0)

Visuomet būdavo įdomų kaip personalo atrankų specialistai renka tinkamus kandidatus iš krūvos gautų CV, kokia informacija yra svarbiausia ir į ką jie labiausiai atkreipia dėmesį? Atsakymą pateikė Ambra Benjamin, atrankų specialistė Facebook‘e, anksčiau patirties įgavusi LivingSocial, Google ir Expedia. Ir nors jos patirtis sukaupta Amerikoje, turime pritarti – taisyklės galioja ir Lietuvoje. Tad pasiremdami jos ir savo patirtimi, dalinamės naudingais patarimais jūsų ateičiai.

cvSvarbu paminėti, kad atrankų procesas priklauso nuo atrankų specialisto ir taip pat nuo pozicijos, į kurią kandidatuojate. Šiuo metu maža dalis spausdina gyvenimo aprašymus ir tokiu būdu juos rūšiuoja. Viskas vyksta online, todėl yra svarbu gerai atrodyti būtent ten. Svarbu ir tai, kad Ambros patirtis yra aktualesnė rimtesnėms pozicijoms, tačiau iki tokių vis vien planuojame visi užaugti, o dalį komentarų pritaikėme ir jaunesnėms pozicijoms.

Taigi, kas svarbu?

1. Paskutinė darbovietė. Visuomet yra aktualu sužinoti, kokia kandidatuojančio žmogaus situacija profesinėje veikloje ir kodėl jis susidomėjo siūloma pozicija. Ar jį atleido? O gal mažino darbuotojų skaičių? Galbūt darbas buvo terminuotas? Taip pat svarbu, ar jo sukaupta patirtis yra tinkama dabar siūlomai pozicijai.

2. Įmonės atpažįstamumas. Priklausomai nuo įmonės, į kurią yra atrenkamas žmogus, yra nemaža tikimybė, kad didesnius šansus atvykti į darbo pokalbį turės žmogus, kuris dirbo žinomoje įmonėje (ypač aktualu, kuomet įmonė, į kurią yra renkamas žmogus yra didelė žaidėja rinkoje ir ieško tik top darbininkų). Tai neblogai veikia ir laiko taupymo atveju. Personalo atrankų specialistai žino kurioje srityje veikia įmonė, kiek darbuotojų turi ir kokia darbinė kultūra toje kompanijoje yra.

3. Bendra patirtis. Svarbu matyti, ar žmoguje yra potencialo tobulėti. Ar jo užimtos pozicijos yra logiškos ir atitinkančios darbus, kuriuos jis atliko. Ar jo patirtis tinkama ieškomai pozicijai? Jei patirties įgyta nemažai, didelis pliusas, jei teikiama tik su pozicija susijusi informacija.

4. Raktinių žodžių paieška. Nors šis paieškos būdas labai specifinis, individualus ir Lietuvoje turbūt retai naudojamas, tačiau visgi galimas. Jei yra ieškomos konkrečios savybės, nesunkiai galima įdarbinti Ctrl+F funkciją ir ieškoti pozicijai pageidaujamų raktinių žodžių.

5. Tarpai. Tarpai ne tarp eilučių, o laiko prasme tarp darbų, mokslų ar kitų veiklų. Nieko prieš tai neturime, tačiau visuomet įdomu, ką naudingo veikėte ir kodėl toks atsirado. Bandėte įkurti savo verslą ir baisiai nepasisekė? Šaunu! Juk tuomet žinosiu, kad esate sukaupęs skaudžios, tačiau pamokančios patirties ir tų klaidų tikrai nebekartosite. Nesvarbu, kodėl tie tarpai buvo, svarbiausia sugebėkite atsakyti.

6. Jūsų internetinė asmenybė. Tai įtraukia asmeniniai puslapiai, socialių tinklų paskyros, pasisakymai internetinėse erdvėse (blog‘uose, tinklaraščiuose, naujienų portaluose). Visuomet yra įdomu įvertinti apie ką kalbate, kuo domitės, ką sekate ir kas seka jus. Svarbu ir kaip sugebate reikšti nuomonę ir ar toks bendravimo būdas yra tinkamas kompanijos pažiūroms ir ieškomai pozicijai.

7. Logistika. Svarbu kur gyvenate, ar turite galimybių kraustytis (jei pozicija yra kitame mieste). Ar turite automobilį, jei to labai reikia.

8. Bendras vaizdas. Gyvenimo aprašymo gramatika, stilistika, struktūra ir galimybė nežiūrėti į 3 skirtingus puslapius CV, kuomet iš tiesų naudinga ir aktuali informacija sutilptų į 1.

Laikas, kurį atrankų specialistas skiria CV peržiūrai priklauso nuo jo patirties ir pozicijos, tačiau Ambrai tai trunka apie 30 sekundžių. Dažniausiai po pirminio peržiūrėjimo atkrenta didžioji dalis CV, o vėliau, jau atrinktiems, yra skiriamas antrasis ir šiek tiek rimtesnis CV peržiūrėjimas arba trumpas pokalbis telefonu. Galiausiai lieka vienetai.

Dalykai, į kuriuos retai kreipiamas dėmesys:

 • Išsilavinimas. Šis punktas mažiau svarbus tik aukštesnėms pozicijoms, kur žmogus jau yra sukaupęs daugiau patirties, nei bet koks išsilavinimas galėtų duoti, todėl į šią dalį nėra kreipiamas dėmesys. Visiškai kitokia situacija yra tuo atveju, jei patirties neturite, o būtent ant mokslo sukurtų pamatų darbdavys kurs jūsų karjeros žinias. Kartais, jei pozicijos nebūna labai specifinės ir darbdaviai sutinka apmokyti darbuotojus, išsilavinimas gali būti svarbus tik informacijai, ar šiuo metu dar studijuojate ar jau esate baigęs ir galėsi darbui skirti pilną dieną.
 • Labai išvaizdus CV dizainas. Tai svarbu ir įtakos gali turėti pozicijoms, kurios susijusios su kūryba, dizainu. Tačiau kitu atveju tikrai nebūtina. Nors tai malonu akiai ir priverčia atkreipti dėmesį, jei jau sugalvosite būti išskirtiniais, pasistenkite, kad informacija vis vien būtų pateikta patogiai ir įskaitomai. Juk svarbiausia būtent ji!
 • Asmeninė informacija. Vis dar išlikusi tendencija pateikti informaciją apie santuoką, vaikus, žalingus įpročius. Tačiau to visai nereikia. Jei tokia informacija būtų ypatingai aktuali darbdaviui (tarkim galimos ilgos komandiruotės), jei jūsų kompetencijos bus tinkamos, apie tai tikrai pakalbėsite susitikimo metu.
 • Motyvaciniai laiškai.  Tikriausiai nuliūdinsim, bet nemaža dalis atrankų specialistų motyvacinių laiškų neskaito. Taip yra dėl poros priežasčių: pirmiausia įdomiau Jūsų kompetencijos, o su asmeninėmis savybėmis ir motyvacija susipažinsime pokalbio metu; didžioji dalis šių laiškų yra vienodi ir kalba apie komunikabilumą, norą mokytis ir pan. Na, jei visgi sugalvosite juos siųsti, tai pasiskinkite, kad jie būtų velniškai geri!

Būtų gerai, jei sustotumėte:

 • Siuntę savo CV word‘o formatu.
 • Savo CV talpinti į n puslapių. Na, nebent jau esate universiteto profesorius, esate paskelbęs daug publikacijų ir jos visos svarbios. Ir jei netyčia kažkada dirbote kebabinėje ir tai neturi nieko bendro su pozicija – galite drąsiai trinti lauk. Tokia informacija neaktuali.
 • Imti nuotraukas iš atostogų ar vakarėlio.
 • Gyvenimo aprašymo pavadinimą padarysite CV ar Mano CV, o laiško temą palikti, „Dėl darbo“ (CV pavadinimas „Vardas Pavardė CV”, o laiško tema „pozicijos pavadinimas”)

Šaltinis: firsty.lt
Darbo skelbimai jaunimui!

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

14 Responses

 1. Iewa parašė:

  Sveiki,

  Gal as pasirodysiu neissilavinusi, bet teiginys
  „Siuntę savo CV word‘o formatu”
  O tai kokiu formatu reikia siusti CV?
  Kiek teko susidurti, visame pasaulyje CV siunciamas Word formatu (.doc)

  Buciau dekinga uz atsakyma

  Pagarbiai, I

  • Ugne parašė:

   sveika, aš visada siunčiu PDF formatu ir visi mano draugai ir pažįstami tokiu siunčia tiek lietuvoje tiek užsienyje, labai neprofesionaliai atrodo word formatu

 2. Lina parašė:

  Tikrai, butu idomu suzinoti, kodel rekomenduotinas *.doc formatas, *.pdf ir atrodo profesionaliau ir tekstas bei formatavimas nebusbiskraipytas.

 3. Iewa parašė:

  To Lina:
  Būtų gerai, jei sustotumėte:
  Siuntę savo CV word‘o formatu.

 4. Iewa parašė:

  To Ugne:
  Dirbu uzsienyje ir visada visur siunciu ir siunciau word formatu. Niekam niekada neuzkliuvo ir jokiu komentaru nesu gavusi del to.

  • Sarunas parašė:

   Ieva, .doc formatas yra skirtas dokumentu rasymui/redagavimui. Dokumentu perziurai yra skirtas .pdf formatas. PDF faila yra patogiau ir lengviau perziureti.
   Jei ir nesi sulaukus komentaru del CV siuntimo .doc formatu, nereiskia, kad tai yra geriausias budas. Nezinau kur ir i kokias pozicijas siuntineji CV, bet mano aplinkoje CV visada siunciamas .pdf formatu.
   Patarimas tikrai teisingas, o .doc faila issaugoti .pdf yra keliu sekundziu darbas, tad rekomenduoju juo pasinaudoti :)

 5. Dainius parašė:

  Iewa, kai prieš keletą metų ieškojau darbo CV visada siunčiau tik PDF formatu, tai manau vienas iš kertinių dalykų kurį turi įsisąmoninanti kiekvienas ieškantis darbo. Beje paantrinsiu Ugnei, tiek CV tiek motyvaciniai laiškai Lietuvoje siunčiami tik PDF, turiu atkreipti dėmesį, kad vakarų užsienyje tai tapo standartu daug anksčiau nei Lietuvoje.

 6. ph parašė:

  esant poreikiui vykdau darbuotojų atranką į savo skyrių IT įmonėje. CV su prisegtu priedu skaityti nemėgstu, daug smagiau, jei asmuo sugeba savo CV užpildyti tam skirtuose portaluose darbo paieškai arba LinkeIn’e. Jei CV atsiųstas word’o formatu, tai atidarant CV jau yra susidariusi išankstinė nuomonė, kad asmuo patingėjo net į PDF’ą konvertuoti. Dauguma CV word’o formatu neverti dėmesio, nepamenu atvejo ar apskritai teko atrinkti tinkamą CV word’o formatu ;)

  Man tapo smalsu, o kokiam visgi sektoriuje Iewa ieško darbo?

 7. ph parašė:

  esant poreikiui vykdau darbuotojų atranką į savo skyrių IT įmonėje. CV su prisegtu priedu skaityti nemėgstu, daug smagiau, jei asmuo sugeba savo CV užpildyti tam skirtuose portaluose darbo paieškai arba LinkeIn\’e. Jei CV atsiųstas word\’o formatu, tai atidarant CV jau yra susidariusi išankstinė nuomonė, kad asmuo patingėjo net į PDF\’ą konvertuoti. Dauguma CV word\’o formatu neverti dėmesio, nepamenu atvejo ar apskritai teko atrinkti tinkamą CV word\’o formatu ;)

  Man tapo smalsu, o kokiam visgi sektoriuje Iewa ieško darbo?

 8. Iewa parašė:

  to ph:
  As neieskau darbo, as ji turiu jau keleta metu. Ir dirbu finansuose, vienoje is didziausiu imoniu Europoje. Jiems neiskilo klausimu del mano CV formato, jie sugebejo ji atsidaryti ir perskaityti. Nemanau kad formatas yra svarbus, nes as tam PDF formate tokio s… galeciau primalti, o po to kai priimi tokius darbuotojus greitai tenka atleisti. Manau svarbu perskaityti kas parasyta ir kaip.

 9. Iewa parašė:

  to ph:
  o del LinkedIn as savo duomenu nesiruosiu kelti, nes man mano privatumas yra svarbus. Ir nors tai labai populiarus budas pasaulyje ieskotis darbo, deja as stengiuosi to isvengti ir puikiai gaunasi.

 10. LT parašė:

  Kiek supratau pdf formatas yra uzstriges tik straipsnio autoriui :) Darbdaviui aplamai nera jokio skirtumo kokiu formatu pdf ar word jus pateikete CV. Nebent jus darbinates i IT skyriu :) Tuo labiau ,kad siuo metu tiek IT tiek visi kiti darbdaviai aplamai sunkiai randa darbuotoju :)

 11. dragolish parašė:

  O mano viena pažįstama, kuri daro atrankas, sakė, CV būna tiek daug, kad net nevarto tų prie kurių nėra prisegta nuotraukos ar motyvacinio laiško, o šitame straipsnyje sako, kad motyvacinis laiškas vos ne paskutinėj vietoj.

 12. Anonimas parašė:

  Manau, užsienio patirtis LT taikytina tik labai iš dalies, nes vietiniai atrankų žmonės dirba visgi labai skirtingai (galbūt ne visi), kaip ten, kur mano patirtis NYC, Londone, Prahoje. Visų pirma – ten tiek save gerbiančiai agentūrai, tiek patiems darbdaviams motyvacinis laiškas yra labai svarbus – būtent jis sudomins (arba ne) perskaityti jūsų CV – kuo pati ne kartą įsitikinau, tiek darbindamasi pati, tiek samdydama savo komandas. Gal LT agentūros gaištų mažiau laiko, jei skaitytų motyvacinius laiškus :). Dėl formato: kad .pdf geriau nei .doc yra mitas: svarbu kas „viduje” („vidus”, be abejo, tvarkingas, glaustas, be rašybos klaidų). Jeigu pageidaujamas tam tikras formatas, tai nurodoma darbo skelbime. Išsilavinimas rodo, kad žmogus turi teorinių žinių atlikti tą darbą, bet nebūtinai patirties. Londone ir Prahoje į išsilavinimą dėmesys kreipiamas, o NY svarbiau praktinė patirtis. Nuotraukos kartais prašoma, asmeninė informacija (gimimo data, šeimos statusas ir t.t)- tabu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.