Ar tėvai turėtų kalbėti su paaugliu apie seksą?
0 (0)

smalsumasPaauglystė – vienas sudėtingiausių, prieštaringiausių, tačiau ir įdomiausių amžiaus tarpsnių. Tai – savęs ieškojimo metas, kai vaikas atsiskiria nuo tėvų ir tampa savarankiška asmenybe. Kaip atžala išgyvens šią tapatumo krizę, kokį kelią pasirinks, nemaža dalimi priklauso nuo tėvų pagalbos.

Paauglystėje, kai taip norisi kuo greičiau pažinti pasaulį ir tapti suaugusiu, kyla noras išbandyti daugybę dalykų… Dažnai kalbamės su vaikais apie rūkymą, alkoholį, narkotikus, to pasekmes, tačiau ar išdrįstame kalbėti kita svarbia tema – apie seksą? Juk būtent paauglystėje vaikas pradeda suvokti, kad yra seksualus, neretai įsimyli…

Kaip bebūtų, paprastai tėvams tokia intymia tema kalbėti būna sudėtinga. Ar tai iš tiesų būtina? Pataria vaikų bei paauglių psichologijos specialistė, egu.lt lektorė Jūratė Bortkevičienė.

– Ar tėvai turėtų kalbėti su savo paaugliu vaiku apie seksą? Kodėl tai svarbu?

– Viskas priklauso nuo to, koks tėvų bendravimas su vaiku. Jeigu iki paauglystės santykiai buvo konservatyvūs, paaugliui tikrai pasirodys keista, jei tėvai prieis ir sakys „Pakalbėkime apie seksą“. Tuo tarpu jeigu santykiai su vaiku yra artimi, tikrai derėtų apie tai pasikalbėti. Juk mūsų, tėvų, pateikiama informacija yra tikra, neiškreipta, priešingai nei viešojoje erdvėje.

Vaikams nereikia pasakoti, kaip tai daroma, tačiau reikėtų pakalbėti apie galimas pasekmes, papasakoti apie savęs ir antrosios pusės vertinimą.

Paaiškinti, kad nereikia skubėti, kad svarbu pasitikėti vienas kitu. Labai svarbu, kad paauglys jaustų tėvų palaikymą, žinotų, kad ištikus bėdai tėvai nenusisuks, palaikys. Beje, įdomu tai, kad paaugliai, kurie kalbasi su tėvais apie seksą, lytinį gyvenimą pradeda vėliau už kitus ir yra labiau linkę tai daryti saugiai, atsakingai.

– Nepriklausomai nuo to, ar tarpusavio santykiai su vaiku yra artimi, daugeliui tėvų nejauku kalbėti apie seksą… Nuo ko geriausia pradėti?

nuostaba– Tai turėtų vykti natūraliai. Pradėkite kalbėti apie meilę, santykius. Paklauskite paauglio nuomonės, nuo kelių metų yra normalu pradėti lytinį gyvenimą, pasiteiraukite, ką apie tai mano jo draugai. Labai palanku tokį pokalbį pradėti po kokios nors laidos apie seksą.

Pats pokalbis turi vykti dialogo forma, o ne kaip tėvų paskaita vaikui. Pokalbio metu galima pakalbėti apie tai, kaip nepasiduoti antrosios pusės manipuliacijoms, pavyzdžiui, „Jei myli, tai…“ ; „Jeigu tu negali, tai tada aš su kita…“, arba „Jei paliksi, aš…“. Paklausti, ką jie mano apie tokį spaudimą.

Kalbėti apie tai, kad pirmas kartas turi būti įsimintinas, su žmogumi, kuris gerbia ir vertina. Paaiškinti, kad neverta skubėti, papasakoti, jog dauguma anksti pradėję lytinį gyvenimą net nejaučia malonumo, o tiesiog tenkina instinktą. Paklausti jų pačių nuomonės apie tai, kiek laiko reikia draugauti, kad jau galėtum pradėti mylėtis? Papasakoti tiek teigiamų, tiek neigiamų istorijų.

Beje, jeigu tėveliams labai nejauku, nemalonu apie tai kalbėti – geriau to ir nedaryti. Juk paaugliui ši tema tikrai sudėtinga, tad jeigu abi pusės jausis nejaukiai, tikras pokalbis ir neįvyks.

Ar derėtų paauglio klausti apie jo lytinį gyvenimą? Nemažai tėvų sunku susitaikyti, kad jų vaikai auga ir pradeda gyventi suaugusiųjų gyvenimą, todėl pasirenka „nežinoti“. Kaip iš tiesų reiktų elgtis?

– Kaip išsamiai klausinėti bei kaip „išsireikalauti“ atvirumo?

– Mano nuomone, tėvams tikrai nebūtina žinoti, kaip ir kada jų vaikas pradeda lytinį gyvenimą, ypač jei tam „vaikui“ jau aštuoniolika metų. Svarbiausia yra šviesti vaikus apie galimas pasekmes – nėštumą, lytines ligas, taip pat kalbėti apie savęs bei antrosios pusės vertinimą. Labai svarbu paklausti paauglių: „Ar jūs jau pasiruošę tapti tėvais?“.
Juk vienintelė garantuota apsauga yra susilaikymas. Galite net papasakoti žinomas istorijas, kaip merginos pastojo, nors ir naudojo apsaugos priemones. Labai svarbu tėvams neapgaudinėti patiems savęs tikintis, kad jų vaikas „tikrai to nedaro, tad nėra reikalo ir kalbėti“.

bucinys– Kaip būtų teisinga reaguoti sužinojus, kad paauglys jau gyvena intymų gyvenimą? Ar galima drausti, moralizuoti, jeigu tėvams atrodo, kad dar tikrai per anksti? Jeigu ne – kaip įrodyti vaikui, kad tam dar ne laikas? O gal negalima į tai kištis?

– Svarbiausia – nesmerkti, neniekinti paauglio dėl to, kas jau įvyko. Juk faktų nebepakeisite. Jeigu tikrai manote, kad vaikas lytinį gyvenimą pradėjo per anksti, atkreipkite dėmesį, kodėl jis taip nusprendė. Galbūt jautė spaudimą iš partnerio? O gal jam trūko Jūsų dėmesio? Galbūt tiesiog per daug vaikui leidžiate?

Lytinį gyvenimą jau pradėjusiam paaugliui labai sunku įrodyti, kad tam dar per anksti. Verčiau pasikalbėkite apie kontracepciją, savivertę, taip pat peržiūrėkite vaiko dienotvarkę – galbūt jis tiesiog turi per daug laisvo laiko.
Pagrindinė taisyklė tėveliams – būti šalia savo vaikų, kai jiems to reikia. Domėkitės, ką vaikas veikia po pamokų ar net jų metu. Vakare vietoje televizijos žiūrėjimo pasidarykite arbatos ir skirkite laiko pokalbiui su paaugliu.
Gali būti, kad iš pradžių jam tai nepatiks, tačiau ilgainiui toks bendravimas taps įpročiu tiek jums, tiek vaikui. Juk tik kalbantis galima sustiprinti tarpusavio ryšį, padėti paaugliui suprasti tikrąją intymaus gyvenimo paskirtį. Seksas – tikrai malonus dalykas, tačiau tik tuomet, kai tai daroma atsakingai, tinkamu laiku ir su tinkamu partneriu.

Šaltinis: delfi.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

3 Responses

  1. ok parašė:

    negalima, po to isauga iskrypeliai

  2. Tomas M parašė:

    Kokie iskrypeliai? Pirma sulaukdavau „juokeliu” is mamos apie seksa. Po truputi ipratau prie jos zaibisku is niekur atsirandanciu juokeliu, ir tada priejo tetis ir po biski pradejom atvirai bendrauti. Uzaugau su normalia (iprasta ir nuo visuomenes normu nenukrypusia) seksualine patirtimi. Jokiu nukrypimu, „netyciuku” ir t.t. O dabar jau laikas ir vaikuciui. Sakyciau kalbetis butina.

  3. D parašė:

    Taip. Manau tikrai butina. Zinoma jei teveliai tikrai Patys tam pasiruose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.