Kaip įveikti konkurentus nedirbant viršvalandžių?
Tyrimai rodo, kad dauguma Lietuvos darbuotojų vis dar neišnaudoja kiekvienam pasiekiamų veiksmingų priemonių, kaip tapti stipresniam už savo konkurentus ir juos įveikti. Tai nėra įmantrios valdymo sistemos, sudėtingos kompiuterinės programos ar stebuklingos piliulės, suteikiančios begalę energijos ir jėgų. Čia gelbėja tiesiog tinkamas darbo režimas ir subalansuota mityba.
Beveik 60 % apklaustų lietuvių darbe užkandžiauja saldumynais ir bandelėmis, o snaudulį vaiko kava ir energiniais gėrimais. Dar didesnė dalis nemoka tinkamai išnaudoti pertraukėlių, o daugiau nei 80 % kelių minučių poilsio darbe, per kurį galima atgauti jėgas ir grąžinti organizmo pusiausvyrą, apskritai nėra linkę planuoti. Tokius duomenis atskleidė rinkos tyrimų bendrovės „Norstat” atlikta 1GO Lietuvos darbuotojų apklausa.
Tad jei jūs pats užkandžiams renkatės šokoladinius batonėlius ar visai neužkandžiaujate, o pertraukų metu naršote internete ir geriate kavą, greičiausiai nuolat susiduriate su snauduliu ir energijos trūkumu darbe. Vis dėlto pagerinti darbo rezultatus gali padėti nebūtinai didesnės pastangos ir ilgesnės valandos, bet geresnė bendra organizmo savijauta. Tereikia pakeisti mitybos įpročius ir darbo režimą. O tai padarę galėsite stebėti, kaip atsilieka nesveikai besimaitinantys, pailsėti nemokantys ir greit pavargstantys konkurentai.
Maistas – tam, kad suteiktų energijos
Gydytoja dietologė projekto „1GO sėkmės biuras” ekspertė Kristina Jasmontienė pabrėžia, kad viena iš pagrindinių mieguistumo darbe priežasčių yra netinkama mityba ir jos režimo nesilaikymas. Nepusryčiaujant ir vėliau maitinantis nereguliariai, organizmui sunku išlaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje, jam sumažėjus, ima trūkti energijos, svaigsta galva. Dietologė perspėja, kad šokolado batonėlis ar saldi bandelė tik dar labiau pakenkia.
„Saldus maistas organizme skatina išsiskirti insuliną, kuris labai greitai sumažina gliukozės kiekį kraujyje, ir vėl jaučiamės alkani, mieguisti”, – paaiškina K. Jasmontienė.
Ji pataria būtinai pusryčiauti, valgyti mažesnėmis porcijomis, tačiau išlaikant vienodus intervalus, geriausia – keturis, penkis kartus per dieną, įskaitant užkandžius tarp trijų pagrindinių valgymų.
Tinkamai pasirinkti užkandžiai padeda palaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje ir taip išlaikyti gerą savijautą ir darbingumą. Dietologė rekomenduoja rinktis sveikus užkandžius – šviežius vaisius ar daugiau energijos suteikiančius riešutus, džiovintus vaisius, moliūgų sėklas ar saulėgrąžas, tinka ir pieno produktai. Reikia nepamiršti ir reguliariai gerti skysčių – geriausia vandens.
5 minutės poilsio
Net intensyviausiomis dienomis svarbu laikytis darbo ir poilsio režimo bei nedidelių pertraukėlių darbo dienos metu. Pailsėti patariama kas 1,5-2 val. bent po penkias minutes.
Psichologas, projekto „1GO sėkmės biuras” ekspertas dr. Marius Daugelavičius siūlo tinkamai išnaudoti tokias pertraukėles. Atsiradus laisvai minutei dažnai ne ilsimės, o tik dar labiau apkrauname smegenis tikrindami asmeninį el. paštą, naršydami internete, susirašinėdami žinutėmis. Psichologo žodžiais, daug naudingiau būtų tiesiog pasivaikščioti – protinį darbą pakeisti fizine veikla.
Jei neturite sąlygų darbe pasimankštinti ilgiau, pratimus galite daryti ir nepastebimai, tiesiog sėdėdami prie stalo. Pasirąžykite, kelis kartus giliai pakvėpuokite, įtempkite ir atpalaiduokite viso kūno raumenis. Taip pat derėtų nepamiršti pailsinti akių, ypač intensyviai dirbantiems kompiuteriu.
M. Daugelavičius rekomenduoja prieš darbo dieną susiplanuoti laiką, susidėlioti darbų prioritetus ir vengti perdėto smulkmeniškumo, kai dėl nereikšmingos detalės pamirštami svarbesni dalykai. Psichologas taip pat perspėja, kad darbe patys save išvarginame kaskart siekdami viską atlikti tobulai ir pataria tiesiog koncentruotis į darbą, o ne mintį, kad jį reikia atlikti idealiai.
Pradėti gerinti savo darbo dieną ir keisti varginančius įpročius gali padėti ir specialios programos, skirtos biurų darbuotojams. Pavyzdžiui, skatinant visuomenę rūpintis sveika gyvensena darbe, parengta „1GO sėkmės biuro” programa, kurią gali parsisiųsti visi, besidomintys sveika gyvensena ir jos poveikiu darbingumui (pdf). Programa parengta, bendradarbiaujant su treneriu Broniumi Burneika, dietologe K. Jasmontiene ir psichologu M. Daugelavičiumi.